نگاهی به پوشش رونمایی شده پرستاران در زاهدان

وقتی قداست لباس سفید کفایت نمی‌کند

۱۳۹۶/۰۳/۱۹ در ۲۲:۱۱

چادر پرستاری

ایران پزشک: پرسنل بیمارستان از پرستار تا پزشک در شرایط محیطی و روانی خاصی کار می‌کنند. شرایطی که گاهی حتی ثانیه‌ها نیز می‌تواند در عملکرد موثر آن‌ها و در نتیجه نجات جان بیماران تاثیرگذار باشد. شرایط فیزیکی و ساختار فضاهای بیمارستانی از جمله مهم‌ترین زیرساخت‌هایی است که به صورت غیرمستقیم در بهبود کیفیت خدمات درمانی ارائه شده به بیماران نقش دارد. در کنار این سخت افزارهای مهم، پرسنل قرار دارند که باید با حل شدن در این زیرساخت، به بهترین نوع ممکن خدمات درمانی را به بیماران ارائه کنند. پرسنلی که جدا از مباحث مالی و روانی، نیازمند شاخص‌های دیگری نیز هستند؛ شاخص‌هایی که شاید کم‌تر به اهمیت آن‌ها توجه می‌شود، اما در درازمدت می‌تواند مانعی برای ارائه با کیفیت خدمات درمانی به حساب آید. یکی از این موارد به ظاهر کم اهمیت، نوع پوشش پرستاران و پزشکان در بیمارستان‌هاست که به دلیل زیاده‌روی برخی بیمارستان‌های خصوصی و رعایت نکردن پوشش مناسب توسط پرستاران و کادر درمانی به تازگی دچار حساسیت‌های خاصی شده و حتی در یکی از دانشگاه‌های علوم پزشکی به رونمایی از نوعی پوشش جدید نیز ختم شده است.

یکی از این پوشش‌ها، لباسی است که به تازگی در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان برای پرستاران و کادر درمانی شاغل در بیمارستان‌ها طراحی و رونمایی شده است. در مراسم رونمایی از این پوشش برای پرستاران، محمود رضا میری، رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان این‌که دانشجویان متقاضی استفاده از پوشش چادر در محیط‌های بیمارستانی بودند و حتی برای این موضوع، طوماری نیز امضا کرده‌اند، گفت: دانشجویان با امضای طوماری از هیئت رییسه و شورای فرهنگی دانشگاه درخواست مجوز طراحی چادر مخصوص را داشتند که مورد موافقت قرار گرفت.

 

چادر پرستاری

 

هرچند میری این پوشش را مطابق استانداردهای طبی و پوشش حرفه‌ای پزشکی در بخش‌های مختلف بیمارستانی دانست، اما نکته سوال برانگیز این است که اگر چنین استانداردی واقعا وجود دارد، با چه قواعد و اصولی نوشته شده که پرستاران و پزشکان می‌توانند با این نوع پوشش، سرعت عمل خود را در بخش‌های چالش برانگیزی همچون اورژانس حفظ کنند و ذره‌ای از کیفیت خدمات درمانی ارائه شده به بیماران کاسته نشود. هرچند از این نوع پوشش‌ها با رنگ‌های روشن‌تر که نه تاثیری منفی در روحیه بیماران داشته باشد و نه مشکلی از لحاظ نشان ندادن آلودگی داشته باشد، می‌توان در بخش‌هایی که به طور مستقیم با بیمار در ارتباط نیستند مثل پذیرش استفاده کرد.

مرضیه قاسمی، متخصص زنان و عضو تیم پیگیری کننده طراحی این پوشش در این مراسم رونمایی با بیان این‌که چادرهای موجود در بازار به دلیل این‌که امکان رسیدگی سریع به بیمار را از کادر درمان می‌گیرد، قابل استفاده نیست، ادامه داد: چادر طراحی شده ضمن حفظ پوشیدگی و حجاب کامل، امکان فعالیت‌های خاص درمانی در بیمارستان را می‌دهد.

 

کرمانپور

 

در این رابطه با حسین کرمانپور، مدیر اورژانس بیمارستان سینا تهران صحبت کردیم. کرمانپور با اشاره به اهمیت پوشش پرسنل در بخش اورژانس، به خبرنگار ایران پزشک گفت: لباس‌هایی که شل باشد و زائده‌هایی داشته باشند، مانع ارائه خدمت صحیح کادر درمانی می‌شوند.

کرمانپور با اشاره به این‌که حتی پرسنل طب اورژانس نیز دیگر روپوش نمی‌پوشند، ادامه داد: آقایان لباس کوتاه دکمه‌دار به همراه شلوار می‌پوشند تا سرعت عمل بالاتر برود. حتی بندی که پشت روپوش قرار داشت نیز حذف شد؛ بر اساس شواهد، اکثر پرسنلی که روپوش می‌پوشیدند یا جیب روپوش به خاطر گیر کردن به تخت پاره می‌شد یا بند پشت آن. در نتیجه چهره زیبایی نداشت و البته مانع کار می‌شد.

مدیر اورژانس بیمارستان سینا با بیان این‌که نوع پوشش پرسنل درمانی در بیمارستان‌های جهان دارای اهمیت است، اظهار کرد: در بیمارستان‌های جهان نیز، سنت همیشگی لباس سفید شکسته شده و حتی لباس‌هایی به رنگ آبی می‌پوشند. لباس‌هایی که بلند نباشد به همراه شلوارهایی که تنگ نباشد و مانع حرکت و چابکی پرسنل در اورژانس نشود.

وی درباره انتخاب رنگ مشکی برای لباس پرستاران و کادر درمانی شاغل در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی نیز به خبرنگار ایران پزشک گفت: انتخاب رنگ مشکی برای پرستاران اشتباه است؛ زیرا هم در روحیه و نشاط بیمار تاثیر منفی دارد و هم در نظافت تاثیرگذار است. لباس پرسنل بهداشتی و درمانی باید جوری باشد که چرک را نشان بدهد. نوع آلودگی در بیمارستان با نوع آلودگی در منزل متفاوت است و هر آلودگی در بیمارستان ممکن است یک عفونت ایجاد کند. این لباس‌ها قرار نیست حتما سفید باشد، بلکه می‌تواند از رنگ‌های روشن استفاده شود تا آلودگی‌های ایجاد شده را نشان بدهد.

همه این‌ها در شرایطی است که معاون پرستاری وزارت بهداشت نیز لباس رونمایی شده در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان را با مبانی علمی و کارشناسی پوشش‌های پزشکی و پرستاری مغایر دانست و گفت: تصمیم مذکور در سطح وزارت بهداشت به هیچ عنوان مورد تایید نیست و توصیه می‌شود که از این گونه تصمیمات شخصی و سلیقه‌ای در مسائلی با ابعاد کشوری پرهیز شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/L8hIb

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک