تجمع گسترده پرستاران دراعتراض به مسائل صنفی

وقتی کارد به استخوان می‌رسد

۱۳۹۵/۱۰/۲۶ در ۱۲:۰۶

ایران پزشک – مریم مهران راد: وارد بیمارستان می‌شود. اولین کسی که می‌بیند یک جوان با روپوش سفید است،‌ پزشک نیست، اما پذیرش می‌کند و به همکارش ارجاع می‌دهد. خانم جوانی کارهای دیگر را بر عهده  می‌گیرد؛ رگ‌گیری می‌کند، فشار می‌گیرد، مطالبی را یادداشت می‌کند. پزشک نیست، اما بیمار را کنترل می‌کند. فرد دیگری می‌آید و علائم بالینی دیگر را چک می‌کند. پزشک نیست، اما بیمار را آرام می‌کند. بالاخره پزشک می‌آید. تشخیص‌ها و اقدامات مورد نیاز را لیست می‌کند به دست خانم دیگری می‌دهد که پزشک نیست، سفارش‌های لازم را می‌کند و می‌رود. تا این‌جا بیمار تنها با پرستاران در ارتباط بوده است.

بیشترین کادر درمانی که یک بیمار در طول درمانش با آن‌ها سرو کار دارد پرستاران هستند. درست است که گاهی بد اخلاقند و خستگی و فشار زندگی کلافه‌شان کرده، اما هنوز هم بسیار بیشتر از پزشک با بیمار در ارتباط هستند و در واقع اعتماد پزشک و بیمار به این قشر باعث شده تا روند درمان با آرامش دنبال شود. جالب این‌که جایگاه پرستاران بر خرد و کلان عرصه درمان مشخص است، اما با این حال کسی برای مسائل صنفی آن‌ها اقدام اساسی نمی‌کند. مثلا وزیر بهداشت بارها گفته که پرداختی‌ها وخواسته‌های پرستاران باید در اولویت باشد و حتی به تمام روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی دستور داده که اولویت را پرستاران قرار دهند، اما هیچ اتفاقی نیفتاد.

 

هاشمی

 

او که همه کادر درمان از پزشک و پرستار و داروساز را از اعضای جامعه پزشکی می‌داند، معتقد است که فضاسازی‌ها باعث شده تا این بی‌مهری‌ها بین دو گروه پزشک و غیر پزشک شکل بگیرد. هرچند این میان رسانه‌ها بودند که بدنام شدند، اما با تمام این اوصاف و حمایت‌ها، وضعیت پرستاران همچنان نامطلوب است و این نارضایتی به دل بیمارستان‌ها و تخت‌های بیمارانی کشیده شده که افتخار دولت یازدهم در بخش بهداشت و درمان، ارائه بیشترین و مطلوب‌ترین خدمات ممکن به آن‌ها است.

این قشر مهربان و خسته که نماد صبوری هستند از مشکلاتی که مدت‌هاست با آن دست به گریبانند خسته شده‌اند و برخلاف آن‌چه این روزها نشان داده شده، فارغ از هر اقدام پشت پرده و هر شورشی به دنبال خواسته‌های‌شان هستند. برخی این اقدام را دسیسه‌چینی تامین اجتماعی برای جلوگیری از سپرده شدن بیمه‌ها به وزارت بهداشت دانستند و برخی دیگر ایجاد فشار مضاعف بر پزشکان و وزارت بهداشت و سیاست‌های پزشک محورش عنوان کردند، اما با وجود سپرده شدن بیمه‌ها به وزارت بهداشت، این خیل عظیم همچنان بر سرخواسته‌های خود هستند و عمده مشکل آن‌ها برسر نبود تعرفه‌ای مشخص برای پرداختی‌ها است.

هرچند قانون تعرفه‌گذاری که پیش از این در مراجع قانونی به تصویب رسیده، مصوب مجلس شورای اسلامی در سال ۸۶ و مورد تایید  شورای نگهبان است، اما از نظر پرستاران اجرای آن هنوز در هاله‌ای از باید‌ها و شایدهاست. بنا بر اظهارات فعالان صنف پرستاری در صورت اجرای این قانون بیش از ۸۰ در‌صد از مطالبات به حق پرستاری خود به خود اجرایی شده و باعث ارتقای جایگاه شغلی و اجتماعی و درآمدی پرستاران می‌شود.

از جمله مزایای تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری می‌توان به بر آورد دقیق هزینه‌های بیمارستان، اصلاح و عادلانه شدن دریافت از بیماران، امکان برنامه‌ریزی برای تعیین نیاز نیروی انسانی، تسهیل ارزشیابی عملکرد کارکنان و بخش‌ها، عدالت در پرداخت به کادر بالین و ارتقای خدمات مراقبتی ارائه شده به مددجویان اشاره کرد.

 

محمد شریفی مقدم

 

محمد شریفی مقدم، قائم مقام سازمان نظام پرستاری کشور در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایران پزشک، تعرفه‌گذاری صحیح و از بین بردن فاصله پرداختی پزشکان با سایر کادر درمان را راه‌حل برطرف کردن دلخوری‌ها دانست و گفت: حتی در زمان جنگ هم با وجود محدودیت منابع به همین صورت بود. به طور مثال می‌دیدیم که پزشک و پرستار ساعت‌ها در جبهه کار می‌کردند و فاصله‌ای بین آن‌ها وجود نداشت. وقتی اختلاف طبقاتی به وجود می‌آید، نه تنها صداها شنیده نمی‌شود، بلکه یکدیگر را نیز نمی‌بینند. جریان پزشک سالار پشت پرده یا روی پرده در وزارت بهداشت حاکمیت دارد و در بخش خصوصی هم ذی‌نفع هستند و نفوذهای مختلف هم در جاهای مختلف دارند. جامعه بهداشت و درمان که عمدتا پرستاران هستند با پیگیری‌های مختلف به  جایی نرسیدند. همین گروه پزشک سالار بحث تعرفه‌ها را نیز مطرح می‌کنند.

علی محمد آدابی، رییس سازمان نظام پرستاری کشور نیز از دیگر کسانی است که شرایط فعلی پرستاران و تفاوت در پرداخت‌ها را بسیار سخت دانست و به خبرنگار ایران پزشک گفت: بحث ما این است که تعادل حفظ شود. اقتصاد، پایه آرمان‌ها و تشکیل و تکریم نهادهای بشری است. از طرفی تعادل، شرط هم‌زیستی مسالمت‌آمیز در جوامع بشری است. همه ما دوست داریم در جامعه‌ای زندگی کنیم که امنیت و آرامش و رفاه برای آحاد مردم وجود داشته باشد. در جوامع پیشرفته، تفاوت حداقل تا حداکثر دریافتی، در نهایت ۷ برابر است. یعنی حداکثر ۷ برابر برای افرادی است که واقعا نخبه هستند و در تولید ناخالص ملی مشارکت فعال دارند. در نظام بهداشت و درمان که سهم و مشارکت فوق‌العاده‌ای را در تولید ناخالص ملی ندارد و یک بخش خدماتی محسوب می‌شود، نباید فاصله حداقل و حداکثر دریافتی بیشتر از ۲ برابر میانگین باشد.

 

علی محمد آدابی

 

او ادامه داد: اگر قشر پرستار را به عنوان قشر حد وسط رو به بالا در نظر بگیریم، می‌بینیم در تمام دنیا درآمد پزشک و پرستار، متعادل با هم رشد می‌کند. در مکزیک که هم‌پای ایران، پایین‌ترین پرداخت کارگری را دارد و زیر ۵ هزار دلار در سال به کارگر پرداخت می‌کند به پرستار ۴۵ هزار دلار می‌دهند. در کشوری مثل کانادا که پزشک ۱۳۰ هزار دلار در سال دریافت می‌کند، پرستار ۱۱۰ هزار دلار و پرستار تازه‌کار بین ۵۵ هزار تا ۷۵ هزار دلار دریافتی دارد. پس می‌بینیم که تفاوت زیادی بین پزشک و پرستار وجود ندارد. حالا باید ببینیم در ایران چه اتفاقی می‌افتد که با وجود این‌که سطح پزشکی ما خیلی سطح بالایی در جهان نیست و سطح پرستاری ایران هم‌سطح پرستاری استرالیا، آمریکا و کانادا است، چنین تفاوت زیادی وجود دارد. این باعث می‌شود پرستاران خوب ما از کشور مهاجرت کنند.

آدابی در ادامه به مسائلی که پیرامون کمبود نیروی پرستار عنوان می‌شود اشاره کرد و به خبرنگار ایران پزشک گفت: کسری پرستار داریم، اما این به معنای کمبود پرستار در کشور نیست. بلکه به این دلیل است که این افراد به دلیل نبود جاذبه شغلی با توجه به حجم کار، ترک کار می‌کنند و ترجیح می‌دهند خانه‌نشین باشند. به همین دلیل می‌گوییم که افزایش بی‌رویه سهمیه‌ها که طی ۲ سال اخیر ۲ برابر شده و به میزان صد در صد افزایش یافته، چاره کار نخواهد بود. چون برای تربیت نیروی انسانی هزینه می‌شود، اما در زمان کار، پرستار حاضر نخواهد شد در مقایسه با ارقام نجومی دریافتی پزشکان، کار کند.

به هرحال اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری، تعیین تکلیف دوره کمک پرستاری، اصلاح آیین‌نامه صلاحیت حرفه‌ای، عدالت در برخوردها و پرداخت‌ها بین اعضای تیم درمانی و رفع تبعیض‌ها و فاصله طبقاتی بین تیم درمان، خواسته‌هایی است که سفیدپوشان غیر از پزشک را به میدان اعتراض آورده است و طبق قرارهایی که بین پرستاران کشور گذاشته شده، دوم بهمن ماه ساعت ۹ صبح سیل عظیمی از سفیدپوشان پرستار در اعتراض به شرایط فعلی و تفاوت امتیازات‌شان نسبت به پزشکان روبه‌روی وزارت بهداشت دور هم جمع خواهند شد تا خواسته‌های مشروع خود را مطالبه کنند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/Jalnn

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک