ویتامین خورشید عمرتان را زیاد می‌کند

۱۳۹۵/۰۸/۰۸ در ۱۰:۲۲

محققان می‌گویند ویتامین D می‌تواند روند پیری را به تاخیر انداخته و از ابتلا به بیماری پیشگیری کند.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک به نقل از مهر، انسان‌ها عمدتا ویتامین D بدن را از نور خورشید دریافت می‌کنند. زمانی‌که پوست در مقابل اشعه ماورابنفش قرار می‌گیرد، بدن ویتامین D تولید می‌کند. این ویتامین برای افزایش جذب کلسیم استفاده شده و به رشد سلول‌ها و استخوان‌ها و بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن منجر می‌شود.

این باور وجود دارد که ویتامین D نقش مهمی در بسیاری از بیماری‌ها هم دارد؛ افراد دچار کمبود این ویتامین ممکن است مبتلا به دیابت، بیماری قلبی – عروقی یا حتی سرطان شوند. تحقیق نشان می‌دهد این ویتامین موجب کاهش علائم منفی سلامت روان می‌شود که از آن جمله می‌توان به افسردگی، اضطراب و زوال عقل یا دمانس اشاره کرد.

با افزایش سن و پیرشدن بدن، پروتئین‌ها قادر به حفظ شکل و عملکردشان نیستند و گاهی اوقات می‌توانند منجر به بروز بیماری‌های مرتبط با افزایش سن نظیر آلزایمر، پارکینسون، دیابت و بیماری قلبی می‌شود، زیرا پروتئین‌های سمی در بدن تجمع می‌یابند.

محققان با مطالعه بر روی کرم‌ها دریافتند ویتامین D مانع از تجمع پروتئین‌های سمی شده و در نتیجه بر طول عمر تاثیر می‌گذارد، به طوری‌که ویتامین D در کرم‌ها موجب شد طول عمرشان حدودا سه برابر شود.

گوردون لایتگو، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: از آن‌جایی‌که تصور می‌شود فرایند پیری در بین کرم‌ها و پستانداران مشابه است تاثیر ویتامین D بر بدن انسان هم همان نتیجه را خواهد داشت.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/bWlPd

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک