سرپرست پدافند غیرعامل وزارت بهداشت:

پدافند غیرعامل در حوزه سلامت، استمرار خدمات بهداشتی و درمانی است

۱۳۹۶/۰۴/۰۴ در ۱۸:۱۶

کولیوند

نشست کمیته پدافند غیرعامل با حضور دبیران کارگروه‌های پدافند غیرعامل کشور در وزارت بهداشت برگزار شد.

به گزارش ایران پزشک، پیرحسین کولیوند در این نشست ضمن اشاره به بیانات مقام معظم رهبری اظهار کرد: پدافند غیرعامل در حوزه سلامت، استمرار خدمات بهداشتی و درمانی است و تمامی تهدیدات سلامت جامعه در این حوزه بررسی می‌شود.

سرپرست پدافند غیرعامل وزارت بهداشت در این نشست با بیان گزیده‌ای از اقدامات انجام شده در حوزه پدافند و بررسی تفاهم نامه وزارت بهداشت و سازمان پدافند غیرعامل به تشریح برنامه‌های سال جاری در این حوزه پرداخت.

کولیوند اظهار کرد: از جمله اقدامات انجام گرفته در این حوزه می‌توان به برگزاری مانورهای ویژه تشکیل تیم‌های واکنش سریع (CBRNE) همچون رزمایش شیمیایی در مشهد و یزد، رزمایش پرتویی کاشان، رزمایش زیستی قم اشاره کرد.

وی افزود: تیم‌های واکنش سریع در استان‌های مشهد، شیراز، اصفهان، یزد، بوشهر، کرمان، تبریز، کرمانشاه، و اورژانس تهران تشکیل شده و تجهیزات حفاظت فردی متناسب با حوادث و آمبولانس‌های ویژه (CBRNE) ارتقا پیدا کردند.

سرپرست اورژانس کشور با اشاره به ارائه دستورالعمل‌های حیاتی در مقابله با مخاطرات، از تشکیل پایگاه داده جامع اطلاعات کشوری بر پایه سیستم اطلاعات جغرافیایی GIS خبر داد و‌ گفت: نقشه مخاطرات در تمامی استان‌های کشور بر پایه سیستم اطلاعات جغرافیایی GIS تهیه شده است.

مشاور وزیر و‌ سرپرست پدافند غیرعامل وزارت بهداشت با تاکید بر ثبت حوادث و بررسی درس آموخته‌های این حوادث تصریح کرد: با بررسی و آسیب شناسی حوادث و تمرکز بر ثبت آن‌ها می‌توان به عنوان یک تجربه مفید استفاده کرد که در برابر حوادث احتمالی بعدی توان مقابله را افزایش و تلفات مادی و انسانی را کاهش داد.

وی با اشاره به افتتاح چند پایگاه امدادی در مترو گفت: ایجاد و توسعه زیرساخت‌های فیزیکی و مراکز آمایش درمانی متناسب با تهدیدات و ساماندهی بیمارستان‌های سیار با فناوری‌های نوین از مهم‌ترین اقدامات در دستور کار است.

کولیوند در ادامه ضمن اشاره به تفاهم نامه منعقد شده بین وزارت بهداشت و سازمان پدافند غیرعامل افزود: تقویت ساختار و سازمان پدافند غیرعامل در وزارت بهداشت، رصد و‌ پایش تهدیدات، تشخیص و آشکارسازی تهدیدات، بهداشت و پیشگیری، ارتقا و‌ تقویت مدیریت و کنترل انواع تهدیدات، مصون سازی، امداد و نجات، درمان، پاک‌سازی و‌ مدیریت پسماند، غذا دارو و تجهیزات سلامت محور، خون و فرآورده‌های خونی، پدافند سایبری در نظام سلامت و … از مهم‌ترین مفاد این تفاهم نامه هستند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/XfcNR

برچسب‌ها, , , , , , ,

ایران پزشک