پرداخت نشدن حق اشعه، درخواستی که سال به سال منتقل می‌شود

۱۳۹۵/۱۰/۰۴ در ۱۳:۰۶

دبیر علمی پانزدهمین کنگره بین‌المللی انجمن علوم پرتونگاری ایران یکی از مهم‌ترین مشکلات پرتوکاران را عدم پرداخت حق اشعه دانست و گفت: مسئولان وزارت بهداشت باید پیگیری‌های لازم برای اجرای این قانون را انجام دهند تا رادیولوژیست‌ها و پرتوکاران بتوانند احساس آرامش و امنیت داشته باشند.

به گزارش ایران پزشک، رضا صادقی، دبیر علمی پانزدهمین کنگره بین‌المللی انجمن علوم پرتونگاری ایران گفت: مجلس شورای اسلامی در سال ۶۸ به دلیل آثار مخرب پرتوهای یونیزان از جمله انواع سرطان‌ها و تغییرات ژنتیکی در قالب قانون حفاظت در برابر اشعه، مزایایی را برای پرتوکاران شاغل با پرتو در ماده ۲۰ قانون تصویب کردند که در بند ۴ این ماده، فوق‌العاده اشعه برای پرتوکاران به میزان ۵۰ درصد حقوق و مزایا در نظر گرفته شد و تا سال ۸۸ یعنی زمان اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری اجرا می‌شد. از این سال به بعد به دلیل ابهاماتی که در این قانون آزمایشی وجود داشت، این فوق‌العاده حق اشعه حذف شد و پرسنل پرتوکار از مزایای این بند بی‌بهره شدند.

وی با بیان این‌که قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس خطر ابتلا به انواع سرطان‌ها را افزایش می‌دهد، افزود: متاسفانه با وجود این‌که بسیاری از پرتوکاران پزشکی برای نجات جان بیماران خود را در معرض خطر می‌دهند، اما وزارت بهداشت هیچ اقدامی برای احقاق این حق نکرده است.

صادقی ادامه داد: مسئولان وزارت بهداشت باید پیگیری‌های لازم برای اجرای این قانون را انجام دهند تا رادیولوژیست‌ها و پرتوکاران بتوانند احساس آرامش و امنیت داشته باشند.

دبیر علمی پانزدهمین کنگره بین‌المللی انجمن علوم پرتونگاری ایران در بخش دیگری از سخنانش با توجه به پیشرفت‌های ایران در حوزه تصویربرداری پرداخت و یادآور شد: ایران در زمینه تجهیزات علم تصویربرداری جزو کشورهای مدرن و پیشرفته است؛ البته مدتی به دلیل تحریم‌ها با محدودیت‌هایی روبه‌رو شدیم، اما خوشبختانه با تلطیف فضای سیاسی، فضای همکاری با شرکت‌های بین‌المللی مساعد شده و بسیاری از شرکت‌هایی که در دوران تحریم قطع همکاری کرده بودند، دوباره شروع به همکاری کردند که نتیجه این همکاری و مناسبات، بهبود روند تشخیصی و درمانی بیماران خواهد بود.

صادقی در ادامه از برگزاری پانزدهمین کنگره انجمن علوم پرتونگاری خبر داد و گفت: در این کنگره که از تاریخ ۱۹ تا ۲۲ اردی‌بهشت ۹۶ برگزار خواهد شد، متخصصان به بحث و تبادل اطلاعات در خصوص آخرین دستاوردهای علمی تصویربرداری در ایران و جهان خواهند پرداخت.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/EJZxs

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک