وزیر بهداشت در مراسم افتتاح ٥ پايگاه هوايى اورژانس:

پرسنل اورژانس باید استخدامی باشند

۱۳۹۵/۱۲/۲۲ در ۱۸:۱۷

وزیر بهداشت با اشاره به کمبود نیروی انسانی در ناوگان اورژانس کشور، گفت: در این سازمان به ۷ هزار و ۵۰۰ پرسنل نیاز داریم و پرسنل اورژانس باید استخدامی باشند نه قراردادی و ساعتی.

به گزارش ایران پزشک، سید حسن هاشمى در مراسم افتتاح هم‌زمان ۵ پایگاه هوایى اورژانس در پنج شهر با ویدیو کنفرانس، با تبریک پیشاپیش سال نو و آرزوى سلامتى براى ملت شریف ایران، گفت: امیدواریم سال ٩۶ سالى آرام براى کشور باشد، البته آرزوى زیادى است؛ زیرا ابتداى سال شاهد انتخابات هستیم که اغلب پرالتهاب بوده و متاسفانه سبک ما نیز مثل کشورهاى غربى شده و در فضاى انتخابات بیشتر حرف مى‌زنیم و شاهد مولفه‌هاى غیراخلاقى هستیم.

وی ادامه داد: امسال اقدامات مهمی در اورژانس کشور انجام شده و اورژانس به عنوان سازمان شناخته شد و ما در ابتدای سال آینده اساسنامه این سازمان را تدوین می‌کنیم. اورژانس در قالب سازمان می‌تواند موفق‌تر عمل کند.

وزیر بهداشت عنوان کرد: انتظار ما این است که اورژانس، آتش‌نشانی، نیروی انتظامی، هلال احمر و اورژانس پیش بیمارستانی در قالب یک سازمان دیده شوند، اما همین که اورژانس به صورت سازمان در‌ بیاید جای خوشحالی و امیدواری است.

وی با اشاره به راه اندازی ۳۰ پایگاه هوایی اورژانس در دولت یازدهم اظهار کرد: در چند ماه باقی مانده از این دولت ناوگان هوایی را مجهز کردیم و بالگرد‌های سازمان اورژانس با امکانات پیشرفته برای رسیدگی در مواقع اضطرار را راه‌اندازی می‌کنیم.

هاشمی عنوان کرد: در افزودن آمبولانس زمینی به ناوگان اورژانس آن بخشی که اجازه پیدا کردیم از خارج وارد کنیم اکنون در دسترس و مورد استفاده مردم قرار گرفته، اما به بهانه تولید داخل که قرار بود ۱۰۰۰ دستگاه آمبولانس داخلی به ناوگان اورژانس کشور افزوده شود با وجود این‌که پول آمبولانس‌ها را گرفته‌اند، ما را اذیت کرده و حتی یک دستگاه آمبولانس تحویل نشد که امیدواریم با توجه وزیر صنعت این ۱۰۰۰ دستگاه تحویل شود.

وی افزود: ۴۰۰ دستگاه آمبولانس زمینی برای مناطق صعب‌العبور در شرف خرید بوده که به زودی به ناوگان اورژانس کشور ملحق می‌شوند.

 

کمبود نیروی انسانی در اورژانس

وزیر بهداشت بخش عمده‌ای از خدمات اورژانس پیش بیمارستانی را نیازمند نیروی انسانی دانست و گفت: در این حوزه گله‌مندیم و یاری نشدیم، زیرا نگاه به دستگاه ما مشابه سایر دستگاه‌ها بوده، اما نجات جان مردم در این حوزه مطرح است و بحث ثانیه‌ها برای نجات مردم در اورژانس پیش بیمارستانی مطرح است که در گرفتاری‌ها تنها شماره آرامش‌بخش برای مردم ۱۱۵ است.

وی با اشاره به کمبود نیروی انسانی در ناوگان اورژانس کشور، تاکید کرد: در این سازمان به ۷ هزار و ۵۰۰ پرسنل نیاز داریم و پرسنل اورژانس باید استخدامی باشند نه قراردادی و ساعتی و در اورژانس تجربه مهم است؛ یعنی نمی‌شود نیرو‌ها مدام در حال تغییر باشند و نتوانیم آن‌ها را استخدام کنیم که این‌ها به صلاح مردم نیست.

 

ارتقای شغلی نیروهای اورژانس

هاشمی اظهار کرد: در اورژانس باید ارتقای شغلی و رتبه‌ای را در نظر گرفت؛ نمی‌دانم این موضوع در آتش‌نشانی هست یا نه، اما در نیروهای مسلح این بحث وجود داشته و سنوات خدمتی، مهارت و دانش و میزان نوبت‌هایی که فرد ارائه خدمات می‌کند در جایگاه شغلی او لحاظ می‌شوند.

وی با بیان این‌که در اورژانس نیروهای آموزش دیده نقش بسیار مهمی برای ارائه خدمت به مردم دارند، تصریح کرد: سال‌های گذشته مردم از اورژانس پیش بیمارستانی شکایت نداشته و اغلب شکایت‌ها از اورژانس بیمارستانی بود که به دلیل نبود پزشک و بی‌برنامگی‌های مربوط به اورژانس بیمارستانی است.

 

حضور اورژانس در ایام تعطیلات نوروز

وزیر بهداشت خطاب به تکنسین‌هاى اورژانس گفت: مطمئن هستم که در نوروز امسال مانند سال هاى قبل حضورتان پررنگ خواهد بود و با کمک می توانید تسکین دردهای مردم باشید و در ایامى که همه در تعطیلات و سفر هستند، تکنسین‌هاى اورژانس، پلیس، آتش نشانى در حال خدمت رسانى هستند و من از همه آن‌ها تشکر مى کنم، همین که اورژانس و آمبولانس حاضر باشند و مردم آمبولانس‌هاى اورژانس را ببینند، آرامش پیدا مى‌کنند.

هاشمى با بیان این‌که هفته پیش گرفتار شدم و آمبولانس ١١۵ براى کمک آمد، افزود: دو نفر در این آمبولانس بودند که یکى از آن‌ها آموزش دیده و دیگرى تازه کار بود، در طى مسیر تا رسیدن به بیمارستان فکر کردم چه کار خوبى کردیم که ناوگان اورژانس کشور را نوسازى کردیم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/xpLOC

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک