سخنگوى وزارت بهداشت:

پزشکان تا آخرین روزهاى اسفند بربالین بیماران هستند

۱۳۹۵/۱۲/۱۶ در ۱۵:۰۷

سخنگوى وزارت بهداشت درباره مباحثى مبنى بر عدم اعتماد مردم به پزشکان در فضاى مجازى با توجه به سالگرد بسترى شدن عباس کیارستمى در بیمارستان و نزدیک شدن تعطیلات نوروز و احتمال عدم حضور پزشکان متخصص در بیمارستان‌ها در این ایام، گفت: در هیچ بیمارستانى پزشکان تا آخر اسفند کارهاى خود را کم نخواهند کرد و تجربه نشان می‌دهد در اسفند ماه بیشتر از سایر ماه‌های سال عمل جراحى انجام می‌شود. بیمارستان‌های دولتى آماده باش لازم را دارند.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، ایرج حریرچى، سخنگوى وزارت بهداشت در نشست خبرى با حضور خبرنگاران گفت: بخشى از وظایف حوزه سلامت مربوط به تولیت و راهبرى سیستم است و بخشى دیگر مربوط به تامین منابع می‌شود.

وی افزود: در برخى کشورها ممکن است همه یا قسمتى از منابع از بیمه و برخى از کشورها این منابع از درآمدهاى عمومى تامین می‌شود. بعد از تامین منابع، این منابع تجمیع می‌شوند. یکى از وظایف دولت باز توزیع درآمدها است. بعد از تجمیع منابع، خرید انجام می‌شود.

حریرچی ادامه داد: خرید یعنى منابعى که جمع آورى و تجمیع شده به ارائه کننده خدمت و کالاها تخصیص پیدا کند تا جمعیت تحت پوشش قرار بگیرد. بر اساس تجربه، در طب مدرن، خریدها انفعالى است و نگاه نمی‌شود که اولویت اصلى چیست. خرید عاقلانه، خرید راهبردى و استراتژیک است که ارائه کنندگان و دریافت کنندگان خدمات در مراحل اولیه با آن مخالفت‌هایی می‌کنند. خرید استراتژیک، فعال و مبتنى بر شواهد است؛ یعنى بررسى می‌شود و می‌بینند که آیا درمانى موثر است یا خیر و بر این اساس، خدمات درمانى خریدارى می‌شود.

وی تصریح کرد: نکته بعد این که خرید راهبردى، ترکیب خدمات و حجم آن را مشخص می‌کند. همچنین ترکیب ارائه کنندگان خدمت نیز در این روش خرید، انتخاب و اولویت بندى می‌شود. این موارد براى خرید اهداف سلامت انجام می‌شود. اصلاح روش و حرکت به سمت خرید راهبردى، مهم‌ترین اقدام براى بهبود عملکرد کشورها در پوشش خدمات سلامت است.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: براى حرکت به سمت این نوع خرید، اول باید دید که چه خدماتى در اولویت است که معمولاً خرید بهداشتى و پیشگیرانه در اولویت است. دوم باید دید چه بیماری‌هایی در اولویت است و در چه سن و جنسیت و گستره جغرافیایى بیشتر اتفاق مى افتد. موضوع دیگر این است که باید دید خدمات چقدر از لحاظ هزینه اثربخش است. در مرحله بعد باید دید که از چه نوع نیرویى قرار است استفاده شود.

 

تعرفه پزشکى سال ٩۶

حریرچى در مورد اعلام تعرفه‌ها اظهار کرد: از نظر وزارت بهداشت، معتقدیم قیمت تمام شده یک موضوع است و ما درخواست هیچ مبلغ اضافه نداریم. انتظار داریم کارشناسان برنامه و بودجه و شوراى عالى بیمه بررسى کنند و ببینند که اگر همین خدمات پزشکان در سال ٩۵، بخواهد در سال ٩۶ ارائه شود، هزینه‌ها چقدر افزایش می‌یابد.

وی بیان کرد: اگر واقعا هزینه تغییر نمی‌کند، افزایش صفر باشد، اما اگر تغییرى به وجود می‌آید در تعرفه هم به همان میزان لحاظ شود. انتظار داریم رفتارى که با بقیه دستگاه‌ها انجام می‌شود، مثل هزینه حمل و نقل و غیره، همان رفتار هم با بیمارستان‌ها هم انجام شود. بنابراین به طور خلاصه درخواست رقم اضافه نیست.

 

اجراى روش خرید راهبردى

سخنگوی وزارت بهداشت در مورد اجراى روش خرید راهبردى گفت: براى خرید استراتژیک کارگاهى با سازمان بهداشت جهانى شروع کردیم. حداقل زمان مورد نیاز براى تغییر روش ٢ سال است.

وى افزود: این روش باعث بهبود کیفیت می‌شود. براى انجام این کار باید به فضاى مالى موجود توجه کنیم. همچنین در این راستا نوع خدمات باید براى ارائه کنندگان و سیاست گذاران مشخص شود. امیدواریم در سال ٩۶ نظام ارجاع و نظام خرید استراتژیک را اجرا کنیم.

 

مطالبات از بیمه ها

حریرچى درباره مطالبات وزارت بهداشت از بیمه‌ها گفت: طى یکى دو هفته پایان سال خبرهاى خوبى خواهیم داشت. دیشب وزیر رفاه اعلام کردند که طورى اقدام می‌کنند که فقط ۴ ماه از مطالبات باقى بماند. در وضعیت فعلى طى چند ماه اخیر بسیار تحت فشار بودیم. امیدواریم با دستورات رییس جمهور و معاون اول ایشان شاهد قدم‌های مثبت بیشترى باشیم.

 

واگذارى دیالیز به بخش خصوصى

سخنگوى وزارت بهداشت درباره واگذارى بخش‌هایی از دیالیز به بخش خصوصى و مشکلات مردم در این راستا بیان کرد: در این زمینه کار قانونى انجام شده است. در این زمینه آگهى دادیم و شرکت‌هایی در مناقصه شرکت کردند. اگر کسى هرگونه تخلفى در این زمینه آگاه است بهتر است به مراجع قانونى مراجعه کند.

 

عدم اعلام دلیل فوت کیارستمى

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایران پزشک درباره عدم اعلام دلیل فوت عباس کیارستمى تصریح کرد: دوستانى که از لحاظ قانونى مسئول هستند باید در این زمینه پاسخ بدهند؛ مثلا نظام پزشکى و مرجع قضایى باید اعلام کنند. ما هم بابت این تاخیر گلایه داریم و انتظار داریم حکم عادلانه از طرف مراجع قانونى در نظام پزشکى و دادگاه خاص آن اعلام شود.

حریرچى ادامه داد: انتظار داریم علت فوت آقاى کیارستمى زودتر اعلام شود و براى چنین پرونده‌هایی با توجه به افکار عمومى، سرعت عمل لحاظ شود.

سخنگوى وزارت بهداشت با بیان این که از لحاظ خطاهاى درمانى در کشور ما نسبت به کشورهاى توسعه یافته تفاوت چندانى وجود ندارد، اظهار کرد: به دلیل ارتباط خوب و اعتماد مردم به جامعه پزشکى، میزان شکایات در کشور ما کمتر است.

 

اعزام هیئت وزارت بهداشت به بدره

حریرچى در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ایران پزشک درباره اعزام هیئتى به بدره و بررسی‌های انجام شده، اظهار کرد: گروهى که رفتند و بررسى کردند قرار شد در این راستا اطلاع رسانى کنند.

 

عدم اعتماد مردم به پزشکان

سخنگوى وزارت بهداشت درباره مباحثى مبنى بر عدم اعتماد مردم به پزشکان در فضاى مجازى با توجه به سالگرد بسترى شدن عباس کیارستمى در بیمارستان و نزدیک شدن تعطیلات نوروز و احتمال عدم حضور پزشکان متخصص در بیمارستان‌ها در این ایام، گفت: جامعه پزشکى در همه بررسی‌ها در ١۵ سال گذشته در اکثر موارد جزو گروه‌های اول و دوم از لحاظ اعتماد مردم بودند. نسبت به گروه‌های دیگر اجتماعى، اعتماد مردم به پزشکان بیشتر است. این اعتماد اگر خدشه دار شود، به نفع هیچکس نخواهد بود. بسیارى افراد با اعتمادبخشى پزشک بدون دارو خوب می‌شوند. این که پزشکان باید وقت بگذارند بسیار خوب است.

وی ادامه داد: در هیچ بیمارستانى پزشکان تا آخر اسفند کارهاى خود را کم نخواهند کرد و تجربه نشان می‌دهد در اسفند ماه بیشتر از سایر ماه‌های سال عمل جراحى انجام می‌شود. بیمارستان‌های دولتى آماده باش لازم را دارند، اما بخش خصوصى به اندازه سهم خود از ارائه خدمت، این سهم را در ایام تعطیلات ارائه نمی‌کند. در بیمارستان‌های دولتى اجازه نمی‌دهیم کوچکترین مشکلى براى بیماران در ایام تعطیلات اتفاق بیفتد.

پایان پیام/

image_print

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک