پزشکی شخصی، راهی برای درمان هدفمند

۱۳۹۵/۱۱/۱۸ در ۰۸:۵۴

ژن درمانی

دبیر علمی اولین کنگره بین‌المللی پزشکی شخصی ایران با اشاره به این‌که در تشخیص و درمان بیماری‌ها باید پروتکل‌های درمانی متفاوتی را بر اساس پزشکی شخصی در نظر بگیریم، گفت: با بررسی ژنوم بیماران می‌توان به درمان هدفمند آن‌ها دست یافت.

به گزارش ایران پزشک، رضا نکوئیان در آستانه برگزاری اولین کنگره بین‌المللی پزشکی شخصی ایران اظهار کرد: پزشکی شخصی، یکی از پیشرفته‌ترین علوم نوین پزشکی است و در درمان بیماری‌ها توجه به آن بسیار حائز اهمیت بود و لازم است مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: به دلیل داشتن ژنوم متفاوت افراد، دو فرد در ابتلا به یک ویروس یکسان سرماخوردگی ممکن است واکنش متفاوتی نشان داده و یکی نیاز به سه روز استراحت مطلق و دیگری به این استراحت نیازی نداشته باشد، زیرا بدنش واکنش مقاوم‌تری در مقابل این بیماری نشان می‌دهد.

دبیر علمی اولین کنگره بین‌المللی پزشکی شخصی ایران گفت: دو نفر مبتلا به سرطان روده در درمان با یک داروی مشابه شیمی درمانی، بدنشان واکنش‌های متفاوتی دارد و ممکن است پیشرفت سرطان در یکی کند و در دیگری مرگ را به همراه داشته باشد لذا با بررسی ژنوم فرد و ارائه داروی مناسب با ژنوم آن می‌توان بیماران را از مرگ نجات یافت به درمان هدفمند رسید.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران اضافه کرد: ژنتیک و سبک زندگی در درمان بیماری‌ها متفاوت بوده و به عبارتی می‌توان گفت ژنتیک هر فرد همچون اثر انگشت آن بوده و خاص خودش است، بنابراین با شناسایی ژنوم هر فرد می‌توان اقدامات موثرتری در درمان بیماری‌ها و تجویز دارو ارائه کرد.

نکوئیان با اشاره به این‌که در تشخیص و درمان بیماری‌ها باید پروتکل‌های درمانی متفاوتی را بر اساس پزشکی شخصی در نظر بگیریم، تصریح کرد: کشورهای پیشرفته این موضوع را مورد توجه قرار داده که موفقیت‌های زیادی برای‌شان به همراه داشته است.

وی با تاکید بر ضرورت طبقه‌بندی ژنوم افراد تصریح کرد: باید به سمتی پیش رویم که شرکت‌های داروسازی نیز براساس ژن افراد داروهای مختلف تولید کنند.

دبیر علمی اولین کنگره بین‌المللی پزشکی شخصی ایران گفت: در سال ۲۰۰۴ اولین کپی ژنوم انسان به دست آمده و بر اساس آن، سکانس‌های ژنتیکی مختلف را در نظر گرفته و همه افراد را با آن مقایسه می‌کنند. از طرفی، توجه به پزشکی شخصی و پیشرفت در‌ آن علاوه بر این‌که هزینه‌های درمانی را کاهش داده، سبب بهبود درمان و رسیدن به نتیجه درمان می‌شود، به عبارتی شاهد درمان هدفمند بیمار خواهیم شد.

نکوئیان با اشاره به این‌که ایران دارای تنوع ژنتیکی غیر یک‌دست است، گفت: به طور مثال قرابت ژنتیکی ایرانیان از شمال با روسیه، از شرق با افغانستان و از غرب و جنوب با اعراب مشابهت‌هایی دارد، لذا داروهای یکسان برای یک بیماری ممکن است جواب ندهد و یکی نسبت به داروی شیمی‌درمانی واکنش نشان داده و دیگری، جان خود را از دست می‌دهد. بنابراین توجه به پزشکی شخصی در این راستا بسیار حائز اهمیت است.

گفتنی‌ست اولین کنگره بین‌المللی پزشکی شخصی ایران ۷ تا ۹ اسفند ماه در سالن همایش‌های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران با همکاری وزارت بهداشت، دانشگاه بقیه‌الله، پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست‌فناوری، دفتر فناوری ریاست جمهوری و دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار می‌شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/mKMgo

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک