گزارش ایران پزشک از حضور ترک‌ها در آزمایشگاه‌های استان البرز

پشت پرده حضور خارجی‌ها در صنعت آزمایشگاه چه می‌گذرد

۱۳۹۵/۰۸/۰۶ در ۱۹:۳۴

آزمایشگاه‌ها طی چند دهه اخیر یکی از پول‌سازترین بخش‌ها در بعد تجاری پزشکی محسوب می‌شوند و تاکنون بخش دولتی و خصوصی به خوبی و خوشی در کنار هم بودند، اما امسال در حالی‌که مقام معظم رهبری بر موضوع اقتصاد مقاومتی بیش از پیش اصرار دارند و اصل ۴۴ قانون اساسی نیز می‌تواند یکی از راه‌های رسیدن به اقتصاد مقاومتی باشد، شاهد حضور یک شرکت ترک تبار در بخش آزمایشگاهی هستیم که حتی رمق رقابت برای آزمایشگاه‌های استان البرز نگذاشته است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک، محمد جواد غروی، دبیر بُرد تخصصی علوم آزمایشگاهی وزارت بهداشت د‌رباره حضور ترکیه‌ای‌ها در صنعت آزمایشگاهی ایران با ابراز نارضایتی از این وضع گفت: اسم اصلی این شرکت کانی مد بود و بعدتر به کانی کاسپین تغییر یافت، زیرا دو ایرانی که شاید یک صدهزارم سهام این شرکت را ندارند تنها راه حضور در ایران را در این دیده بودند که نامی ایرانی برایش در نظر بگیرند و آن را ایرانی جلوه دهند.

غروی ادامه داد: تغییر نام در حالی بود که همچنان همه چیز در دست ترک‌ها است، اما وقتی دیدند فضا علیه حضور خارجی‌ها در این عرصه است، اسم شرکت را عوض کردند. ولی همه دستگاه‌ها از ترکیه می‌آید.

این استاد دانشگاه با ذکر این که همه نمونه‌های آزمایشگاه‌های البرز به صورت یک جا به بیمارستان شهید باهنر این استان می‌رود تا در اختیار این شرکت قرار بگیرد، گفت: جاهایی که روی قوانین حق تاویل دارند با توجه به اسناد بالا دستی کشوری مبنی بر این‌که بخش خصوصی خارجی باید طبق فرآیند خاصی وارد کشور شود احتمالا مانع ورود این بخش خواهند شد.

وی افزود: هرچند دانشگاه علوم پزشکی البرز همه کارها را انجام داده، اما با توجه به مفاد قرارداد، قول و قراری که با این شرکت گذاشته شده غیر منطقی است.

 

%d9%85%d8%ad%d9%85%d8%af%d8%ac%d9%88%d8%a7%d8%af-%d8%ba%d8%b1%d9%88%db%8c

 

غروی با اشاره به مفاد این قرارداد مبنی بر فرستادن ۶۰۰۰ بیمار برای این آزمایشگاه خارجی به خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک گفت: به نظر می‌رسد این موضوع از اساس غلط است. هرچند وزارت بهداشت از طرفداران این موضوع است، اما اگر به کارشناسان متبحر اعتماد کند متوجه می‌شود که این موضوع عملی نیست. از ابتدا تا انتهای این قرارداد، فاقد صداقت است و هر دو طرف ضرر خواهند کرد.

وی با اشاره به این‌که با شرایطی مشابه تمام آزمایشگاه‌های داخلی هم حاضرند وسایل خود را رایگان در اختیار بگذارند، گفت: فکر می‌کنند شرکت ترکیه‌ای ۲۰ میلیون یورو پول برای خرید دستگاه می‌دهد، در حالی‌که با این مبلغ می‌شود یک بیمارستان ساخت.

غروی افزود: حتی اگر یک آزمایشگاه «های تک» هم بخواهند راه بیندازند، با ۱۰۰ هزار یورو امکان‌پذیر است. وقتی به کسی بگویید ۶ هزار بیمار به شما می‌دهیم و از شما کیت می‌خریم، دیگر دستگاه‌ها مجانی است و نباید برای دستگاه پول پرداخت کرد. اشتباه این است که می‌گویند در ایران کسی این پول را نمی‌آورد و این در حالی است که حتی این شرکت ترکیه‌ای هم پول نمی‌آورد.

دبیر انجمن متخصصین علوم آزمایشگاهی بالینی ایران ادامه داد: اگر به یک آزمایشگاه درجه ۴ ما هم بگویید که ۶ هزار بیمار می‌دهیم، همه دستگاه‌ها را مجانی در اختیار می‌گذارد. این تعداد بیمار از نظر کمی آن‌قدر زیاد است که همه جای دنیا حاضرند دستگاه‌ها را مجانی در اختیار بگذارند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/ceZlK

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک