هشدار دندانپزشکان درباره پوسیدگی دندان شیرخواران:

پوسیدگی زیر سن دو سالگی از دوران شیرخواری آغاز می‌شود

۱۳۹۵/۰۹/۰۱ در ۱۲:۳۰

دبیر علمی بخش کودکان یازدهمین کنگره انجمن دندانپزشکان عمومی ایران، پوسیدگی دندان‌های شیری را از مهم‌ترین مشکلات دندانی دوران کودکی اعلام کرد و گفت: مهم‌ترین عامل بروز این پوسیدگی در سنین پایین، شیردهی شبانه و با شیر خوابیدن کودکان است.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، کتایون اصفهانی زاده گفت: این پوسیدگی‌ها بیشتر در سنین یک تا دو سالگی مورد توجه والدین قرار می‌گیرند که معمولا درد شروع می‌شود؛ در حالی‌که شروع پوسیدگی از بدو رویش دندان‌های شیری شروع شده است.

وی افزود: به طور متوسط می‌توان ۶ دندان پوسیده شیری در یک کودک ٢ ساله مشاهده کرد، اما گاهی نیز مشاهده می‌شود که تمامی دندان‌های شیری یک کودک دارای پوسیدگی است و به ندرت کودکی را می‌بینیم که دندان پوسیده شیری نداشته باشد.

اصفهانی زاده ادامه داد: این پوسیدگی‌ها در نهایت منجر به عصب کشی یا کشیدن دندان می‌شود و از آن‌جایی که کودکان توانایی کافی برای همکاری با دندانپزشک خود را ندارند، اغلب اوقات جهت انجام درمان‌های دندانپزشکی بیهوشی عمومی لازم است.

این دندانپزشک اظهار کرد: بروز پوسیدگی دندان‌های شیری در دو سال اول تولد بیشتر به این دلیل رخ می‌دهد که مادران شیرده و مادرانی که با شیرخشک کودک را تغذیه می‌کنند، او را با شیر می‌خوابانند و در طول ساعات شب حین خواب، چندین وعده شیر به او می‌دهند. این مساله باعث می‌شود قند شیر که همان لاکتوز است، به مدت طولانی در مجاورت دندان‌ها باقی بماند و سبب تخریب آن‌ها شود.

دبیر علمی بخش کودکان یازدهمین کنگره انجمن دندانپزشکان عمومی ایران ادامه داد: این در حالی است که اگر مادران بعد از دادن شیر، قدری به کودک خود آب بدهند یا با یک گوش پاکن یا تنظیف مرطوب دندان‌ها را تمیز کنند، بروز این قبیل پوسیدگی‌ها به حداقل می‌رسد.

وی افزود: در سنین بالاتر که کودک از شیر گرفته می‌شود و غذا می‌خورد نیز اشتباه دیگری که مادران می‌کنند این است که به کودکان خود در وعده‌های متعددی مواد قندی می‌دهند. این در حالی است که اگر تعداد دفعات خوراکی‌های حاوی قند را به یک تا دو وعده در روز کاهش دهند و بعد از آن به کودک خود آب بدهند تا دندان‌های‌شان شسته شود به جلوگیری از پوسیدگی دندانی کمک می‌کند.

اصفهانی زاده در این خصوص توضیح داد: وقتی که کودک خوراکی می‌خورد، محیط دهان او اسیدی می‌شود و اگر این خوردن خوراکی مرتب و به فواصل کم صورت گیرد، محیط دهان او در طول روز با حمله اسیدی مواجه است و فرصتی برای پاکسازی پیدا نمی‌کند. بنابراین دندان‌هایی که در این محیط اسیدی هستند به شدت در معرض تخریب قرار می‌گیرند.

وی ادامه داد: برخی مادران تصور می‌کنند که خوردن توت خشک و انجیر و کشمش بهتر از شکلات است و کمتر به سلامت دندان آسیب می‌رساند، اما واقعیت این است که این مواد به علت خاصیت چسبندگی زیاد می‌توانند مدت زیادی روی دندان‌ها باقی می‌مانند و به دندان‌ها آسیب برسانند. پس انتخاب ماده قندی که سریع‌تر از دهان پاک می‌شود نیز راهی مناسب در کاهش پوسیدگی دندان‌های شیری است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/uJga0

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک