سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری دهه فجر:

پوشش واکسیناسیون در کشور به ۱۰۰ درصد رسیده است

۱۳۹۵/۱۱/۱۲ در ۱۳:۵۰

سخنگوی وزارت بهداشت با تشریح دستاوردهای این وزارت‌خانه در دولت تدبیر و امید با بیان این‌که پوشش واکسیناسیون در سطح کشور به رقم ۱۰۰ درصد نزدیک شده، گفت: در حال حاضر جزو کشورهایی هستیم که توانسته‌ایم بیماری فلج اطفال را در کشور ریشه‌کن کنیم.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، ایرج حریرچی صبح امروز در نشست خبری وزارت بهداشت که به مناسبت آغاز دهه فجر برگزار شد، در خصوص دستاوردهای این دوره از وزارت بهداشت گفت: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی تنها ۵۱ درصد مردم به آب آشامیدنی سالم دسترسی داشتند. همچنین نرخ مرگ و میر کودکان زیر یک سال ۱۲۹ و زیر ۵ سال ۱۷۴ در هر ۱۰۰۰ تولد زنده بود که در حال حاضر این ارقام به ۱۳٫۸ و ۱۵٫۶ در هر ۱۰۰۰ تولد زنده رسیده است. همچنین میزان مرگ و میر مادران ایرانی نیز ۲۴۵ مورد در هر ۱۰۰ هزار نفر بود که به عدد ۲۰ کاهش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: با توجه به اهداف توسعه هزاره که طبق آن کشورها باید تا سال ۲۰۱۵، ۷۵ درصد شاخص‌های بهداشتی خود را بهبود دهند، ایران توانست علاوه بر موفقیت کامل در این زمینه آن را تا ۸۰ درصد بهبود دهد. این موفقیت ناشی از اقدامات متعدد در حوزه بهداشت و درمان در سال‌های گذشته به خصوص سه سال اخیر است.

سخنگوی وزارت بهداشت درباره اقدامات انجام شده در حوزه بهداشت به واسطه اجرای طرح تحول نظام سلامت بیان کرد: در روستاها و شهرهای زیر ۱۲۰ هزار نفر طی سال‌های ۹۳ و ۹۴، ۱۹۹۰ خانه بهداشت ایجاد، ۲۸۰ مرکز در حال احداث و ۱۸۸۵ مرکز نیز تعمیر شده است. همچنین ۳۰۳۶ مرکز بهداشت نیز تجهیز و ۲۰۷۷ محل زیست پزشک تعمیر و تجهیز شده است. علاوه بر آن تعداد واحدهای ارائه دهنده خدمت دندان‌پزشکی نیز از ۱۲۰ به ۸۴۰ مورد رسیده است.

به گفته حریرچی در حال حاضر ۴۰۹۴ مرکز ارائه خدمت دارویی در روستاها وجود دارد که ۴۳۶ قلم داروی مورد نیاز مردم را تامین می‌کنند. همچنین ۶۸۵۲ پزشک عمومی و ۵۸۲۵ ماما در روستاها فعالیت می‌کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت ضمن اشاره به تامین ۲۴۰۰ خودروی گردشی در روستاها تصریح کرد: با اقدامات غربال‌گری که تا پایان سال ۹۴ انجام شد، ۴۳۴ هزار و ۳۳۸ مورد دیابتی جدید و ۹۸ هزار و ۴۹۲ فشار خون بالا شناسایی شد که ممکن بود به مراحل پیشرفته بیماری برسند. همچنین واکسن‌های پنتاوالان و فلج اطفال تزریقی به طور کامل در روستاها تامین شده است. در حال حاضر نیز ۲۷۰۹ آزمایشگاه و ۱۷۳۱ مرکز رادیولوژی در این مناطق فعالیت می‌کنند.

 

ریشه‌کنی فلج اطفال در کشور

وی در ادامه با بیان این‌که پوشش واکسیناسیون در سطح کشور به رقم ۱۰۰ درصد نزدیک شده، گفت: ۱۲ نوبت واکسیناسیون خانه به خانه فلج اطفال برای ۶ میلیون کودک زیر پنج سال یکی دیگر از اقدامات ما در این دوره از وزارت بهداشت بود. در حال حاضر جزو کشورهایی هستیم که توانسته‌ایم بیماری فلج اطفال را در کشور ریشه‌کن کنیم. واکسیناسیون تکمیلی سرخک و سرخجه نیز برای ۲ میلیون کودک ۹ تا ۱۵ ماهه انجام شده است.

 

ایرج حریرچی

 

آمارهای آخرین وضعیت احداث و تکمیل پایگاه‌های سلامت

سخنگوی وزارت بهداشت در خصوص آخرین وضعیت احداث و تکمیل پایگاه‌های سلامت در کشور نیز گفت: به ازای هر ۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر یک پایگاه سلامت و به ازای هر ۲۵ تا ۵۰ هزار نفر نیز یک مرکز جامع سلامت و به ازای هر ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ نفر نیز یک مراقب سلامت به کار گرفته‌ایم. امروز می‌توانیم بگوییم که شبکه بهداشت حاشیه شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر و بعضی شهرهای بزرگ مانند قم کامل شده است.

وی افزود: تاکنون ۲۲۶۲ مرکز خدمات جامع سلامت و ۱۳۱۳ واحد تعمیر و تجهیز شده‌اند. همچنین ۲۱ هزار پایگاه سلامت جدید نیز تجهیز شده و در حال حاضر ۱۵۱۵ واحد جدید در شهرها و حاشیه شهرها تعمیر و تجهیز شده‌اند.

حریرچی با بیان این‌که تاکنون ۳۹ میلیون نفر از جمعیت شهرهای بالای ۲۰ هزار نفر از خدمات جامع سلامت برخوردار شده‌اند، ادامه داد: تاکنون توانسته‌ایم پایگاه‌های اورژانس را در مراکز بهداشتی و درمانی شبانه‌روزی روستایی مستقر کنیم. همچنین در شهرهای بالای ۵۰ هزار نفر ۲۸۹۶ پزشک عمومی،‌ ۸۹۴ دندان‌پزشک و ۱۲ هزار و ۲۹۵ مراقب سلامت فعال شده‌اند. در حاشیه شهرها نیز ۶۰۳ پزشک عمومی، ۱۸۵ دندان‌پزشک و ۳۴۲۲ مراقب سلامت فعالیت می‌کنند.

پایان پیام/

Print Friendly, PDF & Email

برچسب‌ها, , , , , , ,

ایران پزشک