پیشگیری، هزینه‌های درمان دندان‌پزشکی را کاهش می‌دهد

۱۳۹۵/۰۹/۱۳ در ۲۰:۲۳

یک متخصص پروتز دندان با اشاره به این‌که پروتز شب‌ها باید از دهان خارج شود تا مخاط دهان استراحت کند، گفت: لازم است ۸ ساعت در شبانه‌روز به مخاط استراحت بدهیم.

به گزارش ایران پزشک، حاجی میر آقا، متخصص پروتز دندان در برنامه «فراسو» شبکه رادیویی سلامت با بیان این‌که پروتز دستگاهی است که جایگزین عضو از دست رفته می‌شود، افزود: ساده‌ترین فرم آن، دست دندان است که افراد اگر بهداشت را رعایت نکنند و به طور مداوم از آن استفاده کنند به بیماری‌های قارچی مانند برفک مبتلا می‌شوند.

وی به افرادی که دست دندان مصنوعی دارند توصیه کرد: این افراد باید روزی ۲ تا ۳ بار از آب نمک رقیق شده استفاده کنند؛ یعنی یک چهارم قاشق چای خوری نمک را در یک لیوان ۲۵۰ سی سی حل کنند و از آن به عنوان دهان شویه استفاده کنند. بعضی مواقع لازم است آب نمک را به مدت ۲ تا ۳ دقیقه در دهان نگه دارند.

این متخصص پروتز دندان در پاسخ به این پرسش که آیا دست دندان یا پروتز باید از دهان خارج شود، اظهار کرد: به خصوص شب‌ها بهتر است از دهان خارج شود تا به مخاط دهان استراحت داده و از التهاب لثه پیشگیری شود، زیرا التهاب لثه باعث تخریب استخوان می‌شود. پس لازم است ۸ ساعت در شبانه‌روز به مخاط استراحت بدهیم.

وی با اشاره به شست‌وشوی دست دندان‌ها ادامه داد: بهتر است برای این منظور از خمیردندان ساینده استفاده نشود و از آب و صابون استفاده شود. اگر دندان‌ها خیلی رنگ گرفته از قرص جوشان و آب ۶۰ تا ۷۰ درجه به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه استفاده کنید یا می‌توانید ۲ قاشق غذا خوری سرکه را در یک لیوان آب ۶۰ درجه حل کرده و دست دندان را به مدت ۳۰ دقیقه ماهی یک‌بار در آن قرار دهید. البته میزان آب ۲۰۰ سی سی یعنی کمتر از یک لیوان باشد.

 

ایمپلنت؛ بهترین انتخاب

این متخصص پروتز دندان در پاسخ به این پرسش که آیا روکش‌هایی که از جنس سرامیک است کیفیت بهتری نسبت به سایر روکش‌ها دارد، گفت: بهترین مواد و امکانات، ۵۰ درصد موثر است و بهداشت و مراقبت هم ۵۰ درصد. پروتز تمام چینی، تمام سرامیک به تازگی به این رشته اضافه شده، اما هیچ فرقی بین روکش فلزی و سرامیک وجود ندارد. البته فول سرامیک برای دندان جلو مناسب است که از نظر زیبایی اهمیت دارد.

وی در ادامه تاکید کرد: پروتز زمانی برای بیمار باید گذاشته شود که فرد از نظر مراقبت و رعایت بهداشت آموزش داده شود و حتما مسواک زدن با خمیر دندان داشته باشد. از نخ دندان استفاده کند. اگر پروتز دارید بیشتر به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت دهید.

حاجی میر آقا با بیان این‌که ایمپلنت بهترین انتخاب برای کسی است که دندان از دست داده، گفت: ایمپلنت کارایی بیشتری دارد. قدرت آن به اندازه دندان طبیعی است، اما متاسفانه گران تمام می‌شود. انتخاب بعدی، روکش و پروتز ثابت است و در انتها سراغ پلاک پارسیل (تکه‌ای) می‌رویم. با بهداشت خوب و مطمئن، تمیزی مرتب پایه‌های پلاک پاسیل پوسیدگی کمتر اتفاق می‌افتد. البته با پیشگیری می‌توان هزینه‌های درمان دندان‌پزشکی را کاهش داد.

این متخصص پروتز دندان در پاسخ به این پرسش که آیا پلاک‌های فلزی (دندان تکه‌ای) باعث خرابی دندان می‌شود، اظهارداشت: در بعضی نواحی دندان از دندان تکه‌ای استفاده می‌شود. مثلا کسی که آسیاب بزرگ را از دست داده از آن استفاده می‌کنیم. چون برایش تکیه‌گاه است. بیمار باید قدرت جویدن کافی داشته باشد و برای این‌که حرکت نداشته باشد قلاب پای دندان می‌اندازند تا حرکت کمتر شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/iQuqS

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک