پیشگیری از اضافه وزن و چاقی، بهترین راه جلوگیری از کبد چرب

۱۳۹۵/۱۱/۱۹ در ۱۶:۲۲

یک فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد گفت: افزایش وزن، رژیم غذایی، میزان چربی‌ها به ویژه تری‌گلیسیرید، اثر منفی خودش را بر کبد به صورت کبد چرب باقی می‌گذارد.

به گزارش ایران پزشک، امیرحسین کاظمی، فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد با بیان این‌که کبد چرب زمانی ایجاد می‌شود که چربی اضافه و به خصوص تری‌گلیسیرید وارد سلول‌های کبدی شود، گفت: به طور کلی به انتشار و ارتشاح سلول‌های چربی در سلول‌های کبد، کبد چرب گفته می‌شود.

وی ادامه داد: بیماری کبد چرب از مراحل ابتدایی شروع و پیشرفت می‌کند تا کبد درگیر شود. مثل هپاتیت‌های ویروسی، بیماری تا جایی پیش می‌رود که عملکرد کبد دچار اختلال شود.

این فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد در برنامه «فراسو» شبکه رادیویی سلامت گفت: افزایش وزن، رژیم غذایی، میزان چربی‌ها به ویژه تری‌گلیسیرید، اثر منفی خودش را بر کبد به صورت کبد چرب باقی می‌گذارد.

وی مهم‌ترین عامل خطر بیماری کبد چرب را افزایش وزن و چاقی دانست و افزود: در بین ۷۰ تا ۷۵ درصد افراد مبتلا، چاقی دیده شده است. پس بهترین راه پیشگیری از کبد چرب، پیشگیری از اضافه وزن و چاقی است. مصرف نکردن غذاهای چرب، مصرف نکردن غذاهای آماده و توجه به میزان چربی‌های خون به ویژه تری‌گلیسیریدها نیز از راه‌های پیشگیری محسوب می‌شود.

کاظمی با تاکید بر این‌که از طریق بیوپسی التهاب کبد مشخص می‌شود، خاطر نشان کرد: دقیق‌ترین راه تشخیص، بیوپسی و نمونه‌برداری از کبد است. البته سونوگرافی و اندازه‌گیری آنزیم‌های کبدی هم کمک کننده هستند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/9KyVi

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک