پیشگیری از سرطان با رژیم غذایی مناسب

۱۳۹۴/۱۱/۰۶ در ۱۶:۳۲

مهتاب نجمی

«کارشناس ارشد تغذیه و رژیم‌درمانی»

 

بر اساس گزارش‌های سازمان بهداشت جهانی، ۴۰ درصد از سرطان‌ها قابل پیشگیری هستند و در مواردی هم که قابل پیشگیری نباشند به وسیله خودمراقبتی و تشخیص زود هنگام درمان پذیرتر می‌شوند. آنچه در این میان مهم جلوه می‌کند این است که بیش از یک سوم از سرطان‌ها به عادات و رژیم غذایی ما مربوط می‌شوند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری «ایران پزشک»، روزانه صدها و شاید هزاران سلول سرطانی در بدن انسان ساخته می‌شود که بدن با هوشمندی و با استفاده از ژن‌ها و کدهایی که در هسته سلول قرار دارد و طی فرآیندی به نام آپوپتوزیس (مرگ برنامه‌ریزی شده سلول) این سلول‌ها را از بین برده و مانع تیدیل شدن آن‌ها به توده سرطانی می‌شود.

 

نقش رژیم غذایی در ابتلا به سرطان

غذاهای ناسالم (هر آن‌چه که زیر مجموعه غذای ناسالم قرار می‌گیرد؛ اعم از غذاهای فرآوری شده، نمک سود شده و دودی و…) بر سلول سرطانی اثر گذاشته و فرآیند مرگ برنامه‌ریزی شده سلول را دستخوش تغییر می‌کنند. سموم، آفت‌کش‌ها، نحوه پخت ناسالم، فساد مواد غذایی (که هنوز طعم و بوی نامطلوبی ایجاد نکرده‌اند) همه به نوعی باعث ناسالم شدن مواد غذایی می‌شوند و آب در آسیاب رشد سلول‌های سرطانی می‌ریزند.

باید به این نکته توجه کرد که ماندگاری تاثیرات مواد غذایی طولانی است. یعنی توجه به رژیم غذایی به سن خاصی محدود نمی‌شود، بلکه از شیرخوارگی تا پایان عمر باید مراقب بود؛ غذاهایی که در کودکی و نوجوانی مصرف می‌شوند، در میان‌سالی و سالمندی موجب بروز بیماری می‌شوند.

 

موارد مهم تغذیه‌ای موثر در پیشگیری از سرطان

در این‌جا به چند نکته از موارد مهم تغذیه‌ای در پیشگیری از سرطان اشاره می‌کنیم:

  1. از غذاهای کم چرب و حتی‌الامکان فاقد چربی حیوانی استفاده کنید.
  2. میوه‌ها و سبزیجات تازه را فراموش نکنید.
  3. از روش‌های صحیح پخت نظیر بخارپز، آب‌پز، پخت ملایم و کبابی استفاده کنید.
  4. از مصرف غذاهای سوخته و نیم‌سوخته جدا پرهیز کنید.
  5. از مصرف گوشت‌های دودی، نمک سود شده، فرآوری شده با مواد شیمیایی و نگه‌دارنده مثل سوسیس و کالباس بپرهیزید.
  6. مصرف قند و شکر را به حداقل برسانید، چرا که گلوکز سوخت اصلی سلول‌های سرطانی است.
  7. مصرف نمک را محدود کنید.
  8. از مصرف مشروبات الکلی بپرهیزید.
  9. در استفاده از مکمل‌های غذایی اعتدال را رعایت کنید و بدون تجویز پزشک یا مشاور تغذیه مصرف نکنید.
  10. امروزه مشخص شده که کمبود ویتامین D با افزایش ریسک ابتلا به بسیاری از سرطان‌ها از قبیل کولن و پروستات ارتباط دارد. پس نسبت به چک ویتامین D بدن و در صورت نیاز به مصرف مکمل آن (تحت نظر پزشک یا مشاور تغذیه) اهتمام بورزید.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/5WO7i

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک