مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت مطرح کرد:

پیش‌گیری از چاقی با همکاری بین‌بخشی

۱۳۹۷/۰۴/۱۶ در ۲۱:۴۳

عبداللهی

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با بیان این‌که چاقی در قرن ۲۱ پدیده قرن نامیده شده است به‌طوری که همه کشورها دچار این معضل هستند، گفت: وزارت بهداشت آموزش‌های لازم را ارائه می‌دهد و وزارت ورزش می‌تواند با امکانات مختلف ورزشی زمینه را برای تحرک افراد فراهم کند. صنایع غذایی هم با نوع محصولاتی که به بازار عرضه می‌کنند، می‌توانند همکاری داشته باشند. شهرداری و صدا و سیما نیز می‌توانند با کنترل تبلیغات در کنترل چاقی نقش مهمی ایفا کنند.

به گزارش ایران پزشک، زهرا عبداللهی با بیان این‌که چاقی زمانی اتفاق می‌افتد که انرژی دریافتی بدن بسیار بیشتر از انرژی تولیدی باشد، گفت: اگر مقدار مواد غذایی دریافت شده در بدن بیش از حد باشد و مصرف نشود، فرد چاق می‌شود. در بزرگسالان با اندازه گیری توده بدنی می‌توان چاقی را اندازه گیری و مشخص کرد.

وی افزود: در کودکان با اندازه گیری قد و وزن و با اندازه گیری بی ام آی طبق منحنی‌های رشد کودک و بر اساس سن کودک، محاسبات لازم صورت می‌گیرد و مشخص می‌شود که کودک به چاقی دچار شده است و یا به آن مبتلا نیست.

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت بیان کرد: برای کودکان از دو سالگی محاسبه توده چاقی بر اساس سن تا ۱۸ سالگی مشخص شده است و بعد از آن مانند بزرگسالان این مورد محاسبه می‌شود.

عبداللهی افزود: چاقی کودکان و نوجوانان خطرناک‌تر است؛ زیرا اگر تعداد سلول‌های چربی بیشتر از حد مورد نیاز ساخته شود، در بزرگسالی به محض دریافت کالری و چربی بیش از اندازه به صورت چربی در بدن ذخیره می‌شود. علت دیگر این است که چاقی و اضافه وزن زمینه ابتلا به بیماری‌های دیگر را افزایش می‌دهد. کودک چاق در بزرگسالی به نسبت بیشتری به چاقی مبتلا می‌شود. تمام بیماری‌ها مثل دیابت، سرطان و بیماری‌های غیر واگیر در بین افراد چاق شیوع بیشتری دارند.

وی با بیان این‌که در ۱۰ سال گذشته میزان شیوع چاقی بیشتر شده، گفت: مهم‌ترین کار برای پیش‌گیری از چاقی و اضافه وزن در کودکان این است که برنامه غذایی درست و حساب شده‌ای داشته باشند. در برنامه غذایی ضمن ایجاد تنوع و تامین نیاز روزانه از قبیل پروتئین، ویتامین و مواد نشاسته‌ای باید از خوردن بی‌رویه کودکان جلوگیری کرد. کودکان تحت تاثیر الگوهای رفتاری و اعضای خانواده هستند؛ بنابراین با الگوی درست در سبک غذایی می‌توان به کودکان آموزش داد. آموزش و فرهنگ سازی در استفاده از الگوی برنامه غذایی بسیار مهم است که می‌توان از طریق صدا و سیما آموزش لازم را داد.

عبداللهی در ادامه اظهار کرد: در نزدیکی محل زندگی افراد پایگاه‌های سلامت قرار دارد و با تشکیل پرونده سلامت مراقبت‌ها و خدمات تغذیه و سلامت به اعضای خانواده و فرزندان ارائه و توصیه‌های تغذیه‌ای و مشاوره به آنان داده می‌شود.

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با بیان این‌که چاقی یک مشکل چند بعدی است، گفت: وزارت بهداشت آموزش‌های لازم را ارائه می‌دهد و وزارت ورزش می‌تواند با امکانات مختلف ورزشی زمینه را برای تحرک افراد فراهم کند. صنایع غذایی هم با نوع محصولاتی که به بازار عرضه می‌کنند، می‌توانند همکاری داشته باشند. شهرداری و صدا و سیما نیز می‌توانند با کنترل تبلیغات در کنترل چاقی نقش مهمی ایفا کنند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/WEsxK

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک