کارگاه مدل‌های نوین مشارکتی در قیمت‌گذاری درمان‌های دارویی

۱۳۹۴/۱۱/۰۳ در ۱۲:۰۵

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری «ایران پزشک»، دسترسی یکسان به خدمات سلامت همواره از اولویت‌های نظام‌های ارائه خدمات سلامت در کشورهای مختلف جهان بوده است. در واقع دسترسی عادلانه همه افراد جامعه به خدمات سلامت باعث ارتقای سطح سلامت برای انجام فعالیت‌های اجتماعی شده و باعث ایجاد فضای رشد و توسعه در جامعه می‌گردد. بنابراین دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی پیش‌زمینه ایجاد عدالت در جامعه است و حق برخورداری از مراقبت‌های سلامت باعث ایجاد فرصت‌های برابر در جامعه خواهد شد.

با توجه به تغییر الگوی بیماری‌ها به سمت بیماری‌های مزمن و نوپدید از یک‌سو و افزایش امید به زندگی از سوی دیگر، ضرورت توجه به دارو درمانی‌های جدید که عمدتا گران‌قیمت نیز هستند از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین سیاست‌های تخصیص منابع سلامت در دسترس مصرف‌کنندگان از خدمات و نیز برقراری عدالت در دستیابی به خدمات نقش به‌سزایی دارد.

به همین منظور مرکز تحقیقات مدیریت و اقتصاد داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران کارگاه یک روزه‌ای را با عنوان کارگاه مدل‌های نوین مشارکتی در قیمت‌گذاری درمان‌های دارویی نوین با رویکرد افزایش دسترسی به خدمات سلامت  با حضور متخصصین و صاحب نظران حوزه اقتصاد دارو برگزار کرد.

در این کارگاه که پروفسور زولتان کالو (استاد دانشگاه Eötvös Loránd از مجارستان) مدرس آن بود، بحث و بررسی در خصوص بومی‌سازی مدل‌های مطرح در کشورهای توسعه یافته انجام شد. نتایج برگزاری چنین نشست‌های تخصصی و تبادل نظر بین فراهم‌کنندگان خدمات سلامت می‌تواند تاثیر به‌سزایی در ارتقای سطح دانش و تجربه دانش‌آموختگان و مسئولین سیستم سلامت داشته و موجب تدوین سیاست‌های موثر و کارامد در زمینه دارو شود.

 

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/nYBGK

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک