مدیرعامل سازمان انتقال خون مطرح کرد؛

کاهش شیوع عفونت در میان اهداکنندگان خون

۱۳۹۵/۰۲/۱۲ در ۰۵:۵۲

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران از طرح افزایش ۹۰ درصدی شمار اهداکنندگان خون مستمر به عنوان هدف بزرگ این سازمان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، علی اکبر پورفتح‌اله با تشریح وضعیت دو شاخص سلامت خون در ایران درباره میزان سلامت خون در کشور گفت: خوشبختانه در زمینه سلامت خون و فرآورده‌های خونی، دستاوردهای بسیار خوبی در کشور داشتیم.

وی یکی از معیارهای سازمان بهداشت جهانی در زمینه سلامت خون را میزان شیوع بیماری‌های منتقله از طریق خون در جامعه اهداکننده خون دانست و افزود: بر این اساس باید میزان شیوع بیماری‌های منتقله از طریق خون، مانند هپاتیت B، C و HIV در جامعه اهداکننده خون پایین‌تر از جامعه طبیعی آن کشور باشد.

پورفتح‌اله با تاکید بر این‌که در واقع اهدا‌کنندگان خون باید از میان جمعیت سالم باشند، ادامه داد: در حال حاضر در کشور ما به طور کلی میانگین شیوع هپاتیت B، C و HIV در جامعه اهداکننده خون بیش از ۱۰ برابر کمتر از جامعه طبیعی‌مان است و خوشبختانه طی ۵ سال گذشته، این روند سیر نزولی هم داشته است.

مدیرعامل سازمان انتقال خون گفت: به طور مثال علی‌رغم این‌که HIV در جامعه ما روند افزایشی دارد، اما طی ۵ سال گذشته در جامعه اهداکنندگان خون، سیر نزولی پیدا کرده و درباره هپاتیت B و C نیز به همین صورت بوده است.

به گفته پورفتح‌اله یکی دیگر از شاخص‌هایی که سازمان بهداشت جهانی درباره سلامت خون فرض می‌کند، کیفیت اهداکنندگان است. به این معنی که تلاش می‌کنند اهداکنندگان بار اولی را به حداقل ممکن برسانند. همچنین مطالعات سازمان انتقال خون نیز نشان می‌دهد که موارد HIV و هپاتیت، عمدتا در اهداکنندگان بار اول دیده می‌شود و شیوع عفونت‌ها به میزان کمتری در اهداکنندگان مستمر وجود دارد.

پایان پیام/

image_print

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک