عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مطرح کرد:

کاهش مصرف بی رویه مُسکن با خروج داروهای بدون نسخه از پوشش بیمه

۱۳۹۷/۰۴/۰۹ در ۱۴:۳۸

داروخانه

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، خروج ۸۰ قلم داروی ارزان قیمت از پوشش بیمه‌ای را گامی موثر در کاهش اتلاف منابع دانست و گفت: انتظار می‌رود با این اقدام، مصرف بی رویه داروهای مسکن کاهش یابد.

به گزارش ایران پزشک، سیامک مره صدق با ابراز خرسندی از خروج ۸۰ قلم داروی ارزان قیمت از پوشش بیمه‌ای، این اقدام را در جلوگیری از اتلاف منابع موثر دانست و گفت: این داروها داروهایی هستند که بدون این‌که لزومی به مصرف آن‌ها باشد مصرف می‌شوند و جزو داروهای درمان کننده نیستند. بنابراین هیچ گونه دلیلی ندارد بیمه برای داروهای مسکن و داروهایی که نقشی در درمان ندارند پولی پرداخت کند.

نماینده کلیمیان در مجلس با بیان این‌که انتظار می‌رود با خروج ۸۰ قلم داروی ارزان قیمت از پوشش بیمه مصرف بی رویه داروهای مسکن کاهش یابد، افزود: مشکل در این رابطه عدم نظارت علمی بر نسخ توسط وزارت بهداشت و سازمان‌های بیمه‌گر است.

وی ادامه داد: اقدام‌هایی در این ارتباط در کمیسیون انجام دادیم که مقرر شده الگوریتم درمانی کامل شود که از این به بعد درخواست‌های پاراکلینکی و نسخه‌ها با ضوابط علمی بررسی شود تا اگر عدم تطابق با ضوابط علمی وجود داشته باشد با آن برخورد شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اظهار کرد: در سطح بین المللی حداقل ۴۰ درصد ویزیت‌ها بدون تجویز دارو انجام می‌شود، اما در ایران کمتر از ۱۰ درصد است و در کنار این میزان هزینه کل حوزه سلامت برای امور تصویربرداری بیش از ۲۰ برابر هزینه متعارف و متوسط تصویربرداری در کشورهای اروپایی است.

مره صدق ادامه داد: تعداد دستگاه‌های ام آر آی و سی تی اسکن که در کشور به نسبت جمعیت وجود دارد از کشورهای اروپایی بسیار بیشتر است و این نشانه عدم نیاز به انجام چنین اموری است؛ لازمه پیش‌گیری از این اتلاف انرژی نظارت دقیق بر اساس پروتکل‌های علمی است که از اتلاف سرمایه‌های ملی جلوگیری شود.

وی حذف داروهای (OTC) و بدون نسخه از پوشش بیمه‌ای را گامی کوچک برای جلوگیری از اتلاف منابع دانست و گفت: در گام بعدی باید تعیین پزشکان بر اساس تخصص باشد و سپس تعیین ترتیب علمی درخواست آزمایشات است؛ اغلب اوقات در ویزیت اول بدون معاینه کامل درخواست سونوگرافی، سی تی اسکن و آزمایش توامان صادر می‌شود.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اظهار کرد: در صورتی‌که این امور باید به صورت پلکانی و مرحله به مرحله انجام شود و انجام یک‌باره تنها باعث افزایش هزینه‌ها می‌شود و در کنار این می‌تواند به تشدید برخی بیماری‌ها منجر شود بدون این‌که نفعی برای بیمار داشته باشد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/CJgmJ

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک