کاهش چالش حوزه آسیب شناسی با پیوستن به طب آزمایشگاه

۱۳۹۵/۱۰/۰۷ در ۱۰:۳۷

دبیر علمی هجدهمین همایش آسیب شناسی و طب آزمایشگاه با اشاره به اهمیت شواهد آزمایش‌های پاراکلینیکی در تشخیص بیماری‌ها، گفت: یک پاتولوژیست با توجه به شواهد آزمایش‌های پاراکلینیکی و آزمایش‌هایی که از طریق میکروسکوپ انجام می‌دهد در تشخیص به پزشک بالینی کمک می‌کند.

به گزارش ایران پزشک، آزیتا نیکو در آستانه برگزار هجدهمین همایش آسیب شناسی و طب آزمایشگاه، گفت:‌ پیوند هر چه بیشتر علوم آزمایشگاه و آسیب شناسی تشریحی و بالینی با بالین بیمار در این کنگره مورد توجه قرار گرفته، زیرا این موضوع نیز یکی از چالش‌های حوزه آسیب‌ شناسی به شمار می‌رود.

وی با اشاره به این‌که بدون توجه به کلینیک یا وضعیت بالینی بیمار نمی‌توان تشخیص دقیقی نسبت به بیماری‌اش داشت،‌ افزود: سعی کرده‌ایم پیوند آزمایشگاه و بالین در این کنگره بیشتر مدنظر قرار گیرد.

دبیر علمی هجدهمین همایش آسیب شناسی و طب آزمایشگاه با اشاره به این‌که آخرین دستاوردهای علمی در حوزه آسیب‌ شناسی در این کنگره مطرح می‌شود، اظهار کرد:‌ علاوه بر اساتید و مدعوین داخلی حدود ۸ نفر از اساتید خارجی نیز که در رشته‌های خود سرآمد بوده از کشورهای کانادا، فرانسه و آمریکا در این کنگره حضور خواهند داشت.

نیکو اضافه کرد: امیدواریم امسال به مدد دیجیتال پاتولوژی مدعوین بیشتری بتوانند از امکانات کارگاه‌های آموزشی و با کیفیت بهتر بهره‌مند شوند.

دبیر هجدهمین همایش آسیب شناسی و طب آزمایشگاه گفت: یک آسیب‌شناس یا پاتولوژیست به امر تشخیص بیماری‌ها بر پایه مطالعه و بررسی مایعات و سایر نمونه‌های اخذ شده از بدن همانند ادرار، خون، مدفوع یا مطالعه میکروسکوپی و بررسی ظاهری نمونه‌های بافتی که توسط خود پاتولوژیست یا توسط سایر پزشکان از بدن انسان برداشته می‌شود، می‌پردازد. البته اهمیت کنترل کیفی در این زمینه بسیار حائز اهمیت است، زیرا از این طریق می‌توان مطمئن بود که به جواب دقیق دست می‌‌یابیم و در صورتی‌که یک آسیب‌ شناس به این مسئله توجه داشته باشد، نتیجه نیز دقت زیادی به همراه دارد.

وی با اشاره به این‌که این کنگره حداکثر ۱۵ امتیاز باز آموزی دارد، گفت: متخصص آسیب شناسی، آسیب شناسی فک و صورت، فوق تخصص خون و سرطان بالغین، فوق تخصص نفرولوژی، متخصص بیماری‌های داخلی، متخصص علوم آزمایشگاهی، متخصص جراحی عمومی، متخصص زنان و زایمان و متخصص بیماری‌های پوست می‌توانند در این کنگره شرکت کنند.

دبیر هجدهمین همایش آسیب شناسی و طب آزمایشگاه گفت: متخصص طب سالمندی، دکترای میکروب شناسی پزشکی، دکترای بیوشیمی بالینی، دکترای قارچ شناسی، دکترای میکروب شناسی (دکترای باکتری شناسی)، دکترای ویروس شناسی، دکترای خون شناسی آزمایشگاهی و بانک خون (هماتولوژی)، دکترای هماتولوژی آزمایشگاهی و بانک خون، دکترای حرفه‌ای علوم آزمایشگاهی، دکترای حرفه‌ای پزشکان عمومی، دکترای حرفه‌ای پزشک عمومی شاغل در طرح پزشک خانواده، کارشناسی ارشد خون شناسی آزمایشگاهی و بانک خون (هماتولوژی)، کارشناسی ارشد بیوشیمی بالینی، کارشناسی ارشد ویروس شناسی، کارشناسی ارشد باکتری شناسی، کارشناسی ارشد میکروب شناسی، کارشناس ارشد قارچ شناسی، کارشناسی ارشد میکروب شناسی مواد غذایی، کارشناسی پرستاری، کارشناسی علوم آزمایشگاهی، کاردانی علوم آزمایشگاهی نیز می‌توانند در این کنگره شرکت کنند.

گفتنی‌ست هجدهمین همایش آسیب شناسی و طب آزمایشگاه ۱۵ تا ۱۷ دی در مرکز همایش‌های بین‌المللی رازی برگزار می‌شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/GSS50

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک