سخنگوی وزارت بهداشت مطرح کرد:

کاهش چشم‌گیر فاصله دریافتی پزشکان و پرستاران نسبت به گذشته

۱۳۹۵/۰۸/۱۷ در ۱۲:۱۰

سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری با خبرنگاران که در غرفه وبدا در نمایشگاه مطبوعات برگزار شد در پاسخ به خبرنگار ایران پزشک درباره فاصله دریافتی پزشکان و پرستاران و اعتراضات موجود در این رابطه، گفت: با استفاده از روش جدید پرداخت فاصله بین دریافتی پزشک و پرستار نسبت به گذشته کاهش یافته و رقم خالص دریافتی پرستاران و پیراپزشکان نسبت به گذشته به طرز معناداری افزایش یافته است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک، ایرج حریرچی گفت: بعد از اجراى طرح تحول سلامت، از کاهش پزشکان در روستاها جلوگیری شده و اقدامات زیادى براى توزیع متخصصین در شهرستان‌ها انجام شده است.

قائم مقام وزیر بهداشت ادامه داد: اکنون پنج هزار و ۷۹۹ پزشک در ٣٨٨ بیمارستان مناطق محروم مستقر هستند و در ۴١٢ بیمارستان بزرگ نیز ٧٢٠٠ پزشک در ١٩ تخصص در طرح مقیمی حضور دارند و در مجموع در ۵٧٧ بیمارستان دولتی، تعداد متخصصان به ۱۶ هزار و ۸۵۲ نفر رسیده است.

وی افزود: بعد از اجرای طرح تحول سلامت تاکنون ۱۲ هزار و ۵۴۳ تخت بیمارستانی در بیمارستان‌های دولتی اضافه شده و تا آخر دولت یازدهم تعداد تخت‌های جدید به ۲۳ هزار تخت می‌رسد.

به گفته حریرچی با اجرای این طرح ۷۲ درصد کل بستری‌های کشور تحت پوشش حمایت مالی قرار گرفته و دریافتی‌های غیرقانونی حذف شده است.

 

%d8%ad%d8%b1%db%8c%d8%b1%da%86%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d9%86%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87

 

قائم مقام وزیر بهداشت گفت: سرعت و میزان پروژه‌های عمرانی در وزارت بهداشت با گذشته قابل مقایسه نیست و هیچ استانی وجود ندارد که در آن طرح‌های ساخت و ساز یا اصلاح بیمارستان وجود نداشته باشد؛ در حالی‌که در گذشته برای اصلاح فضاهای بیمارستانی یا ساخت بیمارستان جدید سال‌ها معطل می‌شدیم.

حریرچی افزود: آرزوی همه کسانی که در حوزه بهداشت و درمان نظر می‌دهند این است که بتوانیم پوشش ارائه خدمت را گسترده کنیم و اکنون وزارت بهداشت تنها وزارتخانه‌ای است که در حاشیه شهرها حضور دارد و خدمت‌رسانی می‌کند.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: هم‌زمان با افزایش خدمات بستری و کاهش هزینه‌های آن، خدمات سرپایی نیز مورد توجه قرار گرفته و اکنون تعداد ۶۵٨ کلینیک و درمانگاه دولتی را اداره می‌کنیم و ٢۵٠ کلینیک ویژه جدید نیز در حال ساخت است و تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

 

فاصله پرداخت پزشکان و پرستاران

حریرچی در پاسخ به خبرنگار پایگاه ایران پزشک مبنی بر فاصله پرداخت بین پزشکان و پرستاران گفت: در مورد فاصله پرداخت بین پزشک و پرستار با استفاده از روش جدید پرداخت فاصله بین دریافتی پزشک و پرستار نسبت به گذشته کاهش یافته و رقم خالص دریافتی پرستاران و پیراپزشکان نسبت به گذشته به طرز معناداری افزایش یافته است.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: یکی از مشکلات این است که به دلیل تاخیر پرداخت بیمه‌ها، شرمنده پرستاران و پزشکان هستیم و در زمینه کارانه و بدهی دارویی تاخیر داریم.

 

آخرین وضعیت مجروحان حادثه سامرا

سخنگوی وزارت بهداشت درباره آخرین وضعیت مجروحان حادثه سامرا نیز گفت: برای رسیدگی به وضعیت این مجروحان آمادگی وزارت بهداشت را برای ارسال سه هواپیما به عراق برای انتقال مجروحان اعلام کرد و ساعت ۱ و ۳۰ دقیقه بامداد امروز، این مجروحان به ایران بازگشتند و تا ساعت ۳ و ۳۰ دقیقه در بیمارستانهای تهران بستری شدند و روند درمان آنها پیگیری می شود.

 

تجمیع بیمه‌ها

وی درباره بحث تجمیع بیمه‌ها نیز گفت: برخی بحثهایی که در این زمینه مطرح می‌شود، انحرافی است؛ گلایه ما این است که برخی هزینه‌هایی که بیمه‌ها انجام می‌دهند، درست نیست. زیرا اعلام شده که برخی ارقام اخذ شده از بیمه‌شدگان برای سلامت در جاهای دیگری غیر از سلامت هزینه شده است. نظر ما این است که باید وزارت بهداشت نظارتی بر این مبالغ داشته باشد تا اولا در بخش درمان بیمه‌شدگان هزینه شود و دوم این‌که به درستی هزینه شود.

حریرچی افزود: موضوع اصلی مشکلات در پرداختی‌ها به بیمه‌ها باز می‌گردد؛ زیرا طبق قانون برنامه پنجم، بیمه‌ها موظف شده‌اند ۶٠ درصد صورت‌حساب بیمارستان را در همان روز نقدی پرداخت کنند و بقیه را طی سه ماه تسویه کنند که در حال حاضر متاسفانه این تکلیف قانونی از طرف بیمه‌ها انجام نمی‌گیرد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/rdk8c

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک