رییس انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران:

کاهش ۵۰ درصدی مرگ و میر ناشی از سرطان با انجام غربالگری

۱۳۹۶/۰۳/۱۹ در ۱۲:۵۱

غربالگری سرطان

رییس انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران گفت: مرگ و میر ناشی از سرطان با انجام غربالگری و تشخیص به موقع تا حدود ۵۰ درصد کاهش می‌یابد.

به گزارش ایران پزشک، محمد رضا قوام نصیری درباره غربالگری سرطان اظهار کرد: غربالگری یعنی تشخیص ضایعات سرطانی که اکثرا فاقد علائم کلینیکی بوده و معمولا در اجتماعات با افراد سالم تشخیص داده می‌شوند؛ بنابراین با تشخیص زودرس یا زودهنگام سرطان‌ها متفاوت است.

وی افزود: معمولا سرطان‌ها در ایران دیرتر از زمان تشخیص در کشورهای اروپایی یا آمریکا انجام می‌شود؛ به همین دلیل نتایج درمانی در ایران مشابه کشورهای اروپایی و آمریکا نیست. غربالگری، اسکرینینگ یا تشخیص سرطان در افراد سالم جامعه باید در اجتماعاتی انجام شود که معمولا انواعی از سرطان‌ها شیوع بیشتری از حد معمول داشته باشند.

این متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی با تاکید بر هزینه انجام غربالگری (Screening) برای تعدادی از سرطان‌ها از نظر اقتصادی و وارد آوردن بار مالی زیاد به دولت و وزارت بهداشت، گفت: یکی از علل هزینه زیاد انجام غربالگری‌ها استفاده از دستگاه‌های گران‌قیمت (آندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی یا تحتانی، انجام ماموگرافی‌های خاص و استاندارد برای تشخیص سرطان سینه در زنان و …) است.

قوام نصیری ادامه داد: غربالگری (screening) سرطان در ایران باید جهت تشخیص سرطان‌هایی که شیوع بیشتری دارند مورد استفاده قرار گیرند؛ به عنوان مثال جهت کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان معده در ژاپن طی ۳۰ سال با انجام غربالگری کاهش بسیار چشمگیر و موثری در مرگ ناشی از سرطان معده در این بیماران اتفاق افتاد.

رییس انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران در پایان گفت: باید نقش آگاهی بخشی مردم در خصوص سبک زندگی و شناخت عوامل سرطان را در نظر داشت و با توجه به این‌که تشخیص زودرس سرطان در مراحل ابتدایی باعث می‌شود نتیجه بهتری از درمان حاصل و تا حدود ۵۰ درصد از میزان مرگ و میر ناشی از سرطان جلوگیری شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/luo9z

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک