کمبود تجهیزات و امکانات در امداد و نجات کوهستان به دلیل نداشتن متولی قانونی

۱۳۹۵/۱۲/۲۴ در ۱۱:۱۰

معاون امداد و نجات سازمان جمعیت هلال احمر گفت: فدراسیون کوهنوردی، سازمان آتش‌نشانی و سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر، مسئولیت امداد و نجات کوهستان را تا زمان مشخص شدن متولی قانونی بر عهده دارند.

به گزارش ایران پزشک، شاهین فتحی، معاون امداد و نجات سازمان جمعیت هلال احمر با تاکید بر این‌که طی سه دهه اخیر جمعیت هلال احمر خلایی را در امداد کوهستان احساس کرده، گفت: به لحاظ قانونی امداد و نجات کوهستان متولی ندارد و چون قانون در این زمینه تعیین تکلیف نکرده، بنابراین وظایف دستگاه‌ها نیز مشخص نشده و تا مشخص نشدن متولیان نیز اعتبار لازم جهت تامین امکانات و تجهیزات لازم در اختیار سازمان‌های متولی قرار داده نخواهد شد.

وی در ادامه آمار حوادث کوهستان در کشور به ویژه در تهران، مازندران و شیراز را بالا دانست و افزود: در کل کشور بالغ بر ۵۰ پایگاه امداد و نجات کوهستان تشکیل شده است که به طور ۲۴ ساعته فعال هستند؛ در برخی مناطق نیز مانند ارتفاعات تهران هم افزایی شده تا از امکانات سایر بخش‌ها چون آتش نشانی استفاده شود، اما این فقط منوط به ارتفاعات تهران است.

معاون امداد و نجات سازمان جمعیت هلال احمر در خصوص تخصیص سالانه اعتبارات کافی به هلال احمر تاکید کرد: ما به عنوان یک نهاد عمومی غیر دولتی در حوزه‌هایی که وظیفه داریم دولت هزینه‌ها مربوطه را تقبل می‌کند، هر چند که سال گذشته نیز اعتبارات بسیار کاهش یافت؛ بنابراین چون امداد کوهستان در حیطه  وظایف هلال احمر دیده نشده است، بودجه خاصی نیز برای امداد و نجات کوهستان  تخصیص نمی‌یابد.

وی به ورود سازمان مدیریت بحران شهر تهران به حوزه امداد کوهستان اشاره کرد و افزود: با ورود مدیریت بحران شهر تهران، دستورالعمل‌هایی تهیه شد که بر اساس آن امداد کوهستان در ارتفاعات شرقی بر عهده هلال احمر و در مناطق غربی به آتش نشانی قرار داده شد؛ بعد از این تقسیم‌بندی توقع ما این بود که برای اعتبارات و تجهیزات امداد کوهستان نیز مساعدت‌های لازم صورت بگیرد، اما چون  آتش نشانی زیر مجوعه شهرداری بود توانست به امکانات مناسب مجهز شود، ولی امداد و نجات هلال احمر مجبور شد از محل سایر اعتبارات در امداد کوهستان هزینه کند.

فتحی اشاره کرد: هر سورت پرواز بالگرد امدادی نزدیک به ۱۵ میلیون تومان هزینه دارد؛ فقدان امکانات و تجهیزات فنی امداد در کوهستان وجود دارد. تجهیزات مورد نیاز امداد کوهستان بسیار گران‌قیمت است و هزینه زیادی از اعتبارات هلال احمر را به خود اختصاص می‌دهد، هر چند فعالیت و اقدامات جمعیت هلال احمر در زمینه امداد کوهستان در طول سال قابل تقدیر است، اما به عنوان مسئول معتقدم نوع مصدومیتی که بالای ارتفاع ۵ هزار متری روی می‌دهد نیاز به نیروهای متخصص دارد و ضروری است برای این نوع مصدومیت‌ها، نیروهای متخصص و خدمات مناسب در نظر گرفته شود.

آمار مربوط به دهه ۸۰ نشان می‌دهد که در پایان هر هفته بالغ بر ۵۰۰ هزار نفر به مناطق کوهستانی ارتفاعات تهران مراجعه کرده‌اند؛ فتحی در خصوص این‌که ۵۰  پایگاه امداد کوهستانی موجود برای این تعداد کوهنورد کافی است یا خیر گفت: قطعا کافی نیست؛ هم اکنون  در ارتفاعات تهران ۷ پایگاه داریم که واقعا هزینه‌بر و تعداد نجات‌گران نیز بسیار کم است.

معاون امداد و نجات سازمان جمعیت هلال احمر در برنامه «افق روشن» رادیو سلامت گفت: فدراسیون کوهنوردی، سازمان آتش‌ نشانی و سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر، مسئولیت امداد و نجات کوهستان را تا زمان مشخص شدن متولی قانونی بر عهده دارند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/1pIua

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک