معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه مطرح کرد:

کمبود ماشین آلات، دلیل نگاه سنتی به گیاهان دارویی

۱۳۹۶/۰۵/۱۶ در ۲۱:۴۸

عبدی

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: باید نگاه کشاورزها تغییر کند تا بتوانند گیاهان دارویی را با فناوری جدید به ماده موثره تبدیل کنند.

به گزارش ایران پزشک، امید عبدی با بررسی این‌که چرا خام فروشی در حوزه گیاهان دارویی وجود دارد، گفت: نیازها در این حوزه مشخص نیست؛ یعنی رویکرد واضحی در این موضوع نداریم که بخواهیم ارزش افزوده در کشور ایجاد کنیم.

وی افزود: متاسفانه در حوزه گیاهان دارویی یک نگاه سنتی به محصولات وجود دارد که دلیل آن کمبود ماشین آلات و فناوری‌های مختص آن است. اساسا نگاه کشاورزان به محصولات دارویی، نگاه ارزش افزوده نیست.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان این‌که خیلی از منابع آبی کشور به سمت محصولاتی می‌رود که اساسا ارزش افزوده‌ای برای کشاورز و جامعه ندارد، گفت: به همین دلیل در گام نخست باید نگاه کشاورزها تغییر کند تا حداقل بتوانند گیاهان دارویی را با فناوری جدید به ماده موثره تبدیل کنند.

وی تاکید کرد: باید در کشاورزان تغییر نگرش ایجاد کرد تا به سمت ایجاد ارزش افزوده در گیاهان دارویی حرکت کنند؛ زیرا اساسا در حال حاضر رغبتی برای این کار در میان کشاورزان وجود ندارد.

عبدی با اشاره به وجود متخصصین و اساتید در این حوزه در رادیو گفت‌وگو بیان کرد: با وجود داشتن چنین ظرفیتی، حرکت در این مسیر بسیار کند است. کشور با وجود این‌که در گیاهان دارویی بسیار غنی است و در تولید، اشتغال و ارز آوری می‌تواند نقش مهمی داشته باشد، اما متاسفانه نگاه سنتی وجود دارد. به همین دلیل نیاز است با اعمال سیاست‌های تشویقی و ذی‌نفعانی که در این حلقه قرار می‌گیرند، بتوان این پتانسیل را بالفعل کرد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/Zls9j

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک