معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت مطرح کرد:

کمبود منابع برای توسعه زیرساخت‌ها

۱۳۹۵/۰۹/۲۹ در ۱۹:۴۰

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت از افزایش سرانه در بخش‌های درمان به ۲/۶ تخت، بهداشت به ۷۵ مترمربع به ازای هر هزار نفر و فضای استاندارد آموزشی به ۲۱/۸ مترمربع برای هر دانشجو خبر داد.

به گزارش ایران پزشک، سیدعلی صدرالسادات در سومین کنگره تخصصی ساخت بیمارستان و مدیریت منابع و تجهیزات در دانشگاه علوم پزشکی ایران ضمن تشکر از دست اندرکاران برگزاری این کنگره گفت: امیدوارم که این کنگره نیز مانند کنگره‌های پیشین بتواند نقش موثر و سازنده‌ای در برنامه‌ریزی، مدیریت و اجرای این کار بزرگ که در حوزه ساخت و مدیریت بهره‌برداری از بیمارستان‌ها دارد را ایفا کند تا بتوانیم بهره بیشتری از کارها ببریم.

صدرالسادات در ادامه با بیان گزارشی از برنامه‌های کلی که در حوزه منابع فیزیکی وزارت بهداشت در بحث بیمارستانی و مراکز درمانی وجود دارد، گفت: برای ارتقای شاخص‌های فیزیکی و عمرانی در حوزه سلامت در بخشی که مربوط به وزارت بهداشت است، برنامه کلانی را در معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت برنامه‌ریزی کردیم و در حال اجرای آن هستیم که چند جزء برنامه و زیربرنامه دارد که از جمله برنامه‌های آن در حوزه‌های درمان، بهداشت و مراکز بهداشتی، آموزش و نیازمندی‌های آموزشی ما در حوزه فیزیکی، نگهداشت منابع و مدیریت این برنامه‌ها و کنترل و تدوین استانداردها است.

 

چالش کمبود منابع برای ایجاد و توسعه زیرساخت‌ها

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت با اشاره به این‌که در حوزه منابع فیزیکی وزارت بهداشت چالش‌های عمده‌ای داریم، افزود: کمبود منابع برای ایجاد و توسعه زیرساخت‌ها از جمله این چالش‌ها است؛ زیرا با توجه به فرسودگی گسترده‌ای که در ساختارها، ساختمان‌ها، تاسیسات و  تجهیزات بیمارستانی داریم، منابع دولتی کفاف این کارها را نمی‌دهد و برای نگهداری از آن‌ها با توجه به تنوعی که دارند به یک سیستم دقیق‌تری نیاز داریم که بتوانیم به صورت بهینه‌تری از آن‌ها بهره ببریم.

وی ادامه داد: تاخیری که امروز در پروژه‌ها داریم بیشتر به مدیریت، منابع، ساختار و تغییر در محدوده طرح‌ها بر می‌گردد که مشکلاتی را برای ما ایجاد می‌کند.

صدرالسادات در ادامه به هدف‌گذاری‌های کلی معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت اشاره کرد و افزود: بنا داریم در بخش درمان سرانه ۱/۶۷ تخت را به ۲/۶ تخت به ازای هر هزار نفر، در بخش بهداشت سرانه فضای واحدهای بهداشتی را از ۴۴ مترمربع به ۷۵ مترمربع به ازای هر هزار نفر و سرانه فضای استاندارد آموزشی را از ۱۰ مترمربع به ۲۱/۸ مترمربع برای هر دانشجو برسانیم.

 

وجود ۵۵ هزار تخت فرسوده در ابتدای دولت یازدهم

صدرالسادات با اشاره به آمار تخت‌های بیمارستانی در ابتدای کار دولت یازدهم گفت: در ابتدای دولت یازدهم ۹۶ هزار و ۶۳۷ تخت داشتیم که به ازای هر هزار نفر ۱/۶۷ تخت وجود داشت؛ در حالی‌که ۵۵ هزار تخت آن فرسوده بود که ۴۰ هزار تخت آن در حال بازسازی است، اما برنامه ما افزایش این تعداد به ۱۶۷ هزار و ۵۰۰ تخت و رسیدن به سرانه ۲/۶ تخت به ازای هر هزار نفر است.

وی در ادامه به برخی از ویژگی‌های طرح تکمیل ۲۱ هزار تخت بیمارستانی اشاره کرد و افزود: این طرح جزو بزرگ‌ترین پروژه درمانی ۳۰ سال اخیر است که در آن دو بیمارستان ۷۰۰ تخت خوابی امام رضا (ع) مشهد و کوثر سنندج را داریم و ۳۰ بیمارستان نیز بیش از ۲۰۰ تخت وجود دارد؛ به طوری‌که توانسته‌ایم ۲۵ درصد تخت‌های بیمارستانی را افزایش بدهیم و امیدواریم که تا پایان دولت یازدهم شاخص ۱/۶۷ تخت به ازای هر هزار نفر به ۱/۹۲ تخت برسد.

 

مشارکت روزانه ۶۰ هزار نفر در طرح تحول سلامت

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت در ادامه درباره طرح تحول نظام سلامت توضیحاتی ارائه داد و گفت: در این طرح کارهای خوبی در حوزه درمانی صورت گرفته که در قالب پنج بسته به کار خود ادامه می‌دهد و این پنج بسته شامل طرح‌های بهسازی و توسعه بلوک‌های زایمانی در بیمارستان‌ها، احداث کلینیک‌های ویژه، افزایش ظرفیت تخت‌های ویژه، بهسازی، توسعه و استانداردسازی اورژانس‌ها و ایجاد مراکز غربالگری و تشخیص سرطان و شامل ۱۲۰۰ پروژه با متراژ حدود یک میلیون مترمربع در سراسر کشور است. همچنین در این طرح روزانه بیش از ۶۰ هزار نفر به کارگیری شده‌اند.

 

هدف‌گذاری ۵۷۰ بیمارستان فعال در طرح ارتقای هتلینگ بیمارستانی

وی در ادامه به طرح ارتقای هتلینگ بیمارستان‌های کشور به عنوان یکی از طرح‌های مهم وزارت بهداشت اشاره کرد و افزود: در این طرح ارتقای هتلینگ ۵۷۰ بیمارستان فعال کشور با متراژ دو میلیون و ۵۰۰ هزار مترمربع هدف‌گذاری شد که تاکنون در بخش بستری ۸۰ درصد، اورژانس ۴۶ درصد، اتاق عمل ۳۵ درصد و عملیات زیربنایی و تاسیسات ۵۷ درصد محقق شده است.

صدرالسادات برنامه توسعه و بهبود شبکه بهداشتی را از دیگر برنامه‌های معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت عنوان کرد و افزود: طی سال‌های گذشته در این موضوع کارهایی صورت گرفته بود، اما باید با نگاه تازه‌ای به آن نگاه می‌کردیم که بتوانیم این بخش را به خوبی بهبود و توسعه ببخشیم و در این طرح اولویت را در بحث تکمیل روستاها و مناطق محروم حاشیه شهرها گذاشتیم و چندین زیربرنامه از جمله برنامه احداث و تکمیل طرح گسترش شبکه بهداشتی و بازسازی واحدهای بهداشتی و تعمیر و نگهداری آن‌ها را نیز در نظر گرفتیم. همچنین طبق چشم اندازی که وجود دارد افزایش سرانه این مراکز از ۴۴ مترمربع به ۷۵ مترمربع به ازای هر هزار نفر است؛ به طوری‌که تعداد مراکز جامع سلامت شهری از ۱۱۲۹ به ۲۷۱۶، مراکز جامع سلامت روستایی از ۱۷۵۶ به ۲۶۲۵، پایگاه‌های سلامت از ۱۰۴۵ به ۴۰۹۹ و خانه‌های بهداشت از ۱۴ هزار و ۶۳۲ به ۱۸ هزار و ۱۷۹ خواهد رسید و به طور کلی ما باید در این مراکز تعداد مراکز بهداشتی را در قالب یک برنامه پنج ساله ۹۵ تا ۹۹ از ۱۸ هزار و ۵۵۳ فعلی به ۲۷ هزار و ۶۱۹ برسانیم.

صدرالسادات گفت: در فاز اول این طرح به تکمیل و بهره‌برداری حدود دو هزار خانه بهداشت و ۵۰ مرکز سلامت جامع شهری و روستایی که پیشرفت فیزیکی آن‌ها حدود ۶۱ درصد است اقدام کرده‌ایم و خانه‌های بهداشت تکمیل شده و مراکز جامع شهری و روستایی نیز تا نیمه سال آینده تکمیل می‌شود. برای فاز دوم خانه‌های بهداشت دیگر و پایگاه‌های سلامت و مراکز جامع سلامت شهری و آموزشگاه‌های بهورزی و تسهیلات زایمانی را هدف‌گذاری کرده‌ایم.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت در خصوص برنامه اجرایی حوزه آموزش توضیح داد: در این برنامه نیز به تحقق ۲۱/۸ مترمربع به ازای هر دانشجو خواهیم رسید. در این زمینه باید اقدامی صورت می‌گرفت تا وضع فضای آموزشی کشور ارتقا یابد؛ زیرا هر ساله به تعداد دانشجویان اضافه می‌شود و ما باید فضای مناسب را برای آن‌ها مهیا کنیم به طوری‌که این کار مبنای کارهای ما در کشور است.

 

ایجاد سه دانشگاه در تراز جهانی

وی با بیان این‌که منابع ما محدود است، اما اگر مجلس و همچنین خیرین در این زمینه مساعدت لازم را داشته باشند در سال ۹۶ اتفاقات خوبی خواهد افتاد، افزود: چشم اندازی را که برای توسعه فضاهای آموزشی داریم این است سه دانشگاه در تراز جهانی، ۱۰ دانشگاه در تراز ملی، ۵۰ دانشگاه در سطح استانی، ۱۵ دانشکده در سطح علوم پزشکی و ۲۴۰ مجتمع عالی سلامت در سطح شهرستان‌ها داشته باشیم.

صدرالسادات اضهار کرد: ۳۶۱ دانشکده در سطح کشور داریم که در وضع فعلی یک میلیون و ۷۴۰ هزار مترمربع مساحت این دانشکده‌ها است که به ازای هر دانشجو حدود ۱۰ مترمربع می‌شود و برای این‌که بتوانیم به متراژ ۲۱/۸ مترمربع به ازای هر دانشجو برسیم باید ۵۰۸ دانشکده را مجهز کنیم که بر اساس نیازی است که معاونت آموزشی وزارت بهداشت مشخص کرده و طبق آن باید دو میلیون و ۵۴۴ هزار مترمربع فضا در اختیار دانشجویان قرار بگیرد که در این میان ۸۳ دانشکده ما قدمت زیادی دارند و به نوعی فرسوده هستند و ۲۱ دانشکده هم در مراکز استیجاری قرار دارند که در این بخش نیز باید بتوانیم از خیرین و سرمایه‌گذاران استفاده کنیم و راهی را باز کنیم تا سرمایه‌گذاری در این حوزه‌ها صورت بگیرد.

معاون وزیر بهداشت گفت: برای تحقق این طرح‌ها، سامانه‌ای برای کنترل دقیق پروژه‌ها در سطح کلان با مدیریت دانشگاه‌های ما نیاز بود که دفتر منابع فیزیکی وزارت بهداشت نیز این موارد را در قالب یک سامانه کنترل می‌کند که در آن هشت هزار پروژه کوچک و بزرگ کنترل و مدیریت می‌شود.

 

کاهش زمان و هزینه در منابع و تعمیر تجهیزات پزشکی

وی در ادامه با اشاره به این‌که یکی دیگر از کارهای مهمی که در حوزه بهداشت صورت گرفته برنامه نگهداشت منابع و تجهیزات پزشکی (CMMS) است که در قالب بیمارستان‌های دولتی قرار دارد، افزود: در بحث نگهداشت برای تجهیزات گران قیمتی که برای به دست آوردن آن‌ها تلاش بسیاری می‌شود و در بیمارستان‌ها به آن‌ها کم توجهی می‌شد توانستیم سامانه‌ای را طراحی کنیم که بتواند از این تجهیزات به نحو احسن نگهداری کند و برنامه‌ریزی دقیقی را برای تعمیر آن‌ها داشته باشد تا بتوانیم کارایی و بهره‌وری آن‌ها را بالا ببریم؛ به طوری‌که در فاز یک آن در سال گذشته در ۳۴ بیمارستان حدود ۱۰ هزار تخت را تحت پوشش این سامانه برده بودیم و طی امسال موفق شدیم این تعداد را به ۲۲۴ بیمارستان برسانیم که حدود ۷۱ هزار تخت را شامل می‌شود و در فاز بعدی می‌خواهیم که ۲۵۹ بیمارستان دولتی دیگر را هم به این تعداد اضافه کنیم.

صدرالسادات در ادامه به برخی از فواید این سامانه پرداخت و افزود: در این سامانه شاهد کاهش ۲۰ درصد مدت زمان رسیدگی به تعمیرات، کاهش ۱۰ درصد هزینه نگهداری و ۲۰ درصد هزینه‌های نگهداشت در ۳۴ بیمارستان، چهار برابر شدن نسبت هزینه‌های پیشگیری به کل هزینه‌های تعمیرات، افزایش ۸ درصد نرخ بازگشت سرمایه و افزایش اطمینان در دسترس بودن منابع حیاتی هستیم.

 

تهیه استانداردهایی در حوزه‌های درمانی، بهداشتی و آموزشی

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت همچنین به تهیه استانداردهایی مطلوب و بهینه در حوزه‌های درمانی، بهداشتی و آموزشی اشاره کرد و گفت: در این زمینه ۱۳ جلد کتاب استاندارد در حوزه درمانی، ۹ جلد کتاب در حوزه آموزشی و پنج جلد از استانداردهایی هم که پیش از این تهیه شده بود را بازنگری کردیم.

وی در پایان گفت: در حوزه سرمایه‌گذاری برای ایجاد و توسعه زیرساخت‌ها در حوزه سلامت به کمک نیاز داریم. همچنین نیازمند مشارکت موثر و همفکری کارشناسان، مشاورین و متخصصین حوزه ساخت و مدیریت هستیم و باید از دانش و تکنولوژی روز در این زمینه استفاده کنیم و زنجیره تامین منابع ساخت، بهره‌برداری و نگهداشت را در حوزه شرکت‌ها داشته باشیم و از ایجاد این فرصت استقبال می‌کنیم و کارشناسان ما که درگیر پروژه‌های عمرانی سلامت هستند باید آموزش‌های لازم را ببینند و برای آن‌ها رتبه‌بندی صورت بگیرد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/YO0BN

برچسب‌ها, , , , , , ,

ایران پزشک