دبیر علمی بیستمین کنگره طب فیزیکی، توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران مطرح کرد:

کمردرد و آرتروز، شایع‌ترین اختلال اسکلتی و عضلانی

۱۳۹۵/۱۱/۳۰ در ۱۹:۲۷

دبیر علمی بیستمین کنگره طب فیزیکی، توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران با اشاره به این‌که کمر درد و آرتروز، شایع‌ترین اختلال اسکلتی و عضلانی است، گفت: طب فیزیکی و توانبخشی با روش‌های درمانی متعدد و عمدتا غیر دارویی و غیر تهاجمی یا کمتر تهاجمی، بار مالی و اجتماعی این بیماری‌ها را کاهش می‌دهد.

به گزارش ایران پزشک، کامران آزما در آستانه برگزاری بیستمین کنگره طب فیزیکی، توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران اظهار کرد: این کنگره با هدف ارائه آخرین دستاوردها، تجارب و تحقیقات صورت گرفته در حوزه طب فیزیکی و توانبخشی از ۱۱ تا ۱۳ اسفند ماه در مرکز همایش‌های رازی تهران با حضور اساتید برجسته داخلی و خارجی برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به این‌که این کنگره با مشارکت گروه‌های آموزشی طب فیزیکی سراسر کشور و همچنین انجمن‌های علمی مرتبط برگزار می‌شود، افزود: توجه بیش از پیش به این حلقه از زنجیره سلامت از سوی سیاست‌گذاران این حوزه و متخصصین این رشته بستگی زیادی به باور آن‌ها در تاثیرات طب توانبخشی بر روند سلامتی آحاد مردم دارد.

دبیر علمی بیستمین کنگره طب فیزیکی و توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران ادامه داد: نتیجه‌گیری مطلوب و رمز موفقیت در ارائه خدمات به شیوه کارآمد و مقرون به صرفه زمانی میسر است که هم از درمان‌های مبتنی بر شواهد بهره کافی برده و هم این خدمات متمرکز بر نیازها و اهداف درمانی باشد.

آزما اضافه کرد: استفاده کمتر از روش‌های درمانی منفعل به منظور مشارکت فعال بیمار در روند درمان و توانبخشی خویش همچنین به کار بردن طیف گسترده‌ای از روش‌های بررسی و ارزیابی در جهت شناسایی منبع و عامل مشکلات و ناتوانایی بیمار ما را قادر به بازگرداندن عملکرد طبیعی فرد و دستیابی به بالاترین سطح از رفاه و استقلال می‌کند.

وی افزود: برای رسیدن به چنین هدفی باید متخصصان طب توانبخشی با «با هم کارکردن» به عنوان یک تیم چند رشته‌ای را به طریق نو آورانه دنبال کرده و در این راستا بر آموزش مداوم و حرفه‌ای متخصصین و همه دست اندرکاران تیم توانبخشی، انتقال تجربه و ارائه آخرین دستاودها گام بردارند.

آزما با اشاره به این‌که انواع بیماری‌ها از مشکلات اسکلتی عضلانی و عصبی گرفته تا قلبی ریوی به صورت موقت یا دائم عملکرد و توانایی یک فرد را کاهش داده و حتی بر میزان استقلال و نقش فرد در اجتماع تاثیرگذار است، گفت: درک این موضوع سبب شده به نقش و اهمیت طب توانبخشی که در بازگرداندن یا جبران اختلال عملکردی فرد تاثیرگذار است، پی ببریم.

وی ادامه داد: یکی از حیطه‌های اصلی طب فیزیکی و توانبخشی، بیماری‌ها و مشکلاتی است که سیستم اسکلتی و عضلانی را در گیر می‌کند که تروماها، کمردرد و آرتروز در صدر این مشکلات بوده و به دلیل احتمال ایجاد دردهای مزمن و ناتوانی هزینه‌های درمانی آن به مراتب از هزینه‌های سایر مشکلات شایع بیشتر است.

دبیر علمی بیستمین کنگره طب فیزیکی، توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران اظهار کرد: طب فیزیکی و توانبخشی با روش‌های درمانی متعدد و عمدتا غیر دارویی و غیر تهاجمی یا کمتر تهاجمی، همراه با اقداماتی که میزان مزمن شدن درد و ناتوانی فرد را کاهش داده، بار مالی و اجتماعی این بیماری‌ها را کاهش می‌دهد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/Yn2qR

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک