کم یا زیاد کلسیم سرطان‌زاست، با دقت استفاده کنید

۱۳۹۵/۰۹/۲۱ در ۱۰:۵۴

یک دکترای تغذیه و رژیم درمانی بر اهمیت نقش تغذیه در پیشگیری از سرطان تاکید کرد و گفت: دریافت فیبر، یکی از عوامل موثر در پیشگیری از ابتلا به سرطان است. همچنین مصرف کلسیم که لبنیات عمده‌ترین منبع آن به شمار می‌آید، حائز اهمیت است.

به گزارش ایران پزشک، فریبا کوهدانی، استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی تهران در برنامه «فراسو» شبکه رادیویی سلامت گفت: یکی از عوامل موثر در پیشگیری از ابتلا به سرطان، اصلاح سبک زندگی است که در این میان، تغذیه نقش مهمی دارد.

کوهدانی با بیان این‌که ابتلا به سرطان تحت تاثیر عوامل مختلفی رخ می‌دهد، افزود: عوامل محیطی از عمده‌ترین علل به شمار می‌آیند. بر اساس مطالعات انجام شده، اگر افراد الگوی زندگی سالمی داشته باشند و فعالیت فیزیکی مناسب را در برنامه روزانه خود جای دهند، بیش از ۳۰ درصد آمار مبتلایان به سرطان کاهش می‌یابد. بنابراین خودمراقبتی از مهم‌ترین کارهایی است که برای پیشگیری بایستی به آن اهمیت داد.

وی با اشاره به اهمیت مصرف سبزیجات و میوه اذعان داشت: دریافت فیبر، یکی از عوامل موثر در پیشگیری از ابتلا به سرطان است. همچنین مصرف کلسیم که لبنیات عمده‌ترین منبع آن به شمار می‌آید، حائز اهمیت است.

این دکترای تغذیه و رژیم درمانی همچنین خاطرنشان کرد: افزایش توده عضلانی بدن با انجام فعالیت‌های ورزشی صحیح و مناسب در سلامت فرد نقش غیر قابل انکار دارد که از گذشته بر این مهم تاکید شده است.

کوهدانی در ادامه گفت: در بسیاری از مطالعات، نقش کلسیم در پیشگیری از ابتلا به سرطان روده بزرگ اثبات شده، اما در عین حال بیماری‌ای مانند سرطان پروستات و سینه با مصرف بالای لبنیات ارتباط مستقیم دارد؛ بنابراین مصرف صحیح لبنیات در این‌جا مورد تاکید است.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این‌که همواره به مصرف لبنیات کم چرب توصیه می‌شود، اظهار کرد: تصور عامه مردم چنین است که دلیل این امر به میزان کالری و مدیریت وزن مربوط می‌شود، اما واقعیت این است که چربی موجود در لبنیات با ابتلا به سرطان مرتبط است. در خصوص پیشگیری ذکر این نکته ضروری است که وجود ویتامین D، کلسیم و بسیاری از ترکیبات لبنیات خطر تکثیر سلول‌های سرطان روده بزرگ را کاهش می‌دهد.

کوهدانی با اشاره به این‌که اضافه وزن خطر ابتلا به یازده نوع سرطان را افزایش می‌دهد، گفت: بهتر است افراد در طول هفته ۱۵۰ دقیقه فعالیت ورزشی داشته باشند. ضمن این‌که ورزش می‌تواند در مدیریت استرس تاثیر به سزایی داشته باشد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/oFbB1

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک