معاون فنی معاونت درمان وزارت بهداشت مطرح کرد؛

کنترل عفونت، نقطه پرگار اعتباربخشی

۱۳۹۵/۰۶/۰۷ در ۱۴:۵۱

معاون فنی معاونت درمان وزارت بهداشت، بسیاری از اتفاقات ناخوشایند ماه‌های اخیر در بیمارستان‌های سینای اهواز، ولیعصر تهران و جم تهران را به علت عفونت‌های بیمارستانی دانست.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، علی ماهر در ششمین کنگره تخصصی استانداردهای تجهیزات پزشکی و مواد حوزه کنترل عفونت و استریلیزاسیون در سالن همایش‌های رازی گفت: گسترش عفونت در بدن بیماران منجر به مرگ افرادی شد که گاهی از بهترین‌های مملکت بودند؛ بسیاری از اتفاقات ناخوشایند در عرصه سلامت به عدم دقت به عفونت‌های بیمارستانی باز می‌گردد.

ماهر ادامه داد: هنگامی که به ریشه شیوع عفونت‌های بیمارستانی نگاه می‌کنیم به عدم رعایت بهداشت دست می‌رسیم.

معاون فنی معاونت درمان وزارت بهداشت، تصریح کرد: متاسفانه در بسیاری از بیمارستان‌ها هنگامی که برای بازرسی مراجعه می‌کنیم به سرعت مساله عدم رعایت بهداشت دست دیده می‌شود و در چند اتفاق اخیر شیوع عفونت‌ها از طریق عدم رعایت بهداشت دست صورت گرفته و این مساله زنگ خطر بزرگی به شمار می‌رود.

ماهر گفت: هرچند عفونت‌های بیمارستانی در مقابل مسائلی مانند توسعه بیمارستان کمتر به چشم می‌آید، اما می‌تواند فاجعه‌ای بیافریند که امکان فرار از آن کم است و هزینه‌های زیادی به جامعه تحمیل می‌کند.

وی افزود: محیط، آزمایشگاه، پایش و ارزشیابی و ارتباط با سلامت همگانی از اجزای اصلی برنامه پیشگیری و کنترل عفونت به شمار می‌روند؛ طی یک سال گذشته، سلامت و ایمنی بیمار در بیمارستان‌ها جدی‌تر گرفته شده و الزام قانونی اجرای برنامه پیشگیری و کنترل عفونت و نسل سوم اعتباربخشی بر حول محور ایمنی بیمار و کنترل عفونت طراحی شده است.

ماهر در بخش دیگری از سخنان خود به معضل کمبود نیرو در بیمارستان‌ها اشاره کرد و گفت: سیستم‌های گزارش‌دهی عفونت‌های بیمارستانی، نقش مهمی در کاهش عفونت‌ها دارد که در برنامه عملیاتی درمان گنجانده شده است.

وی افزود: همچنین امید است با تکنولوژی جدید، حجم پسماندهای بیمارستانی را کاهش داده و بی‌خطرسازی پسماندها در محل بیمارستان‌ها به حداکثر میزان خود برسد.

گفتنی است ششمین کنگره تخصصی استانداردهای تجهیزات پزشکی و مواد حوزه کنترل عفونت و استریلیزاسیون، فردا به کار خود پایان خواهد داد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/kKexS

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک