در گفت‌وگو با ایران پزشک مطرح شد؛

کنترل کری‌های مادرزادی با مشاوره‌های ژنتیک

۱۳۹۵/۰۲/۰۱ در ۱۲:۳۴

گوش

یکی از شایع‌ترین مشکلات و بیماری‌های گوش در ایران، عفونت‌های مزمن و کم‌شنوایی است. عفونت‌های مزمن گوش هم در اطفال و هم در بزرگسالان شایع است. این مشکل امکان دارد متعاقب سرماخوردگی یا عفونت‌های ساده ایجاد شود.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، سعید سهیلی‌پور، استاد دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به این‌که عفونت‌های مزمن ممکن است متعاقب سرماخوردگی یا عفونت‌های ساده ایجاد شود، گفت: میکروب‌ها و عوامل بیماری‌زای خطرناک نیز می‌توانند باعث ایجاد این عفونت‌ها شوند.

این متخصص اتولوژی افزود: در مواردی که عفونت‌ها معمولی باشد با درمان‌های ساده بهبود می‌یابد، اما در موارد شدید و مزمن، نیاز به اعمال جراحی وجود دارد.

سهیلی‌پور در پاسخ به این سوال که وضعیت رشته گوش پزشکی را در ایران چطور می‌بیند، به خبرنگار ایران پزشک گفت: در حال حاضر ایران در رشته گوش پزشکی یا اتولوژی، هم رده با کشورهای پیشرفته جهان است. هرچند در شهرستان‌های مختلف، اساتیدی هستند که فوق‌تخصص اتولوژی هستند، اما از نظر تجهیزات و برخی امکانات ممکن است مشکلاتی وجود داشته باشد. البته از لحاظ علمی و جراحی مشکلی وجود ندارد و اکثر اعمال جراحی پیچیده در کشور انجام می‌شود.

وی در خصوص کاشت حلزون با اشاره به این‌که تهیه پروتز آن تابع مقررات خاص دولتی است، اظهار کرد: کاشت حلزون از اعمال جراحی قدیمی گوش و حلق و بینی است که در بیشتر شهرهای ایران انجام می‌شود و اعمال جراحی جدیدی همانند کاشت سمعک‌ها، کاشت برین استریم و غیره رایج شده است.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، پیشگیری را مقدم بر درمان دانست و در ادامه گفت: هرچند امروزه پروتزها با انواع مختلف، ظریف‌تر و دقیق‌تر وجود دارند، اما توصیه ما این است که قبل از بروز بیماری، پیشگیری انجام گیرد و روش‌های مراقبت و محافظت از گوش به کار برده شود.

سهیلی‌پور در پایان در خصوص روش‌های جلوگیری از بروز کری‌های مادرزادی به خبرنگار ایران پزشک گفت: استفاده از علوم جدید و به کار بردن توصیه‌های پزشکی به خصوص در ژنتیک پزشکی و جلوگیری از ازدواج‌های فامیلی و مشاوره‌های پیش از ازدواج می‌تواند میزان کری‌های مادرزادی را کم و کنترل کند. زیرا اکنون سطح بهداشت و واکسیناسیون به مراتب بالاتر از گذشته است و کری‌های اکتسابی که بعد از تولد ایجاد می‌شد بسیار کم شده است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/tbkC9

برچسب‌ها, , , , , , ,

ایران پزشک