کودکان و نوجوانان کم تحرک در آستانه ابتلا به کبد چرب

۱۳۹۵/۱۲/۰۷ در ۱۴:۱۵

یک فوق تخصص بیماری‌های کبد گفت: در حال حاضر میزان کبد چرب در کودکان و نوجوانان کم تحرک رو به افزایش است.

به گزارش ایران پزشک، امیرحسین کاظمی، فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد گفت: عوارض بیماری کبد ممکن است از خون ریزی گوارشی شروع شود تا تجمع مایع در شکم و نهایتا فرد به سمت کمای کبدی پیش برود که در حالت کمای کبدی بیمار در لیست انتظار پیوند کبد قرار می‌گیرد.

وی درباره فردی که در سونوگرافی تشخیص کبد چرب برایش داده شده، ولی آنزیم‌های کبدی او بالا نیست، اظهار کرد: اگر آنزیم‌ها بالا باشد به معنای التهاب کبد است. این بیمار سالیانه باید سونوگرافی و اندازه آنزیم‌های کبدی وی کنترل شود. همچنین به تغذیه و تحرک بدنی هم توجه کند.

کاظمی یادآور شد: از زمان شروع بیماری کبد چرب تا ایجاد عارضه ۱۵ تا ۲۰ سال زمان می‌برد. در بزرگسالان بیماری کبد چرب همراه بیماری‌هایی مانند بیماری‌های قلبی و عروقی و حوادث عروقی مغز است و این همراهی، به دلیل خواصی است که چربی دارد که هم در کبد خودش را نشان می‌دهد و هم باعث عوارض قلبی – عروقی و مغزی می‌شود.

وی با بیان این‌که بیماری کبد چرب همه سنین را درگیر می‌کند، تاکید کرد: حتی در اطفال و نوجوانان هم دیده شده و سن خاصی ندارد، اما ریسک بیماری از ۴۰ سال به بالا یشتر می‌شود. در افراد چاق و دارای اضافه وزن، بیماری را مدنظر قرا می‌دهیم. برای این افراد انجام سونوگرافی و اندازه‌گیری آنزیم‌های کبدی توصیه می‌شود.

کاظمی افزود: اگر کبد چرب در مرحله‌ای که کبد التهاب دارد درمان نشود، ممکن است چندین سال طول بکشد تا بافت فیبروز در کبد تشکیل شود. تا قبل از تشکیل بافت فیبروز، بیماری قابل برگشت است.

این فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد در ادامه موثرترین عامل برای شستشوی کبد یا پاک‌سازی کبد را کنترل تغذیه و داشتن تحرک دانست و افزود: عامل شناخته شده‌ای که بر کبد موثر باشد، نداریم. بسیاری از داروها وقتی استفاده می‌شود که آنزیم‌های کبدی بالا باشد و با استفاده از آن‌ها فقط آنزیم‌های کبدی نرمال می‌شوند. هیچ‌کدام از این داروها روی بافت کبد اثر ندارند.

وی در ادامه بیان کرد: با مصرف دارو و تغییر اساسی که چربی بر کبد ایجاد کرده از بین نمی‌رود. چند قلم دارو هست که در افراد خاص مصرف می‌شود و در افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی – عروقی و دیابت این داروها با احتیاط باید مصرف شود. البته این داروها زمانی تجویز می‌شوند که نمونه برداری از کبد هم انجام شده باشد. بهتر است نقش دارو را در این زمینه نادیده بگیریم.

کاظمی با تاکید بر این‌که کلمه هپاتیت یعنی التهاب سلول‌های کبد که علل آن می‌تواند ویروسی، غیرویروسی یا کبد چرب باشد، گفت: پس در این حالت یک نوع هپاتیت است، اما نه از نوع هپاتیت عفونی؛ ولی وقتی کبد دچار فیبروز شود و از کار بیفتد، شبیه همان هپاتیت است و همان عوارض هپاتیت عفونی را دارد که در این‌جا عامل آن عفونی نیست.

وی ادامه داد: در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲، افرادی که تری گلیسیرید خون‌شان بالاست یا به علت ژنتیکی یه به علت بیماری، تری گلیسیرید خون‌شان بالاست، کبد چرب بیشتر مشاهده می‌شود. از این رو به این افراد توصیه می‌شود کاهش وزن داشته باشند؛ زیرا با ۱۰ درصد کاهش وزن، بیش از ۵۰ درصد بافت چربی در کبد کاهش می‌یابد. تحرک داشتن و تغذیه مناسب هم نقش کلیدی را در درمان کبد چرب ایفا می‌کند. به افراد توصیه می‌شود غذاهای کم چرب مصرف کنند و مصرف غذاهای آماده را نیز کاهش دهند.

این فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد در برنامه «فراسو» شبکه رادیویی سلامت گفت: امروزه سن شیوع کبد چرب (که قبلا بالای ۶۰ سال بود) پایین آمده و به حدود ۴۰ سال رسیده که لازم است افراد راه‌های پیشگیری و کنترل بیماری را آموزش دیده و به آن عمل کنند.‌

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/sfbcr

برچسب‌ها, , , , , , , , ,

ایران پزشک