گرفتگی عضلات را به بابونه بسپارید

۱۳۹۴/۱۱/۰۸ در ۱۴:۳۵

بابونه

بابونه گیاهی کوچک به ارتفاع تقریبی ۳۰ سانتی‌متر است. بویی معطر دارد و در چمن‌زارها و اراضی شنی می‌روید. ساقه‌اش به رنگ سبز مایل به سفید است و برگ‌هایی کوچک و پوشیده از کرک دارد.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، در طب سنتی از بابونه به عنوان گیاهی گرم و خشک یاد می‌شود که از تقویت‌کننده‌های تلخ به حساب می‌آید. یکی از مهم‌ترین خواص آن،‌ درمان زخم معده و ورم معده است تا جایی که پزشکان طب سنتی توصیه می‌کنند آنهایی که سال‌هاست با این امراض درگیرند به جای قرص‌های گران‌قیمتی نظیر Lozac یا Zantac از بابونه استفاده کنند. از طرف دیگر باید گفت که بابونه برای افرادی که از اضطراب رنج می‌برند نیز مفید است. برای تسکین و رفع گرفتگی عضلات موثر است و با عنایت به داشتن خواص مسکن، به خواب راحت نیز کمک می‌کند.

برای استفاده از بابونه می‌توان قبل از خواب، چند قطره روغن گیاهی‌اش را روی دستمال کاغذی چکاند و بو کرد. همچنین می‌توان چند قطره از آن را در روغن زیتون چکاند و مناطق دردناک مانند گردن، شانه‌ها و غیره را با آن ماساژ داد. تهیه جوشانده غلیظ از گل بابونه و اضافه کردن آن به آب وان و غوطه‌ور شدن در آن به مدت ۲۰ دقیقه نیز یکی دیگر از روش‌های استفاده است که باعث ایجاد احساس آرامش عمیقی می‌شود. اما در هر حال باید توجه کرد که استفاده از روغن گیاهی بابونه برای خانم‌های باردار و بچه‌های کوچک توصیه نشده است.

روش استفاده دیگر از بابونه، تهیه چای و دمنوش است. برای این کار می‌شود یک لیتر آب جوش را روی ۲۰ گرم گل بابونه ریخت و بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه منتظر دم کشیدن آن شد. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که دمنوش بابونه برای خانم‌هایی که از دردهای قاعدگی رنج می‌برند و حتی مجبور به بستری شدن در بیمارستان می‌شوند، مفید است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/dT8qB

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک