وزیر بهداشت درباره گزارش دیوان محاسبات عنوان کرد:

گزارش‌های ارائه شده فرافکنی برای پوشش تخلفات دیگر است

۱۳۹۵/۰۷/۱۴ در ۲۰:۴۴

وزیر بهداشت از بی‌توجهی نسبت به تهمت‌ها علیه وزارت بهداشت گلایه کرد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک به نقل از ایرنا، سید حسن هاشمی در حاشیه نشست وزیر بهداشت با مسئولان سازمان‌های مردم نهاد و روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی استان سیستان و بلوچستان درباره گزارش دیوان محاسبات گفت: می‌دانستیم که در گزارش دیوان محاسبات درباره پرداخت‌های نامتعارف، نام وزارت بهداشت برده می‌شود، اما در وزارت بهداشت هیچ پرداخت غیر قانونی وجود ندارد.

وی ادامه داد: از دستگاه‌های نظارتی می‌خواهیم که تمام حقوق و مزایای کارکنان وزارت بهداشت را با همه دستگاه‌های دیگر مقایسه کنند تا مردم درباره حقوق کارکنان وزارت بهداشت قضاوت کنند.

هاشمی گفت: علاوه بر حقوق و مزایا که در وزارت بهداشت رقم آن پایین است، به پزشکان در قبال کاری که انجام می‌دهند، مبلغی به عنوان کارانه پرداخت می‌شود که حدود یک سوم درآمدزایی آن‌ها برای دولت است؛ مثلا اگر یک پزشک با کاری که انجام می‌شد، ۱۰۰ میلیون تومان برای دولت درآمد ایجاد کند، ۳۰ میلیون تومان آن به عنوان کارانه به وی پرداخت می‌شود.

وزیر بهداشت افزود: پزشکان با فعالیت خود سالیانه ده‌ها هزار میلیارد تومان برای دولت درآمدزایی دارند و اگر این خدمات حذف شود، درآمد دولت نیز کاهش پیدا می‌کند.

هاشمی گفت: اگر به گزارش دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کشور درباره کارانه‌های بالای پزشکان نگاه کنید، هیچ پزشکی را نمی‌بینید که در تهران باشد و همه آن‌ها در مناطق محروم و استان‌های خوزستان، ایلام و سیستان و بلوچستان و استان‌های محروم دیگر هستند که به علت نبود پزشک، یک متخصص جای چند نفر کار می‌کند و به همین علت کارانه بیشتری دریافت می‌کند.

وی افزود: همین نکته نشان می‌دهد که تصمیمی که ۲۷ سال پیش برای پرداخت کارانه به پزشکان گرفته شده، تصمیم درستی بوده است. بسیاری از این افراد متخصصانی هستند که به تعداد کافی در کشور تربیت نشده‌اند و کمبود داریم، تربیت چنین متخصصانی نیز به زودی ممکن نیست؛ تنها کاری که کرده‌ایم این است که مثلا در استانی که یک ارتوپد بوده، آن را دو نفر کرده‌ایم که ۱۰۰ میلیون تومان کارانه آن به ۵۰ میلیون تومان برای دو نفر تقسیم شود و گرنه برای پرداخت دولت فرقی ندارد.

هاشمی ادامه داد: در این استان‌های محروم مثلا یک جراح ارتوپد در ماه ۶۰۰ عمل جراحی انجام داده یا یک متخصص زنان ۳۰۰ سزارین انجام داده و اگر این افراد نبودند، مردم از خدمات حیاتی محروم می‌ماندند.

وزیر بهداشت گفت: به نظر می‌رسد این جور گزارش‌ها نوعی فرافکنی است که تخلفاتی که در جاهای دیگر صورت می‌گیرد، دیده نشود، ولی وزارت بهداشت قانون را اجرا کرده و همین مسیر را هم ادامه می‌دهد.

وی افزود: البته از دستگاه قضایی گلایه داریم، زیرا این همه در رسانه‌ها افرادی علیه وزارت بهداشت دروغ و تهمت می‌زنند و این تهمت‌ها ادامه دارد، بدون این‌که مدرکی ارائه کنند، چرا دستگاه قضایی با این افراد برخورد نمی‌کند و چرا این نوع برخوردها با صنوف دیگر که دروغ می‌گویند و تهمت می‌زنند، برخوردی صورت نمی‌گیرد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/A6TOq

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک