گودی کمر در کمین دختران ۱۰ تا ۱۲سال

۱۳۹۵/۰۹/۳۰ در ۱۰:۲۹

اختلالات ستون فقرات در سنین رشد اتفاق می‌افتد و در این دوران با توجه به این‌که عضلات کودک فعال و جنب و جوش کودکان بالا است، معمولا توجهی به این مشکل نمی‌شود.

به گزارش ایران پزشک، علی پناهی، متخصص طب فیزیکی، در برنامه «فراسو» شبکه رادیویی سلامت با بیان این مطلب افزود: شکل طبیعی ستون فقرات به علت وجود قوس‌هایی است که با هدف بهتر انتقال وزن و ضربه‌گیری طراحی شده است. بنابراین می‌توان گفت که قوس‌ها ضربه‌گیر طبیعی بدن هستند.

پناهی با اشاره به این‌که قوس‌ها در نواحی خاصی از ستون فقرات وجود دارد، افزود: این قوس‌ها در حالت طبیعی، شکل خاصی دارند و اگر به هر دلیلی اعم از زمینه‌ای، ژنتیک یا شیوه زندگی از حالت طبیعی خارج شوند، نیاز به بررسی و ارزیابی دارد.

وی افزود: اگر ستون فقرات سطح صاف داشت، انتقال ضربات در طول روز فشار بیشتری به زانوها و کف پا وارد می‌کرد و باعث آسیب پذیری بیشتر آن می‌شد.

پناهی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که چگونه می‌توان متوجه شد قوس‌ها از حالت طبیعی خارج شده‌اند، گفت: خیلی اوقات دلایلی برای افزایش قوس می‌تواند وجود داشته باشد. بیماری در ستون فقرات مثل کیفوز، پوکی استخوان یکی از دلایلی است که کیفوز قفسه سینه را تشدید کرده و قوس ناحیه کمری در آن محل زیاد می‌شود. همچنین چاقی، شلی جدار عضلات شکم، حاملگی، لیز خوردگی مهره، بیماری‌هایی که رباط‌ها و ارتباطات مهر‌ه‌‌ها را ضعیف می‌کند مثل یک بیماری ژنتیکی که در آن لیگامان‌ها شل و باعث می‌گردد قوس‌ها زیاد شود. این بیماری حالتی ایجاد می‌کند که لوردوز کمری مانند کمر زینی شکل می‌شود (شبیه زین اسب).

این متخصص طب فیزیکی ادامه داد: یک روش ساده برای تشحیص این است که از فرد بخواهیم به دیوار تکیه داده و شانه‌ها را به دیوار چسبانده و پاشنه پا را به دیوار برساند. از شخص دیگری درخواست کنیم دستش را از ناحیه کمر فرد اول رد کند؛ اگر دست به راحتی عبور کند، یعنی قوس کمر افزایش یافته و لوردوز بیشتر شده است.

پناهی با تاکید بر این‌که لوردروز در میان دختران شایع‌تر است، افزود: اختلالات ستون فقرات در سنین رشد (۱۰ تا ۱۲ سالگی) اتفاق می‌افتد. در این دوران با توجه به این که عضلات کودک فعال و جنب و جوش کودکان بالا است، معمولا توجهی به مشکل نمی‌شود. در حالی‌که با تشخیص به موقع و با اصلاح وضعیت زندگی، ورزش، استفاده از بریس و کفش مناسب می‌توان بدون عمل جراحی برای رفع مشکل اقدام کرد.

وی ادامه داد: تشدید قوس کمر در سنین بالا منجر به آسیب دیسک شده و مداخله جراحی لازم دارد.

این متخصص طب فیزیکی همچنین یادآور شد: کودکانی که لوردوز کمر دارند، ورزش ژیمناستیک برای آن‌ها توصیه نمی‌شود. در ژیمناستیک عضلات به سمت عقب کشیده می‌شوند و در افرادی که قوس کمری‌شان زیاد است، احتمال لیزخوردگی مهره و افزایش لوردوز وجود دارد. ورزش‌هایی که ضربه زیادی دارد مثلا جودو و تکواندو هم برای این افراد مفید نیست. این افراد بهتر است ورزش دیگری را انتخاب کنند و با کمک پزشک، ضعف و کوتاهی عضله را اصلاح کنند.

پناهی متذکر شد: تقویت عضلات پشت ستون فقرات، مانع از بیشتر شدن لوردوز کمری می‌شود. این‌که کدام عضله تقویت و کدام باید کشیده شود، بر اساس مشکل فرد، انجام می‌شود. کسی که قصد ورزش کردن دارد مثلا فوتبال، والیبال، قبل از انجام آن باید تمام عضلات که در مقابل هم قرار دارند را به طور آرام در تمام طول عضله بکشند.

وی در ادامه خطاب به دانش آموزان که از کوله پشتی استفاده می‌کنند، گفت: استفاده از کوله پشتی آن هم نوعی که طول بندش مناسب نباشد و تا پایین کمر آمده باشد، به ستون فقرات ضربه می‌زند و در طولانی مدت لوردوز ایجاد می‌کند. البته روش درست این است که لبه تحتانی کوله پشتی باید بالاتر از کمر قرار گیرد. حتما بندها باید بسته و وزن کوله پشتی نهایتا می‌تواند ۱۵ تا ۱۳ درصد وزن بچه باشد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/VNTXN

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک