رییس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی:

گیاهان دارویی همیشه در معرض آلودگی هستند

۱۳۹۵/۰۸/۲۷ در ۱۶:۱۷

رییس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی با تاکید بر این‌که گیاهان دارویی به طور مطلق مفید نیستند، گفت: گیاهان دارویی باید متناسب با بیماری افراد مصرف شوند.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، شمسعلی رضازاده در برنامه گفت‌وگوی اجتماعی شبکه رادیویی گفت‌وگو اظهار داشت: گیاهان دارویی باید متناسب با بیماری و نیاز افراد در مقاطع زمانی مختلف مصرف شوند.

وی در خصوص آموزش عطاری‌داران ایران، گفت: عرضه کننده محصول سلامت و فرآورده مربوط به سلامتی انسان باید به طور کامل از محصول مورد نظر خود آشنایی و شناخت داشته باشد. مراجعه‌کنندگان به عطاری‌ها به طور معمول از محصولات گیاهی شناخت زیادی نداشته و به مشاوره و مشورت با عطار نیاز دارند. از این رو یک عطار باید دارای تخصص در زمینه کاری خود باشد.

رییس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی با اشاره به این‌که فرآورده‌های سلامت در اکثر اوقات مستعد به آلودگی هستند، اظهار داشت: گیاهان دارویی همیشه در معرض آلودگی هستند، به طوری‌که امکان دارد این گیاه در حالت اشتباه با گیاهان سمی دیگر آمیخته شده باشد.

وی با بیان این‌که گیاهان دارویی به طور مطلق مفید نیستند، عنوان کرد: گیاهان دارویی باید متناسب با بیماری و نیاز افراد در مقاطع زمانی مختلف مصرف شوند.

در بخش دیگر این برنامه، مهدی عبدوس، پزشک و گیاه شناس و مدیرعامل سازمان تدارک پزشکی جمعیت هلال احمر با اشاره به تعریف عطاری، گفت: همان‌طور که خود عطارها تعریف می‌کنند، عطاری محلی برای تهیه و توزیع داروهای گیاهی است.

وی افزود: بسیاری از عطاری‌ها امروزه بر اساس تجربه چندین ساله خود، بیماری‌ها و امراض مردم را تا حدودی تشخیص می‌دهند.

مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر در خصوص تشخیص بیماری در عطاری‌ها عنوان کرد: عطارها شاید بر اثر تجربه مقداری از بیماری را تشخیص دهند، اما تشخیص آن‌ها مورد تایید نبوده و اصولی نیست.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/nRxyD

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک