رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ابراز نگرانی کرد؛

ورود زیکا به کشور به واسطه المپیک

۱۳۹۵/۰۴/۰۱ در ۱۲:۲۱

محمد مهدی گویا، رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با ابراز نگرانی نسبت به ورود بیماری زیکا پس از المپیک برزیل، از توزیع پماد و اسپری دورکننده پشه ناقل این بیماری بین ورزشکاران ایرانی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک به نقل از ایرنا، محمد مهدی گویا در این باره گفت: سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده که در صورت انتقال این بیماری از برزیل به کشورهای دیگر احتمال گسترش آن وجود دارد.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت اضافه کرد: انتقال بیماری زیکا از انسان به انسان، فقط از مادران باردار به جنین ممکن است و شکل دیگری ندارد.

گویا در مورد نگرانی‌ها از وجود زیکا در ایران گفت: مسئله مهم درباره این بیماری، وضعیت پشه ناقل این بیماری است،‌ مطالعات وزارت بهداشت از ۵ سال گذشته در کشور نشان می‌دهد که پشه ناقل زیکا در ایران فعال نیست. این‌که این پشه در آینده در کشور فعال شود، قابل پیش‌بینی نیست و احتمال آن وجود دارد.

وی افزود: وزارت بهداشت نگران است مبادا جمعیتی که به برزیل می‌روند به خصوص زنان به ویروس زیکا مبتلا شوند و مبادا این بیماری را به کشور بیاورند.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت اضافه کرد: مسئله ورود زیکا به کشور با جدیت باید مراقبت شود. وزارت بهداشت با هماهنگی وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک کار آموزش ورزشکاران را انجام می‌دهد و آموزش‌های لازم به ورزشکاران اعزامی داده شده است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/hxeBg

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک