عضو انجمن جراحان ارتوپدی ایران؛

تنها راه درمان سیاه شدگی مفصل لگن، جراحی است

۱۳۹۵/۰۴/۰۵ در ۰۸:۱۵

فرشید باقری، عضو انجمن جراحان ارتوپدی ایران، مهم‌ترین و تنها راه درمان سیاه شدگی (نکروز) سر استخوان مفصل لگن را جراحی و تعویض کامل مفصل لگن دانست.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، فرشید باقری در سمینار مشترک انجمن جراحان ارتوپدی اطفال و انجمن جراحان ارتوپدی ایران گفت: مفصل لگن از نظر فعالیت جزو مهم‌ترین مفاصل بدن به شمار می‌رود و از ساختار آناتومی پیچیده‌ای برخوردار است که نقاط قوت و ضعف زیادی دارد.

وی افزود: با توجه به وضعیت خون‌رسانی به سر استخوان ران و آسیب‌پذیری آن در برابر حوادث، شکستگی‌ها و دررفتگی‌ها و همچنین ساختار آناتومیک آن، احتمال جوش نخوردن گردن استخوان ران و سیاه شدن سر استخوان در ناحیه مفصل لگن شایع است که عوارض و ناتوانی شدیدی را به بیمار تحمیل می‌کند.

باقری ادامه داد: به محض شکستن استخوان لگن، عروق موجود در آن که بسیار حساس هستند آسیب می‌بینند و این مساله، خون‌رسانی را با مشکل مواجه و نقص عضو زیادی ایجاد می‌کند که این روند زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وی تاکید کرد: علت عمده این عوارض، پیشرفت سریع تخریب مفصل به سمت آرتروز یا فرسایش مفصل لگن به شمار می‌رود که در شرایط فعلی تنها و بهترین راه، جراحی تعویض مفصل است.

عضو انجمن جراحان ارتوپدی ایران ادامه داد: از نظر آماری و سنی شکستگی ناحیه لگن در سنین ۵۰ تا ۶۰ سال به بالا رخ می‌دهد که در زنان به علت پوکی استخوان یک دهه زودتر بروز می‌یابد و ممکن است در حوادث ساده‌ای مانند افتادن از دو پله رخ دهد.

وی افزود: در جوان‌ترها شکستگی لگن به علت حوادثی با سرعت بالا مانند تصادفات جاده‌ای یا سقوط از ارتفاع رخ می‌دهد که البته با توجه به نوع شکستگی، جا اندازی آناتومیک و فیکس کردن محکم استخوان نیز جزو اصول درمان است، اما در زمانی که منجر به جوش نخوردگی شود، راهی جز جراحی و تعویض مفصل وجود ندارد.

باقری با بیان این‌که محکم بودن این استخوان از نقاط قوت آن است، تاکید کرد: در شرایط فعلی روش‌های موفقی برای رفع این مشکل و حفظ سراستخوان ران بدون عارضه وجود ندارد، بنابراین با اقدامات صحیح درمانی و روش‌های مناسب جراحی می‌توان از افزایش شدت بروز آن جلوگیری کرد.

وی افزود: البته گاهی اوقات سیاه‌شدگی سر استخوان سال‌ها بعد از شکستگی خود را نشان می‌دهد. هر چند در بیشتر موارد کمتر از یک سال علامت‌دار می‌شود که علامت آن نیز درد است.

باقری اظهار کرد: بیش از ۶۰ درصد شکستگی‌ها با جابه‌جایی ناحیه گردن استخوان ران به سیاه‌شدگی ناشی از مشکل خون‌رسانی منجر می‌شود.

وی گفت: با توجه به شیوع حوادث با سرعت بالا و افزایش جمعیت میان‌سالان در کشور میزان شکستگی و عوارض مفصل لگن رو به افزایش است؛ شدت عوارض در ناحیه مفصل لگن به گونه‌ای است که در جامعه ارتوپدی به عنوان مشکل هیپ یا همان لگن معروف شده است و افرادی که دچار عارضه لگنی می‌شوند تقریبا تا پایان عمر درگیر عوارض آن هستند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: با توجه به بهبود کیفیت و فناوری تعویض مفصل لگن روز به روز این علم در حال توسعه است و در حال حاضر عمر مفید مفصل مصنوعی به طور میانگین حدود ۱۵ سال است.

وی ادامه داد: البته تعویض مفصل عوارض خاصی مانند عفونت، شل‌شدگی اجزای مفصل مصنوعی به علل مکانیکی، خوردگی استخوان‌های اطراف پروتز به علت واکنش‌های بافتی به ریزه‌های ناشی از فرسایش پلی اتیلین (قسمت پلاستیکی مفصل) و برخی اجزای فلزی را به همراه دارد.

باقری تاکید کرد: اگر مشکلی برای مفصل تعویض شده رخ دهد، معمولا منجر به تعویض مجدد مفصل می‌شود که عمل جراحی پیچیده‌تر و پر ریسک‌تری در پی خواهد داشت.

وی افزود: در مجموع با توجه به پیشرفت‌های فنی و افزایش مهارت جراحان ارتوپد، عمر مفید مفاصل تعویض شده افزایش یافته و روش زندگی بیمار را به شکل چشم‌گیری دگرگون کرده و امکان زندگی و فعالیت‌های نزدیک به طبیعی را برای بیمار فراهم کرده است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/CnGRd

برچسب‌ها, ,

ایران پزشک