در آستانه برگزاری اولین کنگره سالیانه کارشناسان رادیوتراپی ایران مطرح شد؛

واردات دستگاه‌های رادیوتراپی چشم انتظار یاری دولت

۱۳۹۵/۰۴/۰۸ در ۰۸:۲۱

حسن نصرتی، دبیر اجرایی اولین کنگره سالیانه کارشناسان رادیوتراپی ایران، اظهار امیدواری کرد که روند تجهیز مراکز درمانی با برداشته شدن تحریم‌ها و حمایت دولت تسریع شود.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، حسن نصرتی با بیان این‌که تعداد فارغ‌التحصیلان کارشناسی رادیوتراپی بیش از نیاز مراکز درمانی کشور است، گفت: در حال حاضر در برخی از استان‌های کشور مانند سیستان و بلوچستان، کهکیلویه و بویراحمد و خراسان جنوبی مراکز رادیوتراپی وجود ندارد و بیماران مجبور هستند به استان‌های هم‌جوار یا تهران سفر کنند، بنابراین نیاز است که ابتدا تعداد مراکز درمانی گسترش و سپس جذب دانشجو بر اساس نیاز این مراکز انجام گیرد.

نصرتی در آستانه برگزاری اولین کنگره سالیانه کارشناسان رادیوتراپی ایران، اظهار کرد: این کنگره با محوریت آشنایی کارشناسان رادیوتراپی کشور با دست‌آوردها و تکنیک‌های جدید این رشته جهت ارتقای سطح کیفی خدمات رادیوتراپی در کشور برگزار خواهد شد.

وی با بیان این‌که پرتودرمانی یکی از درمان‌های اصلی در درمان سرطان است و بیش از نیمی از مبتلایان به بدخیمی تحت رادیوتراپی قرار می‌گیرند، افزود: بنا برنوع بدخیمی و مرحله پیشرفت آن پزشک متخصص رادیوتراپی آنکولوژی نوع درمان و تعداد جلسات را برای بیماران تعیین می‌کند.

مسئول کمیته کارشناسان انجمن رادیوتراپی ایران در ادامه یادآور شد: رادیوتراپی یک روش موثر برای درمان بسیاری از تومورها است. این روش درمانی ممکن است موجب عوارض جانبی برای بیمار شود. افراد مختلف واکنش متفاوتی نسبت به پرتودرمانی دارند و بعضی از بیماران شاید هیچ عوارض جانبی نداشته باشند. عوامل زیادی بر نوع و شدت عوارض درمان تاثیرگذار است. بسته به این‌که کدام قسمت از بدن در معرض پرتو قرار گیرد، عوارض جانبی ایجاد شده نیز متفاوت است. ممکن است واکنش بدن نیز در هر دوره از پرتودرمانی تغییر کند. این عوارض جانبی را معمولا می‌توان با کمک داروها و مراقبت‌های خاص کاهش داد.

این کارشناس ارشد رادیوبیولوژی با توجه به دستگاه‌ها و تکنولوژی رادیوتراپی در کشور، خاطرنشان کرد: طی سال‌های گذشته به دلیل تحریم‌ها دچار محدودیت در خرید و تجهیز مراکز درمانی بودیم، اما با رفع تحریم‌ها این مشکل در حال برطرف شدن است، اما متاسفانه این روند با سرعت کمی در حال انجام است که انشالله با همکاری و مشارکت بیشتر دولت و بخش خصوصی این روند تسریع شود.

نصرتی در بخش دیگری از سخنانش با بیان این‌که در حال حاضر تعداد فارغ‌التحصیلان رشته رادیوتراپی در کشور مازاد بر نیاز مراکز درمانی موجود است، گفت: باید انجمن علمی رادیوتراپی آنکولوژی، دانشگاه‌ها و مراکز خصوصی با هم همکاری داشته باشند تا تعداد فارغ‌التحصیلان این رشته با نیاز موجود در کشور مطابقت داشته باشد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/n9wKL

برچسب‌ها,

ایران پزشک