در حاشیه مراسم رونمايى از داروى الوپم مطرح شد؛

بى اثر کردن تحریم‌ها با ورود شرکت‌هاى داروسازى داخلى

۱۳۹۵/۰۵/۱۴ در ۱۸:۳۶

عضو هیئت مدیره شرکت نانو الوند در مراسم رونمایى از داروى الوپم با نام ژنریک پمترکسید، علت ورود این شرکت به فرایند تولید این دارو را دور زدن شرایط تحریم اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک،  آراز سبزوارى با اشاره به این موضوع گفت: پیش از این، یک شرکت داخلى دولتى تجربه مشابهی برای انتقال تکنولوژی از یک شرکت اروپایى را داشت، اما به دلیل مسائل تحریم، همکار خارجى از انتقال تکنولوژى ایزولاتور مرتبط کننده خط پر کنی و لیوفلایزر به ایران خوددارى کرد.

سبزواری با اشاره به نقش ایزولاتورها در خطوط تولید داروهای شیمی درمانی گفت: ایزولاتورها در خطوط تولید داروهاى شیمى درمانى ضرورى هستند، زیرا فعالان خط تولید این داروها و کارگران نباید در معرض داروهاى شیمى درمانى قرار بگیرند و همین موضوع باعث ایجاد مشکل در تولید داروهاى پودرى ضد سرطان شده بود.

وی افزود: ایزولاتور تکنولوژى جدیدى است که کل فرایند تولید زیر محفظه انجام مى‌شود و جریان هواى متفاوتى از خط تولید دارد. شرکت خارجى در همکارى قبلى تنها بخشى از تکنولوژى را منتقل کرد و این شرکت نتوانست بدون ایزولاتورها تولید داروی لیوفلیزه را انجام دهد.

عضو هیئت مدیره شرکت نانو الوند ادامه داد: شرکت نانو الوند توانست بدون وابستگى و تحت لیسانس بودن، تجهیزات ایزولاتور داروهاى لیوفیلیزه را تهیه کند و با تهیه این دستگاه، کاهش خروج ارز از کشور را شاهد خواهیم بود. دارویى که امروز رونمایى شد، دومین داروى پر فروش شیمیایی درمان سرطان در دنیاست.

سبزواری با اشاره به این‌که پیش از این داروی برند از امریکا و فرم ژنریک از جمهورى چک وارد می‌شد، گفت: طبق تفاهم‌نامه حمایت از بیماران وزارت بهداشت، استفاده از این دارو ٧٠ درصد هزینه‌اش مورد حمایت قرار داده شده است. داروهاى تولید شده در این شرکت که توسط دستگاه‌هاى وارد شده تولید مى‌شود توسط وزارت بهداشت به صورت سخت‌گیرانه تست مى‌شود. داروهاى تولید شده از لحاظ مشابهت کاملا شبیه نمونه خارجى و بر اساس فارماکوپه امریکا تست شده است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/sG1mz

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک