رییس سازمان غذا و دارو؛

اشتباه پزشکان را به گردن وزارت بهداشت نیندازید

۱۳۹۵/۰۵/۱۶ در ۱۱:۳۷

رییس سازمان غذا و دارو اعلام کرد که تصمیمات مربوط به ثبت دارو و مجوز آن، یک تصمیم سیاسی نیست.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، رسول دیناروند گفت: اصرار برخی پزشکان به مصرف داروی گران قیمت برند، آن هم در حالی که مشابه تولید داخل با کیفیت آن موجود است، به هیچ‌وجه مورد تایید سازمان غذا و دارو نیست.

وی افزود: روش برخی پزشکان که ضمن منع بیمار از مصرف داروهای ژنریک، آن‌ها را به مصرف داروهای برند و خارج از فهرست دارویی کشور اجبار می‌کنند، صحیح نیست و این رویه نه سودی برای کشور و نه عایدی برای بیماران دارد.

دیناروند با اشاره به این‌که وزارت بهداشت فقط داروهای ثبت شده و دارای مجوز را تایید می‌کند، گفت: وزارت بهداشت هرگز نمی‌تواند پرداخت کننده هزینه اشتباه برخی پزشکان باشد.

رییس سازمان غذا و دارو ادامه داد: مدیرکل دارو نمی‌تواند با نظر شخصی، دستور صدور یا عدم صدور یک داروی خاص را صادر کند یا نکند؛ حتی وزیر بهداشت یا رییس سازمان غذا و دارو نیز به هیچ عنوان قادر به اخذ چنین تصمیمی نیستند.

دیناروند گفت: چنین تصمیماتی بر اساس ارزیابی‌ها، ضوابط و مراحلی انجام می‌شود که کسی نمی‌تواند در نتایج آن تاثیری بگذارد.

وی تاکید کرد: سازمان غذا و دارو جملاتی مانند این‌که «برخی داروها با برخی بیماران سازگار و با برخی دیگر ناسازگار هستند» را نمی‌پذیرد.

رییس سازمان غذا و دارو از پزشکان خواست به داروهای ایرانی اعتماد کنند و افزود: به دنبال وضع قانونی هستیم تا ضمن ممنوعیت تجویزهای خارج از چهارچوب، جلوی تجویز تعداد کمی از پزشکانی که بر رویه غلط خود اصرار دارند، گرفته شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/3SGux

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک