یک فوق تخصص غدد داخلی و متابولیسم:

تنها راه کاهش مرگ و میر دیابتی‌ها به علت آنفلوآنزا، تزریق واکسن است

تنها راه کاهش مرگ و میر دیابتی‌ها به علت آنفلوآنزا، تزریق واکسن است
تاريخ:بيست و يکم مهر 1397 ساعت 14:38   |   کد : 10554   |   مشاهده: 2948
یک فوق تخصص غدد داخلی و متابولیسم گفت: ۴ درصد مرگ‌ و میر افراد دیابتی به خاطر آنفلوآنزا و پنومونی است و تنها را کاهش این موارد مرگ، تزریق واکسن آنفلوآنزا است.
به گزارش ایران پزشک، سعید کلباسی در کنگره ملی سالانه آنفلوآنزا گفت: با اقدامات انجام شده عوارض ناشی از ابتلا به آنفلوانزا در بیماران دیابتی کاهش یافته، اما نرخ مرگ‌ومیر تغییری نکرده که تنها راه کاهش مرگ و میر در این شرایط، تزریق واکسن است.

وی افزود: از دیگر علل شایع مرگ بیماران دیابتی می‌توان به بیماری‌های قلبی عروقی، فشار خون و سکته مغزی اشاره کرد.

داود یادگاری، رییس مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز در این کنگره با بیان این‌که تزریق واکسن آنفلوانزا در افراد چاق با BMI بالای ۴۰ اولویت دارد، افزود: اغلب افرادی که در ایران بر اثر آنفلوانزا فوت شدند، قبلا واکسن نزده بودند.

به گفته این متخصص بیماری‌های عفونی، کسانی که مبتلا به آنفلوانزا می‌شوند هم‌زمان به آن‌ها استروئید داده می‌شود که وضعیت آن‌ها بحرانی‌تر می‌شود.

داود پیام طبرسی، رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری هم در این کنگره پوشش واکسیناسیون آنفلوانزا در گروه‌های پرخطر را در ایران بسیار ضعیف توصیف کرد و گفت: هیچ‌یک از افرادی که بر اثر آنفلوانزا در ایران فوت کردند، واکسن نزده بودند که این نشان‌دهنده اهمیت واکسیناسیون آنفلوانزا در گروه‌های پرخطر است.

وی، تزریق واکسن آنفلوانزا برای کودکان زیر ۵ سال، زنان باردار، افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، بیماری‌های مزمن ریوی، اختلالات متابولیکی، چاقی، هپاتیت، افراد سیگاری، افراد دچار نقص سیستم ایمنی و کارکنان بهداشت و درمان را در اولویت دانست.

مسعود مردانی، عضو کمیته کشوری آنفلوآنزا نیز در این کنگره گفت: بر اساس بررسی‌های انجام شده در کودکان دچار اختلال سرطان، تزریق واکسن آنفلوآنزا منجر به کاهش مصرف آنتی بیوتیک می‌شود. از طرفی بر اساس بررسی‌ها، تزریق واکسن آنفلوآنزا در گروه‌ها و افرادی که این واکسن را تزریق کردند، میزان مصرف آموکسی سیلین توسط آن‌ها را به میزان چشم‌گیری کاهش داده است.

همچنین در این کنگره، اَب اُسترهاوس، ویروس‌شناس همه‌گیری جهانی آنفلوآنزا را یک ترس واقعی توصیف کرد و گفت: باید برای پیش‌گیری از چنین فاجعه‌ای تزریق واکسن آنفلوانزا در سطح جهان تزویج شود.

در ادامه تامر پهلوان، مدیر مدیکال منطقه خاورمیانه نیز از عرضه واکسن چهارظرفیتی آنفلوآنزا در ایران برای نخستین بار در سال جاری خبر داد و اظهار کرد: نرخ پوشش واکسن آنفلوانزا در ایران پایین است.

در جریان برگزاری ‌کنگره، تجربه کشور روسیه در زمینه اجرای برنامه واکسیناسیون آنفلوانزا طی یک سخنرانی ارائه شد. علاوه بر آن آنفلوآنزا در گروه‌های پرخطر با محوریت گروه‌های COPD،‌ اطفال، بیماران دیابتی و قلبی عروقی به طور تخصصی مورد بررسی قرار گرفت.

پایان پیام/

http://iranmd.com/News//10554
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان