جراح پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی:

استفاده از سینه بند و رنگ مو و دئودورانت ارتباطی به سرطان پستان ندارد

استفاده از سینه بند و رنگ مو و دئودورانت ارتباطی به سرطان پستان ندارد
تاريخ:هفتم آبان 1397 ساعت 13:56   |   کد : 10619   |   مشاهده: 4541
جراح پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی گفت: باورهای غلطی مانند ارتباط میان استفاده از سینه بند، رنگ مو، اسپری‌ها و دئودورانت‌ها با ابتلا به سرطان پستان وجود دارد که در تمامی این موارد پاسخ ما منفی است.
به گزارش ایران پزشک به نقل از ایسنا، حمید احمدی با بیان این‌که هیچ ارتباطی بین استفاده از سینه‌ بند با ابتلا به سرطان پستان وجود ندارد، گفت: در مسیر درمان سرطان پستان افرادی دیده‌ می‌شوند که بدون اطلاع از علم پزشکی با توصیه‌های غلط با جان افراد بازی می‌کنند. متاسفانه برخی باورهای عمومی داریم که نمی‌دانیم اصلا از کجا آمده و افراد به دفعات از ما درباره آن‌ها سوال می‌کنند. باورهای غلطی مانند ارتباط میان استفاده از سینه بند، رنگ مو، اسپری‌ها و دئودورانت‌ها با ابتلا به سرطان پستان وجود دارد که در تمامی این موارد پاسخ ما منفی است.

وی درباره این‌که برخی از افراد توصیه می‌کنند بهتر است سینه سرطانی تحت عمل جراحی قرار نگیرد، بیان کرد: هرکس با هر برچسب و تحت هر لوایی چنین چیزی را توصیه کند، به جای طبابت جنایت کرده است.

این جراح پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی با بیان این‌که متاسفانه در جامعه این توصیه بسیار اتفاق می‌افتد، گفت: جراحی سرطان پستان مانند باقی سرطان‌ها هرچقدر که زودتر اتفاق بیفتد، درمان بیمار زودتر کامل می‌شود، اما متاسفانه در مسیر درمان افرادی ورود می‌کنند و با ایجاد هیجان و ترس باعث می‌شوند مریضی که می‌توانسته با یک جراحی کوچک درمان شود، توده‌اش اندازه یک گل کلم رشد کند و دچار مشکلات جدی و غیر قابل حل شود.

احمدی در ادامه به بیان خاطره‌ای پرداخت و افزود: چند وقت پیش بیماری که به خاطر همین توصیه‌ها از عمل به موقع جراحی سر باز زده بود، به من مراجعه کرد و گفت می‌دانم که عمر زیادی برای من باقی نمانده است، اما از آن‌جایی که توده سرطانی درون سینه‌ام عفونی و بدبو شده است، از شما می‌خواهم که این توده را از بدنم خارج کنید تا یک بار دیگر بتوانم نوه‌ام را در آغوش بگیرم، زیرا به خاطر وضعیت عفونی توده‌ام او از آغوش من دوری می‌کند.

وی اظهارکرد: در نهایت تنها کاری که برای این بیمار از دستمان برآمد، برداشتن این بافت بود، بدون این‌که بتوانیم برای سلامتی‌اش کاری انجام دهیم و این یکی از نمونه‌های تاسف‌آور نتیجه عمل به توصیه‌های غیرکارشناسانه بود.

به گزارش ایران پزشک، سرطان پستان شایع‌ترین سرطان بین زنان ایرانی و شایع‌ترین مرگ ناشی از سرطان است. بر اساس آمارهای جهانی، از هر هشت زن، یک نفر به سرطان پستان مبتلا می‌شود. توصیه می‌شود اگر برای کسی مشکلی در این خصوص پیش آمد به کسانی مراجعه کند که علم مربوط به آن را دارند. اولین کسی که از ترسیدن نسبت به سرطان ضربه می‌خورد خود بیمار است.

پایان پیام/

http://iranmd.com/News//10619
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان