رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت:

تاکنون موردی از مرگ ناشی از بیماری‌های واگیر بین زائران اربعین مشاهده نشده است

تاکنون موردی از مرگ ناشی از بیماری‌های واگیر بین زائران اربعین مشاهده نشده است
تاريخ:نهم آبان 1397 ساعت 15:00   |   کد : 10626   |   مشاهده: 1383
رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: مراقبت‌های بهداشتی تا پایان ماه صفر برای زائران اربعین ادامه دارد و مراقبت‌های لازم از زائران برای بیماری‌های واگیر انجام خواهد شد.
به گزارش ایران پزشک، محمد مهدی گویا گفت: از 27 مهر سال جاری، دو تیم کوچک از طرف این مرکز در کربلا و نجف و 3 تیم بزرگ در مرزهای مهران، شلمچه و چذابه به منظور مراقبت از بیماری‌های واگیر و گزارش دهی سریع استقرار پیدا کردند. وظیفه این 5 تیم که همکاری بسیار نزدیکی با مرکز فوریت‌های پزشکی وزارت بهداشت، دانشگاه‌های علوم پزشکی و هلال احمر جمهوری اسلامی دارند، این است که بیماری‌های هدف انتخاب شده را به صورت سندرومیک و فوری گزارش دهند و زمینه را برای انجام اقدامات لازم جهت تشیخص قطعی آن‌ها فراهم کنند.

وی افزود: در طول این مدت، هماهنگی‌های لازم با 5 درمانگاه هلال احمر در کربلا، نجف و کاظمین انجام شده و تیم‌های وزارت بهداشت توانستند با حمایت و کمک هلال احمر، بیماری‌های هدف انتخاب شده را ثبت کنند. این بیماری‌ها شامل اسهال‌های خونی، اسهال‌های شدید آبکی، بیماری‌های شدید تنفسی، موارد تب همراه با خون ریزی، موارد مشکوک به آنفلوآنزا، مسمومیت‌های غذایی و زردی است.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به بررسی حدود 100 هزار نفر از زائران از نظر بیماری‌های واگیر، بیان کرد: علائم حدود 2500 نفر از آن‌ها در سیستم ثبت اطلاعات وزارت بهداشت، ثبت شده و تقریبا از 10 درصد از آن‌ها نمونه تهیه و برای بررسی دقیق‌تر به کشور ارسال شده است.

گویا با بیان این‌که تاکنون هیچ موردی از مرگ ناشی از بیماری‌های واگیر در بین زائران اربعین حسینی ثبت نشده، افزود: نظام مراقبت‌های بهداشتی تا پایان ماه صفر ادامه دارد و مراقبت‌های لازم از زائران اربعین برای بیماری‌های واگیر انجام خواهد شد.

وی با اشاره به آغاز بازگشت زائران اربعین حسینی از دو سه روز قبل اظهار داشت: نظام مراقبت‌های بهداشتی فعال است، اما به زائرانی که در بازگشت از این مراسم هستند توصیه و تاکید داریم که اگر علائمی از اسهال و بیمار‌ی‌های تنفسی شدید داشتند، در اولین نقطه مرزی به ماموران بهداشت اطلاع دهند و تا 10 روز پس از بازگشت به شهرهای خود، در صورتی‌که دچار علائمی از بیماری‌های واگیر شدند، به مرکز بهداشت شهرستان محل سکونت خود مراجعه کرده و حتما متذکر شوند که از سفر عتبات عالیات برگشتند تا اقدامات لازم برای آن‌ها انجام شود.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت موارد ابتلا به بیماری‌های واگیر در مراسم راهپیمایی اربعین امسال را کمتر از سال گذشته عنوان کرد و گفت: همکاران ما نه تنها در برنامه کنترل بیماری‌های واگیر، بلکه در برنامه‌های بهداشت محیط و سایر اقدامات حوزه بهداشت، هماهنگی کامل و بالایی با سایر سازمان‌ها از جمله اورژانس، هلال احمر و مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت دارند.

گویا درباره اقدامات بهداشتی در مرزهای شرقی کشور نیز بیان کرد: یکی از اقداماتی که ظرف دو سال گذشته با قوت دنبال می‌کنیم، مراقبت از زائران اربعین حسینی ورودی به کشور از مرزهای شرقی است. دو سال است که در ایام راهپیمایی اربعین حسینی، در مرزهای شرقی کشور به ویژه در استان سیستان و بلوچستان، مراقبت‌های بهداشتی اجرا می‌شود.

وی اظهار کرد: در مرزهای شرقی کشور، موارد مشکوک به وبا، فلج اطفال و سرخک را بین زائران بررسی کردیم و موارد مشکوک، تحت مراقبت و درمان قرار گرفتند. علاوه بر این، واکسیناسیون فلج اطفال برای زائران کمتر از 15 سال در مرزهای شرقی کشور انجام شده است.

پایان پیام/

http://iranmd.com/News//10626
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان