عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفت‌وگو با ایران پزشک:

دولت برای بیماری‌های خاص و نادر، ردیف بودجه‌ای جداگانه در نظر بگیرد

دولت برای بیماری‌های خاص و نادر، ردیف بودجه‌ای جداگانه در نظر بگیرد
تاريخ:دهم آبان 1397 ساعت 13:15   |   کد : 10628   |   مشاهده: 5625
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: اگر قرار باشد بیماری‌های اضافه شده به پوشش بیمه‌ای از ردیف بودجه بیماری‌های خاص قبلی استفاده کنند، از حق آن گروه‌ها کم می‌شود. در نتیجه هیئت دولت باید هزینه این بیماری‌های خاص و نادر را جداگانه ارزیابی کرده و اعتبار مناسبی برای این بیماری‌ها در نظر بگیرد.
ذبیح الله نیکفر در گفت‌وگو با خبرنگار ایران پزشک درباره در نظر گرفتن بودجه برای پوشش بیمه‌ای بیماران خاص و نادر گفت: باید در لایحه بودجه دولت، بودجه مورد نظر برای پوشش بیمه‌ای این بیماران در نظر گرفته و لحاظ شود تا مجلس نیز بتواند این بودجه را تصویب کند.

وی افزود: هر کدام از بیماری‌های خاص و نادر که نیاز به پوشش بیمه‌ای دارد، باید ردیف جداگانه بودجه نیز داشته باشد. یعنی اگر قرار باشد بیماری‌های اضافه شده به پوشش بیمه‌ای از ردیف بودجه بیماری‌های خاص قبلی استفاده کنند، از حق آن گروه‌ها کم می‌شود. در نتیجه هیئت دولت باید هزینه این بیماری‌های خاص و نادر را جداگانه ارزیابی کرده و اعتبار مناسبی برای این بیماری‌ها در نظر بگیرد.

نیکفر بیان کرد: مدیریت منابع در اعتبارات حوزه بهداشت و درمان باید انجام شود تا سرمایه‌ها هدر نرود. به طور مثال اگر یک پزشک متخصص یا جراح به منطقه‌ای برود که امکانات جراحی ندارد، این سرمایه انسانی هدر می‌رود، ولی اگر این پزشک در منطقه‌ای حاضر باشد که امکانات جراحی دارد، ضمن حفظ نجات جان انسان‌ها، سرمایه‌های نظام سلامت حفظ خواهد شد. بنابراین مدیریت منابع و نظارت دقیق باید در نظام سلامت انجام شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان اظهار کرد: وقتی تورم وجود دارد، هزینه درمان نیز بالا می‌رود و در این صورت سازمان‌های بیمه‌گر باید بیشتر هزینه کنند. بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری، اگر کسی در یک خانواده مریض می‌شود، نباید بیش از رنج مریض‌داری، رنج دیگری داشته باشد.

این نماینده مجلس در پایان گفت گفت: در فضای جنگ اقتصادی و تحریم‌ها باید از مدیرانی استفاده کرد که مرد کارزار این عرصه هستند.

پایان پیام/

http://iranmd.com/News//10628
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان