مدیر برنامه کشوری پیش‌گیری و کنترل دیابت وزارت بهداشت مطرح کرد:

آمار مبتلایان به دیابت در ایران و جهان / هدف‌گذاری توقف روند رو به رشد دیابت تا سال ۱۴۰۴

آمار مبتلایان به دیابت در ایران و جهان / هدف‌گذاری توقف روند رو به رشد دیابت تا سال ۱۴۰۴
تاريخ:هجدهم آبان 1397 ساعت 13:00   |   کد : 10654   |   مشاهده: 4789
مدیر برنامه کشوری پیش‌گیری و کنترل دیابت وزارت بهداشت گفت: افراد بالای ۳۰ سال که دارای اضافه وزن و در معرض چاقی هستند، بیشترین مبتلایان به دیابت را تشکیل می‌دهند.
به گزارش ایران پزشک، علی رضا مهدوی در آستانه هفته ملی دیابت با تاکید بر اهمیت نقش خانواده در کاهش ابتلا به بیماری دیابت گفت: با توجه به این‌که فرد در ابتدا در بستر خانواده متولد شده و پرورش می‌یابد، عادات غذایی و سبک زندگی را در این بستر فرا گرفته و از آن‌جایی که ابتلا به بیماری دیابت به خصوص از نوع دو رابطه زیادی با شیوه زندگی فرد دارد، بنابراین باید به این بخش توجه بیشتری شود.

وی با بیان این‌که بیماری دیابت با روند افزایشی در سراسر جهان روبه‌رو است، افزود: تقریبا از سه دهه قبل موجی از بیماری دیابت نوع دو در دنیا آغاز شده و رو به افزایش است. بیماری دیابت را می‌توان بزرگترین اپیدمی قرن دانست، زیرا تاکنون هیچ بیماری در دنیا با این سرعت رشد نکرده است، اما در ایران طبق هدف گذاری‌ها، روند رو به رشد بیماری دیابت تا سال ۱۴۰۴ باید متوقف شود.

مدیر برنامه کشوری پیش‌گیری و کنترل دیابت وزارت بهداشت با اشاره به آمار جهانی ابتلا به بیماری دیابت نوع دو، اظهار کرد: در حال حاضر ۴۲۰ میلیون ۲۰ تا ۷۰ ساله در دنیا به بیماری دیابت نوع دو مبتلا هستند و این آمار تا سال ۲۰۴۵ بیش از ۶۹۰ میلیون نفر در جهان خواهد رسید.

مهدوی درباره آمار مبتلایان به دیابت نوع دو در ایران گفت: در ایران ۱۱ درصد افراد بالای ۲۵ سال (بیش از ۵ میلیون نفر) با تشخیص دیابت نوع دو و ۱۸ درصد افراد بالای ۲۵ سال نیز پره دیابتیک شناسایی شدند.

وی درباره افراد پیش دیابتیک نیز گفت: پیش دیابت در حقیقت پیش تشخیص دیابت است و می‌توان آن را به منزله نشانه هشدار تلقی کرد. پیش دیابت عارضه‌ای است که در آن میزان گلوکز (قند) خون بالاتر از حد طبیعی است، اما این افزایش به اندازه‌ای نیست که دیابت محسوب شود. پیش دیابت بیانگر این است که چنانچه تغییرات ضروری در شیوه زندگی به وجود نیاید، در آینده دیابت نوع دو بروز خواهد یافت. خوشبختانه می‌توان از تبدیل پیش دیابت به دیابت نوع دو جلوگیری کرد. همچنین با رژیم غذایی سالم، کاهش وزن، حفظ وزن مناسب و فعالیت بدنی منظم و مستمر می‌توان میزان قند خون را به حد طبیعی رساند.

به گفته مهدوی عوارض قلبی دیابت در شرایط پیش دیابت نیز به وجود می‌آیند.

وی در ادامه با اشاره به جامعه هدف بیماران دیابتی افزود: افراد بالای ۳۰ سال که دارای اضافه وزن و در معرض چاقی هستند، بیشترین مبتلایان به دیابت را تشکیل می‌دهند.

معاون دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت درباره اقدامات این وزارتخانه در جهت شناسایی و کنترل بیماری دیابت گفت: وزارت بهداشت از سال ۸۳ برنامه کشوری پیش‌گیری و کنترل بیماری دیابت نوع دو را با غربالگری و بیماریابی آغاز کرده است و در سال ۸۹ نیز برنامه شهری کنترل و شناسایی بیماری دیابت به آن افزوده شد. از سال ۱۳۹۳ نیز با شروع طرح تحول سلامت و ادغام خدمات که در راستای آن در تمامی پایگاه‌های بهداشت مراجعه‌کنندگان از لحاظ عارضه‌های قلبی و عروقی مورد بررسی قرار می‌گیرند و در کنار آن غربالگری بیماری دیابت نیز برای آن‌ها انجام و بیماران پس از شناسایی مراقبت می‌شوند.

مهدوی با اشاره به برنامه کشوری وزارت بهداشت برای پیش‌گیری از ازدیاد مبتلایان به دیابت اظهار کرد: اجرای برنامه‌های آموزشی و تربیت مربیان، بهبود شیوه زندگی مبتلایان به دیابت و اطلاع‌رسانی به آن‌ها از جمله این برنامه‌ها است.

پایان پیام/

http://iranmd.com/News//10654
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان