مدیرکل سلامت شهرداری تهران خبر داد:

برگزاری هفته ملی دیابت در تهران با شعار دیابت و خانواده

برگزاری هفته ملی دیابت در تهران با شعار دیابت و خانواده
تاريخ:نوزدهم آبان 1397 ساعت 21:20   |   کد : 10660   |   مشاهده: 4607
مدیرکل سلامت شهرداری تهران گفت: برنامه‌های هفته ملی دیابت با شعار «دیابت و خانواده» در قالب گفت‌وگو در شهر، جشنواره غذا، مسابقه‌های ورزشی تفریحی و ایستگاه‌های آموزش، مشاوره و غربالگری ویژه شهروندان در محلات و مناطق شهر تهران برگزار می‌شود.
به گزارش ایران پزشک، زینب نصیری ضمن تشریح برنامه‌های هفته ملی دیابت اظهار داشت: امسال با بهره گیری از ظرفیت کانون دیابت شهر تهران و سازمان‌های مردم نهاد فعال در حوزه دیابت، برنامه‌های متنوعی را در سطوح مختلف محله‌ای، منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در نظر گرفتیم و بنا داریم در راستای آگاه سازی شهروندان و حساس سازی آنان به پیش‌گیری از ابتلا به دیابت گام‌های موثری برداریم.

وی با اشاره به اسامی روزهای هفته ملی دیابت گفت: شنبه 19 آبان به عنوان روز «دیابت، رسانه و خانواده»، یکشنبه 20 آبان به عنوان روز «دیابت، آموزش و خانواده»، دوشنبه 21 آبان به عنوان روز «دیابت، تغذیه و خانواده»، سه شنبه 22 آبان به عنوان روز «دیابت، سازمان‌های مردم نهاد و خانواده»، چهارشنبه 23 آبان به عنوان روز «دیابت، غربالگری و خانواده»، پنجشنبه 24 آبان به عنوان روز «دیابت، مشارکت‌های محلی و خانواده» و جمعه 25 آبان به عنوان روز «دیابت، فعالیت بدنی و خانواده» نام‌گذاری شده است.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران با اعلام ویژه برنامه‌های اجرایی هفته دیابت در محورهای شش گانه گفت: این برنامه‌ها در راستای اطلاع رسانی و افزایش سطح آگاهی شهروندان با اولویت پیش‌گیری از دیابت، تقویت نقش کانون دیابت شهر تهران و جلب مشارکت اجتماعی شهروندان و سازمان‌های مردم نهاد فعال در حوزه دیابت برگزار می‌شود.

وی از برگزاری برنامه «گفت و گو در شهر» در 22 منطقه پایتخت خبر داد و افزود: این برنامه با محوریت موضوع دیابت و راه‌کارهای پیش‌گیری و کنترل عوارض ناشی از آن در یکی از اماکن مناسب هر یک از مناطق با مشارکت کانون پزشکان و کانون پیش‌گیری از چاقی برگزار می‌شود. سه ویژه برنامه نیز در این زمینه به همت مناطق 3 و 11 و 20 برگزار و از شهروندان استقبال می‌شود.

نصیری برگزاری مسابقات ورزشی و برنامه‌های تفریحی ویژه اعضای کانون دیابت در سطح محلات، همایش منطقه‌ای در خصوص تاثیر شاد زیستن، فعالیت بدنی، تغذیه سالم بر پیش‌گیری و کنترل بیماری دیابت، تقدیر از دبیران فعال و مشارکت جو کانون دیابت محلات و مناطق و برگزاری جشنواره غذا و شیرینی دیابتی را از دیگر برنامه‌های محوری هفته ملی دیابت اعلام کرد.

برپایی ایستگاه‌های آموزشی در اماکن پرتردد

مدیرکل سلامت شهرداری تهران بیان کرد: همچنین قرار است با برپایی ایستگاه‌های آموزشی مشاوره، غربالگری در اماکن پرتردد، پخش کلیپ‌ها و شعارهای آموزشی، معرفی فعالیت و عضوگیری کانون دیابت در محلات و تبلیغات محیطی در جهت اطلاع رسانی و آگاهی بخشی در حوزه بیماری دیابت با تاکید بر پیش‌گیری و کنترل دیابت گام برداریم.

وی ادامه داد: این پایگاه‌های مشاوره و غربالگری در حوزه دیابت در معابر پرتردد محلی، ایستگاه‌های مترو، میادین میوه و تره بار، فروشگاه‌های شهروند، سراهای محلات، ساختمان‌های مرکزی شهرداری در مناطق، مجموعه‌های ورزشی و تفریحی برای عموم شهروندان برپا می‌شود.

نصیری همچنین معرفی فعالیت و عضوگیری کانون دیابت در محلات، پخش کلیپ و شعارهای آموزشی در ایستگاه‌های مترو و تبلیغات محیطی در مناطق را از دیگر برنامه‌های محور اطلاع رسانی و آگاهی بخشی در حوزه بیماری دیابت با تاکید بر پیش‌گیری و کنترل دیابت عنوان کرد.

وی از انجام تست ارزیابی خطر ابتلا به دیابت برای عموم شهروندان خبر داد و افزود: تست احتمال سنجی ابتلا به بیماری دیابت ویژه شهروندان در پایگاه‌های مشاوره و غربالگری و همچنین پرسنل شهرداری با بهره مندی از ظرفیت شرکای اجتماعی به همت اداره کل سلامت شهرداری تهران در سطح مناطق 22گانه صورت می‌گیرد.

برگزاری مسابقات ورزشی و برنامه‌های تفریحی در سطح محلات

مدیرکل سلامت شهرداری تهران از برگزاری مسابقات ورزشی و برنامه‌های تفریحی در سطح محلات پایتخت خبر داد و گفت: این مسابقات ویژه اعضای کانون دیابت با هدف روحیه بخشی به بیماران دیابتی و تقویت مشارکت آنان در برنامه‌ها و فعالیت‌های اجتماعی به صورت محله‌ای و منطقه‌ای اجرا می‌شود.

وی افزود: جشنواره غذا و شیرینی دیابتی از دیگر برنامه‌های جذاب هفته ملی دیابت است که با هدف معرفی غذاها و شیرینی‌های مناسب بیماران دیابتی در مناطق 22گانه برگزار می‌شود.

به گفته نصیری، برگزاری تور گردشگری ویژه دبیران محلات کانون دیابت در مناطق 22گانه، تقدیر از دبیران فعال و مشارکت جوی کانون دیابت محلات و برگزاری همایش در سراهای محلات، مدارس با استفاده از ظرفیت سایر کانون های مرتبط نظیر کانون پزشکان، کانون پیشگیری از چاقی، کانون مادر و کودک و سازمانهای مردم نهاد حوزه دیابت از دیگر برنامه های مهم این هفته به شمار می رود.

وی با اشاره به ویژه برنامه های مناطق گفت: پیاده روی بزرگ شهروندان به مناسبت روز دیابت منطقه 8 با حضور 2000 نفر از شهروندان منطقه و مشارکت سازمانهای مردم نهاد و شرکای اجتماعی فعال در حوزه دیابت، ارائه خدمات غربالگری و مشاوره پزشکی، دهکده دیابت منطقه 3 با ارائه خدمات مشاوره پزشکی و غربالگری، اجرای برنامه های ورزشی، تفریحی و سرگرمی و چارسوق پیشگیری از دیابت در قالب 4 ایستگاه تغذیه سالم، مشاوره پزشکی، غربالگری، تاثیر سلامت روان و اجتماعی در دیابت، تئاتر میدانی و گفتگوی در شهر، برگزاری برنامه های شاد و تفریحی توسط منطقه 11در زیرگذر چهارراه ولیعصر برگزار می شود.

25 درصد مبتلایان به دیابت از بیماری خود مطلع نیستند

نصیری با اشاره به افزایش شیوع بیماری دیابت درجهان گفت: طی سالهای اخیر این بیماری به بزرگتری اپیدمی تاریخ تبدیل شده است.

وی رشد ابتلا به دیابت در کشور ایران و در منطقه خاورمیانه را نسبت به سایر کشورهای اروپایی بیشتر دانست و افزود: بر اساس آمار موجود، حداقل 11 درصد جمعیت بالای 25 سال کشورمان مبتلا به دیابت هستند و حداقل 25 درصد آن از بیماری خود، آگاه نیستند. در شهر تهران نیز نزدیک به 13 درصد افراد مبتلا به دیابت هستند که با احتساب افراد مستعد به این بیماری، رقم قابل توجهی به نظر می رسد.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران، شناسایی موارد جدید، آموزش و کنترل منظم و دائمی بیماری را به عنوان سه رکن اصلی در خصوص این بیماری برشمرد و تاکید کرد: امروزه شناسایی مبتلایان به دیابت در کمترین زمان ممکن برای پیش‌گیری از بروز شایع ترین عامل معلولیت‌های ناشی از این بیماری نظیر نابینایی، قطع عضو، از بین رفتن کلیه‌ها و غیره اهمیت بسیاری دارد.

به گفته نصیری، در چند سال اخیر اداره کل سلامت شهرداری تهران با نگاه سلامت محور در جامعه شهری تهران بزرگ، «کانون‌های پیش‌گیری از دیابت» را در محلات پایتخت تشکیل داده تا در راستای ارتقای سطح سلامت و کیفیت زندگی مبتلایان به دیابت و نیز افزایش آگاهی و حساس سازس شهروندان به این بیماری تلاش کنند.

وی اظهار امیدواری کرد که با توجه به نقش و جایگاه ویژه شهرداری تهران در آموزش و ارتقای سطح سلامت شهروندان و همچنین وجود ظرفیت‌های ویژه در این حوزه، ادارات سلامت مناطق 22گانه با استفاده از ظرفیت‌های درون بخشی، کانون‌های اجتماعی سلامت محور، سازمان‌های دولتی وغیردولتی بتوانیم گام‌های موثری را در کاهش ابتلا به دیابت در جامعه برداریم.

پایان پیام/

خبرنگار: مریم مهران راد

http://iranmd.com/News//10660
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان