نمکی: وزیر همه اقوام ایرانی و حتی زندانیان در بند هستم

نمکی: وزیر همه اقوام ایرانی و حتی زندانیان در بند هستم
تاريخ:بيست و يکم بهمن 1397 ساعت 14:22   |   کد : 11048   |   مشاهده: 8610
وزیر بهداشت گفت: خدمت به مردم نباید فدای سیاست زدگی شود. من وزیر همه اقوام ایرانی و حتی زندانیان در بند هستم و برای سلامت همه مردم سوگند خوردم. هرگز واگن وزارت بهداشت را به قطار سیاست زدگی نخواهم بست.
به گزارش ایران پزشک، سعید نمکی در مراسم افتتاحیه بیمارستان فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی افزود: در آموزش عالی کشور سیاست زدگی داریم و این موضوع فقط محدود به دانشگاه آزاد نیست. قبل از انقلاب برای درمان بیماری‌ها به خارج از کشور رجوع می‌کردیم. امروز در عرصه پژوهش دستاوردهای بزرگی داریم، اما هنوز خیلی از راه‌ها را باید برویم.

وزیر بهداشت ادامه داد: مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت از سایر عوامل قوی‌تر هستند. گرفتاری آموزش عالی ما این است که تک بعدی بوده و به جای تقویت زیستن بر تقویت حافظه تاکید داریم. باید دیوارهای دانشگاه را برداریم و تعیین کنیم که افراد با چه سطحی از معلومات برای کدام قسمت نظام و با چه قیمتی تربیت شوند؛ در حالی که نیروهای‌مان را در حال حاضر طولانی و گران تربیت می‌کنیم.

وی بیان کرد: دیواری بین دانشگاه آزاد و بخش دولتی نداریم. نباید نگاه این باشد که بخش دولتی به بخش خصوصی تبدیل شده و دغدغه فرودستان وجود ندارد. در کنار هم هستیم؛ زیرا بدون وفاق ملی هیچ کاری را نمی‌توانیم انجام دهیم. باید مزایای کافی برای ارائه خدمات فارغ التحصیلان فراهم کنیم. ۴۴ درصد بیکاران افراد لیسانس به بالا هستند که باید برای این درد مشترک راه‌حل پیدا کنیم.

نمکی افزود: از لحاظ زیرساخت‌های بهداشتی درمانی حداقل ۱۰ برابر سال ۵۷ رشد کردیم و از جهت رسیدگی به گروه‌های آسیب پذیر می‌توان گفت میزان مرگ و میر به یک‌دهم آن زمان رسیده است که البته در آن زمان علت مرگ و میرها بیشتر بیماری‌های عفونی بود.

وی ادامه داد: امروز عواملی سلامت جامعه را تهدید می‌کنند که مطلقا وزارت بهداشت نمی‌تواند به عنوان تنها نهاد موثر در این راه گام بردارد؛ بلکه می‌تواند نقش خود را به عنوان یکی از اعضای نظام ایفا کند.

وزیر بهداشت برخی عوامل تهدید کننده برای سلامت جامعه در حال حاضر را تصادفات جاده‌ای، روان پریشان، دیابت، سرطان، چاقی و غیره نام برد و افزود: وضعیت حاشیه نشینی و مسائل مربوط به آن بر سلامت شهری تاثیر می‌گذارد و این مباحث نیازمند مدیریت بین بخشی است.

نمکی بیان کرد: امکان ندارد بتوانیم بدون مشارکت همه مردم و تمامی بخش‌های حاکمیت گام برداریم. من نیز به عنوان وزیر تقاضا دارم استانداردهای مشترک تعریف کنیم و گفتمان مشترک داشته باشیم. باید بر مبنای استانداردها در حمایت از مردم قدم برداریم و حتی اگر هنوز چهارچوبی وجود ندارد، بر اصول خود مقید باشیم.

پایان پیام/

http://iranmd.com/News//11048
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان