مصرف زیاد نوشابه و مرگ زودهنگام

مصرف زیاد نوشابه و مرگ زودهنگام
تاريخ:بيست و هفتم بهمن 1397 ساعت 23:39   |   کد : 11074   |   مشاهده: 8141
بررسی‌ها نشان می‌دهد مصرف روزانه دو نوبت یا بیشتر از نوشابه‌های حاوی شیرین کننده‌های مصنوعی خطر سکته مغزی، حمله قلبی و مرگ زودهنگام را در زنان بالای ۵۰ سال افزایش می‌دهد.
به گزارش ایران پزشک، پزشکان در بررسی‌های جدید خود به تاثیر مصرف نوشابه‌های رژیمیِ حاوی شیرین کننده‌های مصنوعی بر افزایش خطر سکته مغزی و حمله قلبی تاکید کردند.

در مطالعات فوق این خطر در زنانی که سابقه ابتلا به بیماری قلبی یا دیابت نداشتند و نیز در زنان چاق یا زنان آمریکاییِ آفریقایی تبار بیشتر بوده است.

متخصصان در بررسی‌های پیشین خود نیز بر ارتباط بین مصرف نوشابه‌های رژیمی و خطر ابتلا به سکته مغزی، زوال عقل، دیابت نوع دو، چاقی و سندرم متابولیک که به بیماری قلبی و دیابت منجر می‌شود، تاکید کرده بودند.

متخصصان آمریکایی اظهار داشتند: این دومین مطالعه‌ای است که تاکید دارد بین مصرف نوشیدنی‌های حاوی شیرین کننده مصنوعی و مشکلات عروقی ارتباط وجود دارد.

در این بررسی سوابق پزشکی بیش از ۸۰ هزار زن مورد مطالعه قرار گرفت و از آنان درخواست شد به پرسش‌های مربوط به میزان مصرف این نوع نوشیدنی در مدت سه ماه گذشته پاسخ دهند.

بر اساس گزارش شبکه خبری سی‌ ان‌ ان، متخصصان همچنین با در نظر گرفتن فاکتورهای سبک زندگی دریافتند زنانی که روزانه دو یا چند بار از نوشیدنی‌های حاوی شیرین کننده مصنوعی مصرف می‌کنند ۳۱ درصد بیشتر در معرض سکته مغزی ناشی از لختگی خون، ۲۹ درصد در معرض بیماری‌های قلبی قرار دارند. همچنین احتمال مرگ زودهنگام در این افراد ۱۶ درصد بیشتر است.

پایان پیام/

http://iranmd.com/News//11074
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان