یک فوق تخصص جراحی شبکیه در گفت‌وگو با ایران پزشک:

چشم مبتلایان به سرطان باید به صورت متناوب معاینه شود

چشم مبتلایان به سرطان باید به صورت متناوب معاینه شود
تاريخ:بيست و پنجم ارديبهشت 1398 ساعت 14:26   |   کد : 11472   |   مشاهده: 10384
یک فوق تخصص جراحی شبکیه گفت: مبتلایان به سرطان سینه در خانم ها و سرطان ریه در آقایان باید به صورت متناوب مورد معاینه چشمی قرار بگیرند تا از عدم انتشار تومور به داخل چشم مطمئن شویم.
مسعود ناصری پور در گفت‌وگو با خبرنگار ایران پزشک درباره تومورهای چشمی افزود: بسیاری از بیماری‌ها وجود دارند که می‌توانند منشا عفونی و غیره داشته باشند، اما در عین حال چشم را نیز درگیر کنند. گاهی اتفاق می‌افتد که بیمار اختلال داخل چشم دارد و به دنبال این موضوع مراجعه می‌کند و بعد بیمار برای تشخیص منشا اولیه بیماری ارجاع داده می‌شود.

وی بیان کرد: تومورهای داخل چشمی طیف وسیعی دارند و چشم ممکن است مانند هر قسمت دیگر بدن دچار تومورهای خوش خیم و بدخیم شود. یکی از تومورهای شایع چشم، رتینوبلاستوما است که در کودکان کمتر از 5 سال ایجاد می‌شود. درمان این بیماری بستگی به مرحله تشخیصی بیماری دارد و هرچه در مراحل ابتدایی تشخیص داده شود، می‌توان به نحو موثرتری درمان را انجام داد. شایع‌ترین علامت این بیماری، ایجاد مردمک سفید رنگ است که در تاریکی برق می‌زند. علامت دیگر این بیماری در کودکان، انحراف چشم است. هرچند انحراف چشم دلایل متعددی دارد، اما یکی از دلایل انحراف چشمی همین تومور رتینوبلاستوما است. اگر پدر و مادر شاهد علامت خاصی در چشم کودک بودند حتما باید به چشم پزشک مراجعه کنند. زیرا درمان این بیماری در مراحل اولیه با نتیجه بهتری همراه خواهد بود.

ناصری پور اظهار کرد: تومور دیگر شایع در چشم بزرگسالان، ملانوم است که علائم مختلفی دارد و این علائم می‌تواند به صورت ایجاد مگس پران، تاری دید، نقص در میدان بینایی و ایجاد برق زدن در پیش چشم‌ها باشد. در یک سوم موارد، ممکن است بیمار بدون علامت باشد و این مشکل در معاینه‌های چشم پزشکی مشاهده شود.

این فوق تخصص جراحی شبکیه گفت: زمان تشخیص تومورهای چشمی بسیار اهمیت دارد و اگر بیماری چشمی به موقع تشخیص داده شود، می‌توان درمان بهتری انجام داد.

پایان پیام/

http://iranmd.com/News//11472
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان