سخنگوی سازمان انتقال خون:

۶۰ درصد داروهای مشتق از پلاسما با پلاسمای ایرانی تامین می‌شود

۶۰ درصد داروهای مشتق از پلاسما با پلاسمای ایرانی تامین می‌شود
تاريخ:شانزدهم مهر 1398 ساعت 15:22   |   کد : 12009   |   مشاهده: 13693
سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: در حال حاضر ۶۰ درصد داروهای مشتق از پلاسما با پلاسمای ایرانی تامین می‌شود و ۲۰۰ هزار لیتر پلاسما برای تبدیل به داروهای مشتق از پلاسما تامین شده است.
به گزارش ایران پزشک به نقل از ایرنا، بشیر حاجی بیگی افزود: امروزه نیاز به خون کامل و گلبول قرمز به شدت رو به کاهش است و این کاهش دلایل متعددی دارد که از آن جمله می‌توان به مدیریت خون بیمار، انتقال خون محافظه کارانه، جایگزینی مصرف فرآورده‌ها و مشتقات خون به جای خون کامل مانند فرآورده‌های پلاسمایی اشاره کرد. با توجه به بیماری‌هایی که با داروهای مشتق از پلاسما درمان و کنترل می‌شوند، نیاز به فرآورده‌های پلاسمایی بیش از پیش احساس می‌شود.

حاجی بیگی ادامه داد: با استفاده از محصولات پلاسمایی برای بیماری‌های نقص ایمنی مصرف این فرآورده‌ها و نیاز به تولید پلاسما افزایش یافته است و اگر فایده IVIG (ایمونوگلوبولین تزریق وریدی وسیع الطیف) در درمان آلزایمر به اثبات برسد به زودی میزان تولید این محصول جوابگوی نیاز دنیا نخواهد بود.

وی بیان کرد: محصولات ایمونوگلوبولینی محصولاتی هستند که باید به طور منطقه‌ای و بومی تهیه شوند تا در درمان بیماری‌ها اثربخش باشند. به همین دلیل برنامه افزایش تولید پلاسما و به دست آوردن محصولات پلاسمایی از برنامه‌های مهم سازمان انتقال خون ایران است. در حال حاضر در دنیا با توجه به افزایش سن جمعیتی از داروهای مشتق از پلاسما برای تقویت سیستم ایمنی و مقابله با بیماری‌های نوپدید استفاده می‌شود.

حاجی بیگی افزود: در شرایطی که امروزه صنعت پلاسما در بسیاری از کشورهای جهان گسترده نشده، این امر در ایران از سال ۱۳۵۶ مورد توجه ویژه قرار داشت و از همان سال های بدو تاسیس در سازمان انتقال خون ایران تولید برخی فرآورده‌های پلاسمایی مثل فاکتور ۸ انعقادی و آلبومین انجام می‌شد.

وی اظهار داشت: در حال حاضر زیرساخت‌ها برای اجرای برنامه‌های انتقال خون در کشور فراهم شده و در حال حاضر در ۱۵ استان کشور امکان اهدای مستقیم پلاسما وجود دارد. باید توجه داشت در تامین پلاسما از اهدای کامل خون، میزان هدرروی پلاسما زیاد است، از همین رو باید اهدای مستقیم پلاسما و پلاکت ترویج شود.

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: با توجه به مدیریت خون و فرآورده‌های آن در کشور، از ایران به عنوان یک کشور مدل نام برده می‌شود. به طوری‌که سال گذشته ۲۰۰ هزار لیتر پلاسما را برای تبدیل به داروهای مشتق از پلاسما تامین شد که در مجموع ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار ارزش داشت که این اقدام موجب ارزان سازی این قبیل داروها می‌شود.

وی افزود: همچنین ۲۰۰ هزار لیتر پلاسما توسط ۸ مرکز دارای مجوز تامین می‌شود و با توجه به تهیه ۴۰۰ هزار لیتر پلاسما در کشور، نزدیک به ۶۰ درصد داروهای مشتق از پلاسما، از طریق پلاسمای ایرانی تامین می‌شود و این نکته بسیار مهمی است که با تغییر روند تولید به سمت ریکاور پلاسما و مدیریت بیشتر آن در سازمان انتقال خون ایران می‌توان به ۳۵۰ هزار لیتر پلاسما دست یافت.

حاجی بیگی بیان کرد: ایران تنها کشور در حال توسعه است که پلاسمای مازاد بر مصرف بیمارستانی را به دارو تبدیل می‌کند و این در حالی است که گزارش‌ها نشان می‌دهد در حدود ۹.۵ میلیون لیتر پلاسما در دنیا تلف می‌شود که هر لیتر آن تا ۱۱۰ دلار ارزش دارد و در گزارشی از سوی سازمان جهانی بهداشت، ایران در راستای تولید داروی مشتق از پلاسما در جایگاه خوبی قرار گرفته و به عنوان الگویی توسعه‌ای مناسب معرفی شده است. باید ظرفیت تولید پلاسما را در کشور بالا بریم تا صد در صد داروهای مشتق از پلاسما از پلاسمای ایرانی تولید شود.

پایان پیام/

http://iranmd.com/News//12009
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان