استفاده از سلول‌های بنیادی برای درمان ۱۲۰ بیمار فلج مغزی
مدیرعامل شرکت بن یاخته‌های رویان گفت: سلول‌های بنیادی مشتق از بافت بند ناف را جمع آوری و برای حدود ۱۲۰ بیماری که مبتلا به فلج مغزی بودند استفاده کردیم و نتایج اولیه این اقدام کاملا رضایت بخش بوده است.
تاريخ : ششم تير 1398 ساعت 16:30   کد : 11652
به گزارش ایران پزشک، مرتضی ضرابی افزود: سلول‌درمانی همان طور که از نام آن پیداست، استفاده از سلول‌های بنیادی برای درمان بیماری‌هاست. سلول‌های بنیادی می‌توانند جایگزین سلول‌های آسیب دیده در بخش‌های مختلف بدن شوند. در بیماری‌هایی با منشا عصبی که درگیری سیستم عصبی وجود دارد، این سلول‌ها می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند.‌

وی ادامه داد: اکنون تجارب خوبی در دنیا برای استفاده از سلول‌های بنیادی در بیماران اس ام ای که دچار اختلالات حرکتی بوده و عضلات‌شان درگیر است، وجود دارد.

مدیرعامل شرکت بن یاخته‌های رویان بیان کرد: بر همین اساس اعلام آمادگی کردیم در صورتی که مرکز طبی کودکان بخواهد برای بیماران اس ام ای طرحی را اجرا کند، در تامین سلول‌های بنیادی همکاری کامل را داشته باشیم. سلول‌های بنیادی مورد استفاده نیز سلول‌های بنیادی مشتق از بند ناف است که بعد از جداسازی و خالص سازی به شکل داخل نخاعی حداقل در سه نوبت برای بیماران می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

وی افزود: امیدواریم با شروع این طرح بتوانیم حداقل شرایط حرکتی را برای این بیماران بهبود بخشیم و سرعت پیشرفت بیماری را کند کنیم.

ضرابی اظهار داشت: این طرح در مرحله تحقیقات است و یکی از مهم‌ترین مسائل در این بخش بحث هزینه‌های تامین سلول خواهد بود. اگر قرار باشد برای هر بیمار حداقل سه نوبت تزریق صورت گیرد، حدود ۲۰ میلیون تومان اعتبار برای هر بیمار مورد نیاز خواهد بود.

وی بیان کرد: پیش‌بینی ما این است که حدود ۲۰۰ تزریق برای این بیماران نیاز باشد که رقم قابل توجهی می‌شود، اما با توجه به مساعدت‌های صورت گرفته به نظر می‌رسد بتوانیم ظرف مدت سه تا چهار ماه آینده این طرح را با همکاری مرکز طبی کودکان آغاز کنیم.

پایان پیام/