بیمارستان
معاون درمان وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر به ازای هر ۱۵۰ تخت، یک مددکار در بیمارستان ها حضور دارد. استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد در حوزه مددکاری بسیار راهگشا است و به این حوزه کمک می‌کند.
معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تیم‌های نظارتی اداره‌های نظارت بر درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی ملزم شدند که به صورت ادواری و مستمر، بازدیدهای سرزده و شبانه از اورژانس‌های بیمارستانی انجام دهند.
شب‌های اورژانس درد دارد. از هر طرف هم که بنویسی و بخوانی همان درد است، ولی شکل و شمایلش فرق می‌کند. آدم‌های اورژانس در شب جور دیگری درد دارند، اما همه با هم. یکی درد حقوق و کارانه کم و عقب افتاده، یکی درد کمبود دارو و ملزومات پزشکی و یکی درد جسم و جان دارد.
معاون درمان وزارت بهداشت گفت: بیمارستان‌ها بر اساس تعداد تخت موجود به چهار لایه تقسیم بندی شده‌اند که لایه اول بیمارستان‌های محلی، لایه دوم بیمارستان‌های زیر صد تخت، لایه سوم بیمارستان‌های مراکز استان‌ها و لایه چهارم بیمارستان‌های موجود در مراکز قطب و ریفرال هستند.
وزیر بهداشت گفت: طرح تحول سلامت نیازمند مقدماتی بود و بخشی از ناکامی‌ها به خاطر عدم فراهم شدن مقدمات بود. پرونده الکترونیک سلامت، راهنماهای بالینی، نظام ارجاع و پزشکی خانواده از ابعاد بسیار مهمی بود که باید قبل از شروع این مرحله انجام می‌شد.
مدیرکل دفتر نظارت و اعتباربخشی وزارت بهداشت گفت: شرکت‌های تسهیل‌گر گردشگری سلامت به نوعی جایگزین عملکرد دلال‌ها در این سال‌ها هستند و تحت کنترل وزارت بهداشت و در چهارچوب مشخص تعیین شده فعالیت می‌کنند.
معاون درمان وزارت بهداشت گفت: بر اساس تفاهم نامه با بانک مرکزی تمامی بانک‌های موجود در مراکز درمانی می‌توانند تبدیل ارز را برای بیماران خارجی انجام دهند.
رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت گفت: طراحی فضاهای بیمارستان‌ها و معماری آن در سلامت روان بیمار و همراهان او نقش موثری دارد و در نتیجه اهمیت آن در کشور ما در سال‌های اخیر بیشتر درک شده است.
معاون درمان وزارت بهداشت گفت: بیماران بستری در بیمارستان‌های دولتی می‌توانند مشکلات خود را به سامانه تلفنی ۱۹۰ وزارت بهداشت اعلام کنند تا در اسرع وقت به این موارد رسیدگی شود. این سامانه همواره در دسترس است.
مسئول تغذیه بالینی و بزرگسالان دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: برخورد پرسنل بیمارستانی و نوع درمان از یک طرف و کیفیت غذا در بیمارستان‌ها از طرف دیگر اهمیت دارد و حتی می‌تواند روی میزان رضایت مندی بیمار از بیمارستان تاثیر بگذارد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره پروژه‌های باقی مانده از زمان وزیر سابق بهداشت گفت: همه قول‌های وزیر قبلی مانند چک سفید امضا بوده و آن‌ها را به سرانجام خواهیم رساند.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: توزیع تخت‌های بیمارستانی در کشور عادلانه نیست و تعداد آن در برخی استان‌ها ممکن است به ازای هر هزار نفر، ۲.۵ تخت و در برخی استان‌ها ۰.۷ تا یک باشد.
نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: هنوز ضعف‌های زیادی در مدیریت بیمارستان‌ها وجود دارد. باید طرحی نو برای اداره و مدیریت بیمارستان‌ها در انداخت.
معاون درمان وزارت بهداشت گفت: در سال جاری ۴۰ بیمارستان در سطح کشور افتتاح می‌شود که اکثر این بیمارستان‌ها به منظور تسهیل دسترسی مردم در مناطق کمتر برخوردار و مرزی کشور احداث و به بهره برداری می‌رسد.
معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت گفت: سهم وزارت بهداشت از بودجه عمومی کل کشور معادل ۸ درصد است. اعتبارات حوزه سلامت ۷۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان است و نسبت به سال گذشته، ۱۶ درصد رشد دارد که معادل متوسط رشد بودجه عمومی کشور است.
معاون کل وزارت بهداشت گفت: درست نیست که در برخی موارد کرامت و شان بیماران نادیده گرفته شود. در این حوزه مشکلاتی داریم و در برخی از بیمارستان‌ها بیماران را با شماره تخت یا نوع بیماری می‌شناسند که این رویه باید اصلاح شود.
شیوع سوء تغذیه در بیمارستان‌ها اتفاقی است که نمی‌توان وجود آن را کتمان کرد یا نادیده گرفت. اتفاقی که دلایل مختلفی دارد و مواردی مانند داروهای مصرفی یا عدم توجه بیماران به اهمیت تغذیه در بهبود روند بیماری در ایجاد این اتفاق موثر است.
مدیرکل دفتر مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت گفت: با استفاده از مداخلات مدیریتی می‌توان هزینه بخش‌های پرهزینه بیمارستان‌ها را کاهش داد. همچنین اداره اقتصادی بیمارستان‌ها باید منجر به افزایش بهره وری و در نتیجه کاهش اصولی هزینه‌ها شود.
معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت گفت: در شیوه جدید تعیین مدیران بیمارستانی در وزارت بهداشت، مهارت‌های فنی، انسانی و ادراکی در کنار تخصص، از شرایط انتصاب مدیران بیمارستانی محسوب می‌شود.
مدیرکل اداره نظارت و اعتباربخشی امور درمان وزارت بهداشت گفت: نسل چهارم اعتباربخشی بیمارستانی بر چشم پوشی نکردن از خطاها تاکید دارد. در نتیجه عدم ارسال گزارشات وقایع ناخواسته حیات ظرف مدت ۶ ساعت از رخداد خطا منجر به واکنش جدی ستاد وزارت بهداشت در حوزه اعتباربخشی می‌شود.
انتها123456